1,5 a 2,5mm inbusový klíč
  • 1,5 a 2,5mm inbusový klíč

  • Malé kombinované kleště

Add Comment

Extruder cover (kryt extrudéru)
  • Extruder cover (kryt extrudéru)

  • Extruder body (tělo extrudéru)

  • Extruder idler (přítlačná kladka extrudéru)

  • Fan nozzle (kryt ventilátoru – může být v oranžové barvě, rozměry jsou stejné)

Add Comment

Pokud budete mít problém s vložením matky do uložení v horní části, stačí následovat následujících pár kroků Našroubujte M3 matku na šroub jako na obrázku (M3x40 je nejvhodnější) Vsuňte šroub s matkou do uložení
  • Pokud budete mít problém s vložením matky do uložení v horní části, stačí následovat následujících pár kroků

  • Našroubujte M3 matku na šroub jako na obrázku (M3x40 je nejvhodnější)

  • Vsuňte šroub s matkou do uložení

  • Kleštěmi uchyťte šroub s matkou a klíčem klepněte na hlavu šroubu

Add Comment

Vložte matky M3n (2 ks) do děr v těle extrudéru. Vložte M3nS (2 ks) do děr v pravé části těla extrudéru. Matky zasuňte co nejhlouběji.
  • Vložte matky M3n (2 ks) do děr v těle extrudéru.

  • Vložte M3nS (2 ks) do děr v pravé části těla extrudéru.

  • Matky zasuňte co nejhlouběji.

Add Comment

Vložte připravenou trysku do těla extrudéru jako na obrázku. Trysku zatlačte do těla a ujistěte se, že kabely směřují přesně jako na obrázku. Trysku zatlačte do těla a ujistěte se, že kabely směřují přesně jako na obrázku.
  • Vložte připravenou trysku do těla extrudéru jako na obrázku.

  • Trysku zatlačte do těla a ujistěte se, že kabely směřují přesně jako na obrázku.

Add Comment

Vložte matky M3n (2 ks) do děr v krytu extrudéru. Horní matka musí být zcela zatlačena! (Otvor na matku má dva průměry a pouze v posledních 3 mm výšky dojde ke správnému uchycení matky.)
  • Vložte matky M3n (2 ks) do děr v krytu extrudéru.

  • Horní matka musí být zcela zatlačena! (Otvor na matku má dva průměry a pouze v posledních 3 mm výšky dojde ke správnému uchycení matky.)

Add Comment

Šroub M3x18 (1 ks) Šroub M3x25 (1 ks) Dbejte správné orientace kabelů z vyhřívání trysky
  • Šroub M3x18 (1 ks)

  • Šroub M3x25 (1 ks)

  • Dbejte správné orientace kabelů z vyhřívání trysky

  • Použijte 2,5mm inbusový klíč k přišroubování krytu k tělu extrudéru.

  • Ujistěte se, že používáte šrouby správné délky při montáži krytu extrudéru.

  • Utáhněte dostatečně tak, aby nedocházelo k pohybu trysky v extrudéru, pokud bude mezi krytem a tělem stále mezera, je to v pořádku.

Add Comment

Nasaďte mosazné podávací kolečko na hřídel motoru. Pokud nejde kolečko nasadit, vyšroubujte o pár závitů zajištovací šroubek.
  • Nasaďte mosazné podávací kolečko na hřídel motoru.

  • Pokud nejde kolečko nasadit, vyšroubujte o pár závitů zajištovací šroubek.

  • Pozor na orientaci podávacího kolečka, zajišťovací šroubek musí být směrem k tělu motoru.

  • Zajištovací šroubek prozatím kompletně neutahujte.

Add Comment

Šroub M3x30 (2 ks) Přiložte motor k tělu extrudéru jako na obrázku. Opatrně utáhněte motor šrouby.
  • Šroub M3x30 (2 ks)

  • Přiložte motor k tělu extrudéru jako na obrázku.

  • Opatrně utáhněte motor šrouby.

  • Nezapomeňte mít kladku na místě (šroub musí procházet dírou v kladce).

  • Dbejte na správnou orientaci kabelu motoru.

Add Comment

Použijte 1,5mm inbusový klíč k dotažení podávacího kolečka. Ujistěte se, že zdrsněná část podávacího kolečka je přesně v ose cesty filamentu. Použijte kus přibaleného filamentu pro zarovnání podávacího kolečka s otvory pro filament (viz obrázek).
  • Použijte 1,5mm inbusový klíč k dotažení podávacího kolečka.

  • Ujistěte se, že zdrsněná část podávacího kolečka je přesně v ose cesty filamentu.

