13/17mm stranové klíče
  • 13/17mm stranové klíče

  • 3,6mm plochý šroubovák

  • Malé kombinované kleště

  • 2,5 a 1,5mm inbusový klíč

Add Comment

Z-axis-top-left (Z - levý horní roh)
  • Z-axis-top-left (Z - levý horní roh)

  • Z-axis-top-right (Z - pravý horní roh)

  • Z-axis-bottom-left (Z - levý dolní roh)

  • Z-axis-bottom-right (Z - pravý dolní roh)

  • Z-screws covers (Z šroubovací krytky)

  • Jako orientační bod pro správné umístění součástek v dalších krocích využijte 8mm otvory pro hlazené tyče.

Add Comment

Umístěte vytištěné díly na rám dle obrázku. Všimněte si orientace rámu (vlevo nahoře je viditelné logo PRUSA). Všechny šrouby v tomto kroku jsou M3x10 (6 ks).
  • Umístěte vytištěné díly na rám dle obrázku.

  • Všimněte si orientace rámu (vlevo nahoře je viditelné logo PRUSA).

  • Všechny šrouby v tomto kroku jsou M3x10 (6 ks).

  • Za použití inbusu 2,5 mm přišroubujte vytištěné díly k rámu.

  • Utahujte s citem, aby nedošlo k poškození vytištěných dílů.

  • Pokud šrouby při dotažení kladou velký odpor, zašroubujte je z druhé strany rámu a vyčistěte tak závit. Poté je opět zašroubujte z původní strany. Utahujte je s citem, jinak můžete zlomit šroub.

Add Comment

Vyšroubujte trapézové matky z motorů. Zašroubujte krytky na oba motory. Krytky našroubujte až do konce ale tak, aby se mohla tyč volně otáčet.
  • Vyšroubujte trapézové matky z motorů.

  • Zašroubujte krytky na oba motory.

  • Krytky našroubujte až do konce ale tak, aby se mohla tyč volně otáčet.

Add Comment

Umístěte Z motory na rám. Levý motor osy Z (označen jako Z axis left)
  • Umístěte Z motory na rám.

  • Levý motor osy Z (označen jako Z axis left)

  • Pravý motor osy Z (označen jako Z axis right)

  • Dbejte na správné umístění motorů (vlevo/vpravo).

  • Zkontrolujte, že kabeláž motoru není skřípnutá mezi motorem a držákem (viz obrázek).

Add Comment

Použijte šrouby M3x10 (8 ks) a podložky M3w (8 ks). Za použití inbusu 2,5 mm přišroubujte motory k 3D vytištěným dílům.
  • Použijte šrouby M3x10 (8 ks) a podložky M3w (8 ks).

  • Za použití inbusu 2,5 mm přišroubujte motory k 3D vytištěným dílům.

Add Comment

Vložte M3n matky (4 ks) do vytištěných dílů podle obrázků. Na orientaci matek nezáleží.
  • Vložte M3n matky (4 ks) do vytištěných dílů podle obrázků.

  • Na orientaci matek nezáleží.

Add Comment

Pro dotažení matek použijte šrouby M3x12 (4 ks). Na dotažení použijte 2,5mm inbus.
  • Pro dotažení matek použijte šrouby M3x12 (4 ks).

  • Na dotažení použijte 2,5mm inbus.

Nechybí podlozky, ktere jsou připraveny v kroku 7 ? předpokládám, že podložky jdou na stranu trapézových matek.

Jakub Antos - Reply

V následujících krocích použijte nejkratší tyče (320 mm)
  • V následujících krocích použijte nejkratší tyče (320 mm)

Add Comment

Vložte hlazené tyče osy Z (nejkratší) do držáků motorů osy Z. Vložte hlazené tyče osy Z (nejkratší) do držáků motorů osy Z. Vložte hlazené tyče osy Z (nejkratší) do držáků motorů osy Z.
  • Vložte hlazené tyče osy Z (nejkratší) do držáků motorů osy Z.

