Skip to main content
  1. Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek
    • Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek

    • 3mm inbusový klíč pro šrouby M5

    • 2,5mm inbusový klíč pro šrouby M3

    • 2mm inbusový klíč pro zarovnání matek

  2. Pro stavbu rámu YZ si připravte následující díly: Hliníkové extruze (4x)
    • Pro stavbu rámu YZ si připravte následující díly:

    • Hliníkové extruze (4x)

    • Hliníkový rám (1x)

    • Šrouby M5x16r (16x)

    • Šrouby M5x16r můžete utáhnout přibaleným inbusovým klíčem nebo vlastním momentovým klíčem. Doporučený moment je 4,5 Nm (40 lb-in).

  3. Vezměte DELŠÍ hliníkové extruze a přiložte je k rámu. Ujistěte se, že VIDÍTE na rámu vyfrézované logo PRUSA (vlevo nahoře)! Poznámka: šrouby jsou vkládány z opačné strany rámu. Pokud potřebujete s rámem pohnout, ujistěte se, že jsou extruze na správné straně.
    • Vezměte DELŠÍ hliníkové extruze a přiložte je k rámu.

    • Ujistěte se, že VIDÍTE na rámu vyfrézované logo PRUSA (vlevo nahoře)!

    • Poznámka: šrouby jsou vkládány z opačné strany rámu. Pokud potřebujete s rámem pohnout, ujistěte se, že jsou extruze na správné straně.

    • Ujistěte se, že používáte správné otvory, viz druhý obrázek. Pro spojení rámu a extruzí použijte šrouby M5. Prozatím utáhněte šrouby inbusovým klíčem jen zlehka!

    • Nyní dotáhněte šrouby zcela, avšak UHLOPŘÍČNĚ, viz poslední obrázek. Jakmile utáhnete první dvojici, utáhněte i tu druhou. Poté se přesuňte ke šroubům na druhé dlouhé extruzi.

  4. Vezměte KRATŠÍ hliníkové extruze a přiložte je k rámu. Ujistěte se, že vyfrézované logo PRUSA na rámu (vlevo nahoře) NENÍ VIDĚT! Poznámka: šrouby jsou vkládány z opačné strany rámu. Pokud potřebujete s rámem pohnout, ujistěte se, že jsou extruze na správné straně.
    • Vezměte KRATŠÍ hliníkové extruze a přiložte je k rámu.

    • Ujistěte se, že vyfrézované logo PRUSA na rámu (vlevo nahoře) NENÍ VIDĚT!

    • Poznámka: šrouby jsou vkládány z opačné strany rámu. Pokud potřebujete s rámem pohnout, ujistěte se, že jsou extruze na správné straně.

    • Ujistěte se, že používáte správné otvory, viz druhý obrázek. Pro spojení rámu a extruzí použijte šrouby M5x16. Prozatím utáhněte šrouby inbusovým klíčem jen zlehka!

    • Nyní dotáhněte šrouby zcela, avšak UHLOPŘÍČNĚ, viz poslední obrázek. Jakmile utáhnete první dvojici, utáhněte i tu druhou. Poté se přesuňte ke šroubům na druhé krátké extruzi.

  5. Dříve než pokročíme k dalším krokům, JE DŮLEŽITÉ ZKONTROLOVAT, že jsou extruze na správné straně rámu.
    • Dříve než pokročíme k dalším krokům, JE DŮLEŽITÉ ZKONTROLOVAT, že jsou extruze na správné straně rámu.

    • Dlouhé extruze musí být na straně rámu s logem Prusa a blíže k sobě.

    • Krátké extruze musí být na straně rámu bez loga Prusa a dále od sebe.

  6. Pro následující kroky si prosím připravte: Přední deska (1x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Přední deska (1x)

    • Zadní deska (1x)

    • Šrouby M5x16r (16x)

    • Držáky PSU M3nE (2x)

    • Šrouby M5x16r můžete utáhnout přibaleným inbusovým klíčem nebo vlastním momentovým klíčem. Doporučený moment je 4,5 Nm (40 lb-in).