  • Použijte kus přibaleného filamentu pro zarovnání podávacího kolečka s otvory pro filament (viz obrázek).

Add Comment

  • Použijte 1,5mm inbusový klíč k dotažení podávacího kolečka. Ujistěte se, že zdrsněná část podávacího kolečka je přesně v ose cesty filamentu. Použijte kus přibaleného filamentu pro zarovnání podávacího kolečka s otvory pro filament (viz obrázek).

  • Video je dostupné pouze v online (digitální) verzi.

Add Comment

Vložte čtyřhranné matky M3nS (2 ks) do děr v těle extrudéru. Vložte čtyřhranné matky M3nS (2 ks) do děr v těle extrudéru.
  • Vložte čtyřhranné matky M3nS (2 ks) do děr v těle extrudéru.

Add Comment

Hřídelka 5x16sh Podložka M5 (2 ks) Ložisko 625 (1 ks)
  • Hřídelka 5x16sh

  • Podložka M5 (2 ks)

  • Ložisko 625 (1 ks)

  • Nasuňte podložky a ložisko na hřídelku dle obrázku.

  • Vložte hřídelku s ložiskem do idleru (přítlačné kladky).

  • Zkontrolujte, že je hřídelka zcela doražena do pouzdra!

Add Comment

Šroub M3x40 (2 ks)
  • Šroub M3x40 (2 ks)

  • Podložka M3w (4 ks)

  • Přítlačné pružinky (2 ks)

  • Sestavte šrouby podle obrázku.

Add Comment

Použijte 2,5mm inbusový klíč k zašroubování přítlačných šroubů jako na obrázku.
  • Použijte 2,5mm inbusový klíč k zašroubování přítlačných šroubů jako na obrázku.

  • Délka přítlačných pružinek v zašroubovaném stavu by měla být cca 13 mm.

  • Dotažení obou šroubů větší silou je v pořádku, potřebujeme vyvinout tlak na idler (přítlačnou kladku).

Add Comment

5015 tiskový ventilátor Šroub M3x20 (2 ks) Použijte 2,5mm inbusový klíč k přišroubování  ventilátoru jako na obrázku.
  • 5015 tiskový ventilátor

  • Šroub M3x20 (2 ks)

  • Použijte 2,5mm inbusový klíč k přišroubování ventilátoru jako na obrázku.

  • Prozatím kompletně neutahujte, ventilátor by měl být pouze uchycený na místě.

  • Přední ventilátor je v boxu 2.3.4.5.SUP.

Add Comment

Kryt ventilátoru Šroub M3x20 (1 ks) Krytku ventilátoru dotáhněte pomocí 2,5mm inbusu. Šrouby, které drží ventilátor, dotahujte zlehka.
  • Kryt ventilátoru

  • Šroub M3x20 (1 ks)

  • Krytku ventilátoru dotáhněte pomocí 2,5mm inbusu. Šrouby, které drží ventilátor, dotahujte zlehka.

  • Důkladně zkontrolujte, že se může ventilátor volně otáčet.

Add Comment

Připravte autokalibrační sondu (P.I.N.D.A.) vyšroubováním jedné matky.
  • Připravte autokalibrační sondu (P.I.N.D.A.) vyšroubováním jedné matky.

Add Comment

Naveďte oba kabely skrz klip na těle extrudéru podle obrázku.
  • Naveďte oba kabely skrz klip na těle extrudéru podle obrázku.

Add Comment

Vložte autokalibrační sondu na místo. Zajistěte autokalibrační sondu matkou. Přesná pozice autokalibrační sondy bude nastavena později (během kalibrace tiskárny popsané v Příručce 3D tiskaře), proto není třeba matku utahovat.
  • Vložte autokalibrační sondu na místo.

  • Zajistěte autokalibrační sondu matkou.

  • Přesná pozice autokalibrační sondy bude nastavena později (během kalibrace tiskárny popsané v Příručce 3D tiskaře), proto není třeba matku utahovat.

  • Prozatím sondu umístěte tak aby byl její konec zarovnán s háčkem na těle extrudéru jako na obrázku.

  • Nezapomeňte udělat smyčku na kabelu jako na obrázku. Jinak může dojít k jeho poškození!

Tento krok trochu připomíná gamebook od Livingstona ;)

Snad Stvořiteli nepokazím zápletku a místní skladatele tiskáren nepřipravím o (nepříjemné) překvapení, když prozradím heslo: "Loctite 243".

Pokud nebudete důslední a podle manuálu Příručka tiskaře (str.21) http://www.prusa3d.cz/wp-content/uploads... po několika tiscích nezajistíte dolní matici P.I.N.D.A zajišťovačem závitů, stane se po několika dalších tiscích, že se matice uvolní, P.I.N.D.A se během tisku vzpříčí a neodloupne-li tištěný model z podložky, bude se o něj obrušovat a motory na řemenech osy X a Y budou přeskakovat, případně se sonda vylomí z plastové objímky těla extrudéru.