Add Comment

Opatrně nasuňte ložiska a trapézové matky na hlazené a trapézové tyče. Otáčením současně obou trapézových tyčí doleva posuňte osu X podle obrázku. Buďte velmi opatrní! Tyče zasunujte do ložisek rovně, bez použití větší síly! Buďte velmi opatrní! Tyče zasunujte do ložisek rovně, bez použití větší síly!
  • Opatrně nasuňte ložiska a trapézové matky na hlazené a trapézové tyče. Otáčením současně obou trapézových tyčí doleva posuňte osu X podle obrázku.

  • Buďte velmi opatrní! Tyče zasunujte do ložisek rovně, bez použití větší síly!

Ano, buďte velmi opatrní.

Hliníkový rám si raději postavte svisle (ne, jako na obrázku) a osu X nasouvejte vertikálně směrem k zemi.

Pokud vám vypadne nějaká ta kulička z lineárního ložiska, není potřeba ihned propadat panice, navíc v této vertikální poloze ji snadněji odchytnete.

Pokud jich ale jednu smyčku opustí hned několik, je potřeba to řešit:

- nasunout ložiska na vodicí tyče až ke kraji kuličkové smyčky,

- pinzetou nebo plochým šroubovákem s feromagnetickým hrotem kuličky, jednu po druhé, jemně nacvaknout zpět do drážek.

Radovan Markes - Reply

Umístěte vytištěné díly na rám dle obrázku. Za použití inbusu 2,5 mm přišroubujte vytištěné díly k rámu. Zkontrolujte obě trapézové tyče v horní části osy Z, pokud se dotýkají okrajů vytištěných součástek, povolte držáky motorů a nepatrně s nimi pohněte.
  • Umístěte vytištěné díly na rám dle obrázku.

  • Za použití inbusu 2,5 mm přišroubujte vytištěné díly k rámu.

  • Zkontrolujte obě trapézové tyče v horní části osy Z, pokud se dotýkají okrajů vytištěných součástek, povolte držáky motorů a nepatrně s nimi pohněte.

  • Všechny šrouby v tomto kroku jsou M3x10 (4 ks).

Add Comment

Zastrčte stahovací pásky do otvorů na spodku rámu a přichyťte kabely. Stáhněte páskami kabely od motorů jako na obrázku Kabel od levého Z motoru je přichycen poslední stahovací páskou.
  • Zastrčte stahovací pásky do otvorů na spodku rámu a přichyťte kabely.

  • Stáhněte páskami kabely od motorů jako na obrázku

  • Kabel od levého Z motoru je přichycen poslední stahovací páskou.

Add Comment

Ustřihněte přesahy stahovacích pásek.
  • Ustřihněte přesahy stahovacích pásek.

  • Dbejte na správnou polohu spojů stahovacích pásek.

Add Comment

Uchopte smontovanou osu Y a zasuňte ji do otvorů v rámu. Měli byste být schopni zvednout celou konstrukci a otočit ji vzhůru nohama. Utáhněte matky M10n k rámu.
  • Uchopte smontovanou osu Y a zasuňte ji do otvorů v rámu. Měli byste být schopni zvednout celou konstrukci a otočit ji vzhůru nohama.

  • Utáhněte matky M10n k rámu.

  • Ujistěte se, že je podložka mezi matkou a rámem z obou stran.

  • Dbejte na správnou orientaci osy Y v rámu (delší část by měla být na straně Z motorů).

Add Comment

Zasuňte plochou část řemene X-GT2 (delší) do otvoru pro řemen v X pojezdu podle obrázku. Ukázkové video zahrnující kroky 16-24 je přidáno jako krok 25.
  • Zasuňte plochou část řemene X-GT2 (delší) do otvoru pro řemen v X pojezdu podle obrázku.

  • Ukázkové video zahrnující kroky 16-24 je přidáno jako krok 25.

