Skip to main content
  1. Zanim zaczniesz, upewnij się, że:
    • Zanim zaczniesz, upewnij się, że:

    • filament jest rozładowany z hotendu

    • drukarka jest wychłodzona

    • przewód zasilający jest odłączony

    • stalowa płyta jest zdjęta z podgrzewanego stołu

  2. Odkręć śrubę M3x40 przy użyciu klucza imbusowego i otwórz pokrywę obudowy. Odkręć dwie śruby M3x10 i zdemontuj obejmę przewodów ekstrudera. W starszych drukarkach obetnij opaskę zaciskową. Jeśli w obudowie Einsy znajdują się jakieś opaski zaciskowe, to ostrożnie je odetnij.
    • Odkręć śrubę M3x40 przy użyciu klucza imbusowego i otwórz pokrywę obudowy.

    • Odkręć dwie śruby M3x10 i zdemontuj obejmę przewodów ekstrudera. W starszych drukarkach obetnij opaskę zaciskową.

    • Jeśli w obudowie Einsy znajdują się jakieś opaski zaciskowe, to ostrożnie je odetnij.

    • Obetnij opaski zaciskowe z uchwytu przewodów.

    • Odwiń owijkę (tekstylną lub spiralną) na całej długości.

  3. Otwórz obudowę Einsy i znajdź przewody z ekstrudera. Odłącz je jeden po drugim.
    • Otwórz obudowę Einsy i znajdź przewody z ekstrudera. Odłącz je jeden po drugim.

    • UWAGA: niektóre przewody mają klucz (małą dźwigienkę, którą trzeba nacisnąć) - nie wyciągaj ich na siłę!

    • Pozostaw resztę przewodów w swoich złączach.

  4. Odkręć wszystkie 5 śrub i zdemontuj tylną pokrywę wózka osi X (X-carriage-back). Uważaj na przewody. Zdemontuj uchwyt przewodów (cable-holder) i zachowaj na później. Odłącz złącze i wyciągnij przewód czujnika filamentu. Ten przewód nie będzie nam już potrzebny i zostanie zastąpiony innym. Ostrożnie oddziel przewody od siebie i rozsuń na boki.
    • Odkręć wszystkie 5 śrub i zdemontuj tylną pokrywę wózka osi X (X-carriage-back). Uważaj na przewody. Zdemontuj uchwyt przewodów (cable-holder) i zachowaj na później.

    • Odłącz złącze i wyciągnij przewód czujnika filamentu. Ten przewód nie będzie nam już potrzebny i zostanie zastąpiony innym.

    • Ostrożnie oddziel przewody od siebie i rozsuń na boki.

  5. Odkręć obydwie śruby M3. Przytrzymaj ekstruder, zanim odkręcisz ostatnią śrubę, aby nie opadł. Ostrożnie połóż ekstruder na podgrzewanym stole i przełóż przewody przez oś X.
    • Odkręć obydwie śruby M3.

    • Przytrzymaj ekstruder, zanim odkręcisz ostatnią śrubę, aby nie opadł.

    • Ostrożnie połóż ekstruder na podgrzewanym stole i przełóż przewody przez oś X.

    • Wróć do wózka osi X (X-carriage):

    • Wyciągnij czarny filament nylonowy i zachowaj na później.

    • Zdemontuj pasek i zachowaj na później.

    • Obetnij opaski zaciskowe i zdemontuj całkowicie wózek. Dla MK3S będziesz potrzebować innego.

  6. Upewnij się, że dysza wentylatora (fan-shroud) jest zdemontowana przed odkręceniem wentylatora wydruku (nozzle-fan). Odkręć wszystkie śruby mocujące wentylatory i ostrożnie zdemontuj je. Odkręć obydwie śruby mocujące drzwiczki dźwigni dociskowej (idler).
    • Upewnij się, że dysza wentylatora (fan-shroud) jest zdemontowana przed odkręceniem wentylatora wydruku (nozzle-fan).

    • Odkręć wszystkie śruby mocujące wentylatory i ostrożnie zdemontuj je.

    • Odkręć obydwie śruby mocujące drzwiczki dźwigni dociskowej (idler).

    • Zdemontuj wspornik wentylatora.

    • TERAZ ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ: odkręć wszystkie trzy śruby, ale miej na uwadze to, że silnik i docisk z kołem zębatym Bondtech opadnie!

  7. Odkręć śrubę M3x10.
    • Odkręć śrubę M3x10.

    • Zdemontuj sondę.

    • Uważaj na przewód!

    • Zachowaj sondę do ponownego montażu.

  8. Odkręć obydwie śruby M3 i zdejmij pokrywę ekstrudera (Extruder-cover), aby mieć dostęp do hotendu. UWAGA: Wyciągnięcie hotendu z ekstrudera wymaga "specjalnej" techniki, która umożliwia dość łatwe wyjęcie części. Nie używaj nadmiernej siły, inaczej trwale uszkodzisz niektóre elementy!!! Hotend wyciąga się się przez podważenie i pociągnięcie w tym samym czasie. Pierwsza ilustracja pokazuje NIEPRAWIDŁOWY kąt. W tym przypadku jest on pochylony zbyt mocno a pomiędzy nim i korpusem ekstrudera nie ma odstępu. Nie będziesz w stanie go wyciągnąć.
    • Odkręć obydwie śruby M3 i zdejmij pokrywę ekstrudera (Extruder-cover), aby mieć dostęp do hotendu.

    • UWAGA: Wyciągnięcie hotendu z ekstrudera wymaga "specjalnej" techniki, która umożliwia dość łatwe wyjęcie części. Nie używaj nadmiernej siły, inaczej trwale uszkodzisz niektóre elementy!!!