Radovan Markes - Reply

The P.I.N.D.A holder is different on my extruder body printout...

Dalibor Kozak - Reply

Šroub M3x18 (4 ks) Dbejte na správnou orientaci ventilátoru. Nálepka musí směřovat k trysce!
  • Šroub M3x18 (4 ks)

  • Dbejte na správnou orientaci ventilátoru. Nálepka musí směřovat k trysce!

  • Kabely od motoru veďte drážkou v těle extrudéru, vložte ventilátor a za pomoci M3x18 šroubů a 2,5 mm inbusu uchyťte ventilátor k tělu motoru podle obrázku.

  • Levý ventilátor je v boxu 2.3.4.5.SUP.

Add Comment

Použijte 2,5mm inbusový klíč k jemnému dotažení šroubů.
  • Použijte 2,5mm inbusový klíč k jemnému dotažení šroubů.

Add Comment

Šroub M3x40 (1 ks)
  • Šroub M3x40 (1 ks)

  • Šroub M3x30 (1 ks)

  • Šroub M3x18 (1 ks)

  • Ujistěte se, že máte korektně délky šroubku jako na obrázku.

Add Comment

Veďte kabely od extrudéru jako na obrázku.
  • Veďte kabely od extrudéru jako na obrázku.

  • Kabely od autokalibrační sondy, motoru a obou ventilátorů musí procházet osou X mezi spodní hlazenou tyčí a X řemenem.

Add Comment

Uspořádejte kabely z vrchní části extrudéru úhledně do drážek v těle extrudéru. Ujistěte se, že jsou kabely v drážce za levým ventilátorem, v opačném případě hrozí riziko jejich zlomení (viz obrázek s modrými šipkami). Ujistěte se, že jsou kabely v drážce za levým ventilátorem, v opačném případě hrozí riziko jejich zlomení (viz obrázek s modrými šipkami).
  • Uspořádejte kabely z vrchní části extrudéru úhledně do drážek v těle extrudéru.

  • Ujistěte se, že jsou kabely v drážce za levým ventilátorem, v opačném případě hrozí riziko jejich zlomení (viz obrázek s modrými šipkami).

Add Comment

Použijte 2,5mm inbusový klíč k utažení šroubů držící extrudér.
  • Použijte 2,5mm inbusový klíč k utažení šroubů držící extrudér.

Add Comment

Připravte si dodanou tiskovou strunu (NYLON Ø 3 mm, cca 50 cm).
  • Připravte si dodanou tiskovou strunu (NYLON Ø 3 mm, cca 50 cm).

  • Tiskovou strunu zatlačte do otvoru. Pokud by struna nešla vložit do otvoru, zastřihněte ji do špičky.

  • Tato tisková struna slouží jako podpora kabelového svazku. Nezkracujte ji, povede s ním až do elektroniky.

Add Comment

Vložte stahovací pásku vpravo na X-pojezdu tak, aby kabely od motoru a ventilátoru byly za stahovací páskou. Zkontrolujte orientaci stahovací pásky.
  • Vložte stahovací pásku vpravo na X-pojezdu tak, aby kabely od motoru a ventilátoru byly za stahovací páskou.

  • Zkontrolujte orientaci stahovací pásky.

Add Comment

Pokud máte konektor na termistorovém kabelu, pokračujte v zapojení VARIANTY1, pokud nemáte, přeskočte na VARIANTA2. Naveďte kabely vedoucí z trysky jako na obrázku. Při manipulaci s konektorem dávejte pozor aby nedošlo k jeho rozpojení!
  • Pokud máte konektor na termistorovém kabelu, pokračujte v zapojení VARIANTY1, pokud nemáte, přeskočte na VARIANTA2.

  • Naveďte kabely vedoucí z trysky jako na obrázku.

  • Při manipulaci s konektorem dávejte pozor aby nedošlo k jeho rozpojení!

Add Comment

Naveďte kabely z trysky jako na obrázku. Ujistěte se, že jsou dráty od termistoru vedeny nad dráty topení jako na obrázku. Pokud budou vedeny pod nimi, bude to způsobovat potíže.
  • Naveďte kabely z trysky jako na obrázku.

  • Ujistěte se, že jsou dráty od termistoru vedeny nad dráty topení jako na obrázku.

  • Pokud budou vedeny pod nimi, bude to způsobovat potíže.