Add Comment

Naveďte řemen kolem pinu jako na obrázku Zatlačte řemen až do konce součástky jako na druhém obrázku
  • Naveďte řemen kolem pinu jako na obrázku

  • Zatlačte řemen až do konce součástky jako na druhém obrázku

  • Ujistěte se, že vyčnívá velmi malá (nebo žádná) část řemenu ze součástky

Add Comment

Protáhněte řemen koncem osy X s unašečem řemenu, okolo napínací kladky a zpět. Protáhněte řemen koncem osy X s unašečem řemenu, okolo napínací kladky a zpět.
  • Protáhněte řemen koncem osy X s unašečem řemenu, okolo napínací kladky a zpět.

Add Comment

Protáhněte řemen X pojezdem podle obrázku.
  • Protáhněte řemen X pojezdem podle obrázku.

Add Comment

Protáhněte řemen skrz ukončení osy X s motorem, okolo řemeničky a zpět k X pojezdu. Protáhněte řemen skrz ukončení osy X s motorem, okolo řemeničky a zpět k X pojezdu.
  • Protáhněte řemen skrz ukončení osy X s motorem, okolo řemeničky a zpět k X pojezdu.

Add Comment

Odšroubujte M3x18 šrouby. Otočte motor v protisměru hodinových ručiček jako na obrázku.
  • Odšroubujte M3x18 šrouby.

  • Otočte motor v protisměru hodinových ručiček jako na obrázku.

  • Tento krok je ilustrativní, nemusíte odebírat rám.

Add Comment

Použijte kombinované kleště k nasunutí řemene
  • Použijte kombinované kleště k nasunutí řemene

  • Zasuňte jeho hladkou část do součástky jako na obrázku

Add Comment

Naveďte řemen kolem pinu jako na obrázku. Zatlačte řemen až do konce součástky jako na druhém obrázku.
  • Naveďte řemen kolem pinu jako na obrázku.

  • Zatlačte řemen až do konce součástky jako na druhém obrázku.

  • Řemen by neměl v tuto chvíli být napnutý.

Add Comment

Otočte motor zpět.
  • Otočte motor zpět.

  • Našroubujte zpět M3x18 šrouby.

  • Pokud musíte vyvinout příliš velkou sílu, otočte motor zpět a opakujte předchozí krok s tím, že povolíte řemen o jeden stupeň.

  • Řemen by měl být opravdu napnutý. Při brnknutí na něj by měl vydat zvuk podobný brnknutí na strunu.

  • Tento krok je ilustrativní, nemusíte odebírat rám.

Add Comment

  • Zasuňte plochou část řemene X-GT2 (delší) do otvoru pro řemen v X pojezdu okolo pinu. Protáhněte řemen koncem osy X s unašečem řemenu, okolo napínací kladky a zpět. Protáhněte řemen X pojezdem. Protáhněte řemen skrz ukončení osy X s motorem, okolo řemeničky a zpět k X pojezdu.

  • Odšroubujte šrouby M3x18. Otočte motor v protisměru hodinových ručiček.

  • Zasuňte plochou část řemene okolo pinu.

  • Otočte motor zpět. Našroubujte zpět šrouby M3x18.

  • Video je dostupné pouze v online (digitální) verzi.

Add Comment

Opatrně dotáhněte oba šrouby, až se aplikuje mírná síla na obě hlazené tyče.
  • Opatrně dotáhněte oba šrouby, až se aplikuje mírná síla na obě hlazené tyče.

Add Comment

Gratulujeme, máte hotovou osu Z!
  • Gratulujeme, máte hotovou osu Z!

  • Pokračujte stavbu kapitolou 5. Extrudér

Add Comment

Finish Line

4 other people completed this guide.

Josef Prusa

Member since: 01/05/2015

66,759 Reputation

147 Guides authored

Team

Prusa Research Member of Prusa Research

Community

2 Members

147 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 1

Past 7 Days: 7

Past 30 Days: 44

All Time: 3,719