  7. Otočte rám s delšími extruzemi čelem k sobě. Přiložte přední desku k extruzím a zajistěte ji šrouby M5x16r, zatím JE NEDOTAHUJTE!
    • Otočte rám s delšími extruzemi čelem k sobě.

    • Přiložte přední desku k extruzím a zajistěte ji šrouby M5x16r, zatím JE NEDOTAHUJTE!

    • Nyní dotáhněte šrouby zcela, avšak UHLOPŘÍČNĚ, viz druhý obrázek. Jakmile utáhnete první dvojici, utáhněte i tu druhou. Poté se přesuňte ke šroubům na druhé dlouhé extruzi.

  8. Existují dva typy zdrojů s různými montážními postupy. Ujistěte se, že se řídíte správnými instrukcemi!!!
    • Existují dva typy zdrojů s různými montážními postupy. Ujistěte se, že se řídíte správnými instrukcemi!!!

    • Nový typ zdroje s černým povrchem (Úchyty zdroje (zásuvné matice) jsou na boční straně extruze)

    • Starý typ zdroje se stříbrným povrchem (Úchyty zdroje (zásuvné matice) jsou zvrchu extruze)

    • Najděte si, jaký typ zdroje máte v balení.

  9. TENTO KROK JE VELMI DŮLEŽITÝ! Nesprávné umístění zásuvných matek (PSU holders) povede k pozdějším problémům. Tento krok platí pouze pro ČERNÝ ZDROJ!!! Vezměte YZ rám a otočte jej kratšími extruzemi čelem k sobě.
    • TENTO KROK JE VELMI DŮLEŽITÝ! Nesprávné umístění zásuvných matek (PSU holders) povede k pozdějším problémům.

    • Tento krok platí pouze pro ČERNÝ ZDROJ!!!

    • Vezměte YZ rám a otočte jej kratšími extruzemi čelem k sobě.

    • Umístěte obě zasuvné matky (M3nE) do extruze z venkovní strany. Zkontrolujte, že jste matky umístili správně (viz obrázek).

    • Na přesném umístění zásuvných matek nyní nezáleží, jejich pozici upravíme později.

  10. TENTO KROK JE VELMI DŮLEŽITÝ! Nesprávné umístění zásuvných matek (PSU holders) povede k pozdějším problémům. Tento krok platí pouze pro STŘÍBRNÝ ZDROJ!!! Vezměte YZ rám a otočte jej kratšími extruzemi čelem k sobě.
    • TENTO KROK JE VELMI DŮLEŽITÝ! Nesprávné umístění zásuvných matek (PSU holders) povede k pozdějším problémům.

    • Tento krok platí pouze pro STŘÍBRNÝ ZDROJ!!!

    • Vezměte YZ rám a otočte jej kratšími extruzemi čelem k sobě.

    • Zasuňte držáky zdroje (M3nE) do extruze, použijte horní stranu. Zkontrolujte, že jste matky umístili správně (viz obrázek).

    • Na přesném umístění zásuvných matek nyní nezáleží, jejich pozici upravíme později.

  11. Otočte rám s kratšími extruzemi čelem k sobě. Přiložte zadní desku k extruzím a zajistěte ji šrouby M5x16r, zatím JE NEDOTAHUJTE!
    • Otočte rám s kratšími extruzemi čelem k sobě.

    • Přiložte zadní desku k extruzím a zajistěte ji šrouby M5x16r, zatím JE NEDOTAHUJTE!

    • Nyní dotáhněte šrouby zcela, avšak UHLOPŘÍČNĚ, viz druhý obrázek. Jakmile utáhnete první dvojici, utáhněte i tu druhou. Poté se přesuňte ke šroubům na druhé kratší extruzi.