Add Comment

Otočte stahovací pásku pod kabely od trysky a zasuňte do levé části úchytu na X-pojezdu. Pokud máte problém s navedením kabelů od vyhřívání trysky, můžete odstranit stahovací pásek, který je stahuje k sobě. Kabely od autokalibrační sondy a tiskového ventilátoru musí být pod stahovací páskou, aby zůstaly na svém místě.
  • Otočte stahovací pásku pod kabely od trysky a zasuňte do levé části úchytu na X-pojezdu.

  • Pokud máte problém s navedením kabelů od vyhřívání trysky, můžete odstranit stahovací pásek, který je stahuje k sobě.

  • Kabely od autokalibrační sondy a tiskového ventilátoru musí být pod stahovací páskou, aby zůstaly na svém místě.

  • Kabely od vyhřívání trysky jsou křehké, zacházejte s nimi se zvýšenou opatrností!

Add Comment

Jakmile jsou všechny kabely přehledně uspořádány, utáhněte stahovací pásku a odstřihněte přebytečný konec. Jakmile jsou všechny kabely přehledně uspořádány, utáhněte stahovací pásku a odstřihněte přebytečný konec. Jakmile jsou všechny kabely přehledně uspořádány, utáhněte stahovací pásku a odstřihněte přebytečný konec.
  • Jakmile jsou všechny kabely přehledně uspořádány, utáhněte stahovací pásku a odstřihněte přebytečný konec.

Add Comment

Stahovací páskou uchyťte kabely a filament dohromady. Stahovací páska musí být co nejblíže X-pojezdu, aby se zabránilo kontaktu s rámem. Stahovací páska musí být co nejblíže X-pojezdu, aby se zabránilo kontaktu s rámem.
  • Stahovací páskou uchyťte kabely a filament dohromady.

  • Stahovací páska musí být co nejblíže X-pojezdu, aby se zabránilo kontaktu s rámem.

Add Comment

Ochrana brání vzácné možnosti poškození sondy v případě, kde se tisk výrazně zvedne a sonda do něho narazí. Pokud tuto součástku nemáte vytisknutou, stáhněte si ji z http://www.prusa3d.cz/tisk-vylepseni a připevněte později. Našroubujte ochrannou součástku (P.I.N.D.A. protector) na sondu jako na obrázku. Ujistěte se, že konec sondy je zároveň se součástkou jako na obrázku.
  • Ochrana brání vzácné možnosti poškození sondy v případě, kde se tisk výrazně zvedne a sonda do něho narazí. Pokud tuto součástku nemáte vytisknutou, stáhněte si ji z http://www.prusa3d.cz/tisk-vylepseni a připevněte později.

  • Našroubujte ochrannou součástku (P.I.N.D.A. protector) na sondu jako na obrázku.

  • Ujistěte se, že konec sondy je zároveň se součástkou jako na obrázku.

Add Comment

Oviňte kroucenou bužírku (největší a nejdelší v balení) kolem kabelů.
  • Oviňte kroucenou bužírku (největší a nejdelší v balení) kolem kabelů.

  • Vezměte strunu společně s horní kabeláží (oba ventilátory, motor, P.I.N.D.A.) a oviňte tento svazek 1 otáčkou stahovací bužírky, poté přidejte zbývající kabely a pokračujte v ovíjení (viz obrázek).

  • Zkontrolujte pohybem úplně vpravo a vlevo, že kroucená bužírka nenaráží do rámu.

Add Comment

Stahovací páskou utáhněte kroucenou bužírku omotanou kolem kabelů.
  • Stahovací páskou utáhněte kroucenou bužírku omotanou kolem kabelů.

  • Použijte jednu na začátku kroucené bužírky a druhou hned za spojením všech kabelů dohromady.

  • Dotahujte pásky s citem, přílišné utažení může poškodit kabely uvnitř!

Add Comment

Znovu zkontrolujte volný pohyb X-pojezdu a srovnejte kabely v celé délce. Jakmile budete spokojeni s organizací kabelů, dokončete krok navinutím bužírky v plné délce.
  • Znovu zkontrolujte volný pohyb X-pojezdu a srovnejte kabely v celé délce.

  • Jakmile budete spokojeni s organizací kabelů, dokončete krok navinutím bužírky v plné délce.

Add Comment

Gratulujeme! Pravě jste sestavili extruder.
  • Gratulujeme! Pravě jste sestavili extruder.

  • Pokračujte stavbu kapitolou 6. LCD

Add Comment

Finish Line

5 other people completed this guide.

Josef Prusa

Member since: 01/05/2015

60,369 Reputation

138 Guides authored

Team

Prusa Research Member of Prusa Research

Community

2 Members

138 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 3

Past 7 Days: 34

Past 30 Days: 109

All Time: 5,346