    • Hotend wyciąga się się przez podważenie i pociągnięcie w tym samym czasie. Pierwsza ilustracja pokazuje NIEPRAWIDŁOWY kąt. W tym przypadku jest on pochylony zbyt mocno a pomiędzy nim i korpusem ekstrudera nie ma odstępu. Nie będziesz w stanie go wyciągnąć.

    • Druga ilustracja pokazuje PRAWIDŁOWE kąty pomiędzy częściami. Hotend jest przekrzywiony, ale pomiędzy nim a korpusem ekstrudera jest szpara. Będziesz w stanie go wyjąć.

  9. TA CZYNNOŚĆ JEST OBOWIĄZKOWA! MK3S używa krótszej rurki PTFE niż MK3, więc wymieńmy ją teraz!
    • TA CZYNNOŚĆ JEST OBOWIĄZKOWA! MK3S używa krótszej rurki PTFE niż MK3, więc wymieńmy ją teraz!

    • Wciśnij czarny pierścień w kierunku hotendu.

    • Wyciągnij starą rurkę PTFE z hotendu.

  10. Otwórz paczkę z zestawem aktualizacji i poszukaj torebki z nową (krótszą) rurką PTFE. Obejrzyj dokładnie nową rurkę upewniając się, że obydwa jej końce nie mają zanieczyszczeń. Przyszedł czas na wsunięcie nowej rurki teflonowej. Zauważ, że jej końce różnią się.
    • Otwórz paczkę z zestawem aktualizacji i poszukaj torebki z nową (krótszą) rurką PTFE.

    • Obejrzyj dokładnie nową rurkę upewniając się, że obydwa jej końce nie mają zanieczyszczeń.

    • Przyszedł czas na wsunięcie nowej rurki teflonowej. Zauważ, że jej końce różnią się.

    • Jeden koniec rurki ma zaokrągloną krawędź zewnętrzną. Ten koniec musi znaleźć się w środku hotendu.

    • Spójrz z drugiej strony, gdzie krawędź wewnętrzna rurki jest załamana (posiada tzw. fazkę). Z tej strony filament wchodzi do rurki, więc musi znaleźć się na zewnątrz hotendu.

    • Wciśnij czarny pierścień, wsuń rurkę do końca i trzymaj!

    • Drugą ręką wyciągnij pierścień i dopiero potem puść rurkę!!! TO KLUCZOWE dla prawidłowego działania hotendu. Rurka nie może mieć możliwości poruszania się!

  11. UWAGA UWAGA UWAGA!!! Zachowaj szczególną ostrożność przy tej czynności!!! Wkręt ustalający można łatwo uszkodzić, uniemożliwiając sobie jego wyciągnięcie.
    • UWAGA UWAGA UWAGA!!! Zachowaj szczególną ostrożność przy tej czynności!!! Wkręt ustalający można łatwo uszkodzić, uniemożliwiając sobie jego wyciągnięcie.

    • Najpierw upewnij się, że koło zębate Bondtech nie jest przyklejone do wałka - dotyczy to w szczególności drukarek, które zostały dostarczone jako zmontowane. Jeśli jest przyklejone, to najpierw podgrzej delikatnie wałek (przy pomocy opalarki, zapalniczki itp.), ale zrób to ostrożnie, aby się nie poparzyć.

    • Następnie ostrożnie odkręć wkręt dociskowy. Jeśli nie chce puścić, to użyj środka poluźniającego śruby (np. WD-40) i odczekaj kilka minut.

    • Zdejmij koło zębate Bondtech z wałka silnika i zachowaj na później.

  12. Wypchnij a następnie wyciągnij wałek. Zachowaj go na później.
    • Wypchnij a następnie wyciągnij wałek. Zachowaj go na później.

    • Wyciągnij koło zębate Bondtech, ale ZWRÓĆ UWAGĘ NA ŁOŻYSKA ZNAJDUJĄCE SIĘ W OTWORZE. Nie zgub ich!!!

  13. Ta czynność jest opcjonalna, ponieważ w nowym ekstruderze użyjemy innego czujnika. Odkręć obydwie śruby mocujące pokrywę czujnika filamentu (filament-sensor-cover).
    • Ta czynność jest opcjonalna, ponieważ w nowym ekstruderze użyjemy innego czujnika.

    • Odkręć obydwie śruby mocujące pokrywę czujnika filamentu (filament-sensor-cover).

    • Odkręć śrubę M3x10 mocującą czujnik filamentu.

    • Wyciągnij czujnik, zachowując ostrożność - nie dotykaj powierzchni płytki ani przylutowanych elementów.

  14. Skończyliśmy! Zanim przejdziemy dalej, podsumujmy:
    • Skończyliśmy!

    • Zanim przejdziemy dalej, podsumujmy:

    • Wyrzuć lub schowaj wszystkie części plastikowe, oprócz uchwytu przewodów (cable-holder).

    • Zachowaj obydwa wentylatory, hotend (z nową rurką PTFE), czujnik P.I.N.D.A., filament nylonowy i pasek osi X.

    • Zachowaj silnik i obydwa koła zębate Bondtech wraz z łożyskami i wałkiem dźwigni dociskowej.

    • Zdemontowany czujnik filamentu i przewód nie będą nam już potrzebne - zastąpimy je nowymi, ale możesz je zachować dla swoich przyszłych projektów ;)

    • Śrubki i nakrętki są zawarte w zestawie aktualizacji, więc możesz użyć tych jako zapasowych.

    • Gotowe? Przejdźmy do 3. Montaż osi ekstrudera

Finish Line

One other person completed this guide.

Dozuki System

Member since: 09/24/2009

726 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 0

Past 7 Days: 3

Past 30 Days: 13

All Time: 232