  12. Před samotnou kontrolou prosím umístěte rám na ROVNÝ POVRCH (je to naprosto zásadní). Všechny díly byly pro co nejvyšší přesnost nařezány a vyvrtány na stroji, avšak rozdílným utažením šroubů lze zkroutit rám.
    • Před samotnou kontrolou prosím umístěte rám na ROVNÝ POVRCH (je to naprosto zásadní).

    • Všechny díly byly pro co nejvyšší přesnost nařezány a vyvrtány na stroji, avšak rozdílným utažením šroubů lze zkroutit rám.

    • Pomocí ruky zkuste naklonit rám do všech směrů, abyste zjistili, zdali se některé z rohů nezvedají.

    • V případě nerovností, povolte šrouby, zatlačte extruze proti rovnému povrchu a šrouby opět utáhněte.

    • DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ Tiskárna se dokáže vypořádat s určitou nepřesností kolmosti rámu. Pokuste se rám sestavit co možná nejlépe, avšak pokud je jeden z rohů stále zvednutý od podložky do vzdálenosti 2 mm, můžete pokračovat dále.

  13. Tento krok je prozatím volitelný. Nicméně jej doporučujeme pro ochranu povrchu stolu (dílenský ponk). Při každém otočení tiskárny ji však musíte nejdříve zvednout do vzduchu. Ke konci manuálu budete opět upozorněni na osazení antivibračních podložek. Pro tento krok si prosím připravte:
    • Tento krok je prozatím volitelný. Nicméně jej doporučujeme pro ochranu povrchu stolu (dílenský ponk). Při každém otočení tiskárny ji však musíte nejdříve zvednout do vzduchu.

    • Ke konci manuálu budete opět upozorněni na osazení antivibračních podložek.

    • Pro tento krok si prosím připravte:

    • Antivibrační podložka (4x)

    • Natočte rám na stranu a přiložte podložku nakloněnou, poté s ní otáčejte do doby, než zamáčknete lem do extruze.

    • Opakujte postup na všech 4 podložkách. Umístěte je 2-3 cm od konce každé extruze.

  14. Pro následující kroky si prosím připravte: Y-rod-holder (4x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Y-rod-holder (4x)

    • Šroub M3x10 (8x)

    • Matka M3nS (8x)

  15. Vezměte jeden díl Y-rod-holder a vložte do něj dvě matky M3nS. Ujistěte se, že jste matky zatlačili zcela dovnitř. Můžete k tomu použít kleště, ALE buďte opatrní, tištěný díl můžete zničit. Pokud matky nemůžete zatlačit, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Nejprve se ujistěte, že ve slotu na matku není překážka.
    • Vezměte jeden díl Y-rod-holder a vložte do něj dvě matky M3nS.

    • Ujistěte se, že jste matky zatlačili zcela dovnitř. Můžete k tomu použít kleště, ALE buďte opatrní, tištěný díl můžete zničit.

    • Pokud matky nemůžete zatlačit, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Nejprve se ujistěte, že ve slotu na matku není překážka.

    • Zkontrolujte správné zarovnání matky pomocí 2mm inbusového klíče.

    • Opakujte postup pro zbývající díly Y-rod-holder.

  16. Vezměte první dva díly Y-rod-holder a položte je na dlouhé extruze, otvory pro šrouby musí směřovat nahoru. Otočte s 3D tištěnými díly směrem k přední desce. Připevněte každý díl pomocí dvojice šroubů M3x10. Šrouby dotahujte stejnoměrně, avšak ne zcela. Plně je dotáhneme až později.
    • Vezměte první dva díly Y-rod-holder a položte je na dlouhé extruze, otvory pro šrouby musí směřovat nahoru.

    • Otočte s 3D tištěnými díly směrem k přední desce.

    • Připevněte každý díl pomocí dvojice šroubů M3x10. Šrouby dotahujte stejnoměrně, avšak ne zcela. Plně je dotáhneme až později.

    • Vezměte zbylé dva díly Y-rod-holder a přišroubujte je pomocí šroubů M3x10 na zadní desku (s kratšími extruzemi). Šrouby dotahujte stejnoměrně, avšak ne zcela. Plně je dotáhneme až později.

    • V případě, že matice M3nS budou stále vypadávat, prosím, otočte rám vzhůru nohama. Utáhněte tištěné části a pak rám vraťte do původní polohy.

  17. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Y-belt-idler (1x)

    • Šroub M3x18 (1x)

    • Šroub M3x10 (2x)

    • Samojistná matka M3nN (1x)

    • M3n (2x)

    • Kladka s ložiskem 623h (1x)

  18. Vezměte díl Y-belt-idler a vložte do něj shora dně matky M3n. Otočte idler na stranu a vložte do něj samojistnou matici M3nN. Nylonová vložka uvnitř matky musí směřovat k vám. BUĎTE OPATRNÍ, Neutahujte šroub silou, můžete poškodit plastový díl!
    • Vezměte díl Y-belt-idler a vložte do něj shora dně matky M3n.

    • Otočte idler na stranu a vložte do něj samojistnou matici M3nN. Nylonová vložka uvnitř matky musí směřovat k vám. BUĎTE OPATRNÍ, Neutahujte šroub silou, můžete poškodit plastový díl!

    • Ujistěte se, že jste všechny tři matky zatlačili zcela dovnitř.

    • Pokud nemůžete matku vložit dovnitř, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Vezměte šroub M3 a našroubujte jej z druhé strany. Jak jej budete dotahovat, vtáhne matku dovnitř. Buďte však opatrní, abyste během dotahování nezlomili vytištěný díl.

  19. Připravené ložisko vložte do dílu Y-belt-idler. Na orientaci ložiska nesejde.
    • Připravené ložisko vložte do dílu Y-belt-idler.

    • Na orientaci ložiska nesejde.

    • Zajistěte kladku šroubem M3x18 a neutahujte jej zcela.

    • Položte prst na kladku a ujistěte se, že s ním lze volně otáčet. Pokud to bude potřeba povolte/utáhněte šroub.

  20. Otočte rám s delšími extruzemi čelem k sobě.
    • Otočte rám s delšími extruzemi čelem k sobě.

    • Vezměte díl Y-belt-idler a přiložte jej k přední desce. Pozor na tečku (kruh), která musí směřovat vzhůru.

    • Zajistěte Y-belt-idler pomocí dvojice šroubů M3x10. Šrouby dotahujte dokud se tištěný díl nedotáhne k povrchu desky.

    • Postup je odlišný od předchozího modelu MK3, postupujte podle pokynů v tomto kroku.

  21. Pro následující kroky si prosím připravte: Motor osy Y (1x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Motor osy Y (1x)

    • Y-motor-holder (1x)

    • Šroub M3x10 (4x)

    • Matka M3n (2x)

    • Ujistěte se, že používáte správný motor! Na spodní části motoru je umístěno označení. Důvodem je rozdílná délka kabelů každého z motorů.

  22. Vezměte díl Y-motor-holder a vložte do něj dvě matky M3n. V případě, že nemůžete zatlačit matku dovnitř, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Našroubujte dočasně šroub M3 z druhé strany a utáhněte jej.
    • Vezměte díl Y-motor-holder a vložte do něj dvě matky M3n.

    • V případě, že nemůžete zatlačit matku dovnitř, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Našroubujte dočasně šroub M3 z druhé strany a utáhněte jej.

    • Položte Y-motor-holder na motor a zkontrolujte správnou orientaci dílu viz obrázek (řiďte se kabelem na motoru).

    • Pomocí dvou šroubů M3x10 utáhněte držák spolu s motorem.

  23. Vezměte Y-motor-holder a přiložte jej k zadní desce (krátké extruze).
    • Vezměte Y-motor-holder a přiložte jej k zadní desce (krátké extruze).

    • Zkontrolujte správnou orientaci, hřídel motoru musí směřovat k extruzi s držáky zdroje (PSU). ''Orientace držáků se liší dle použitého zdroje (černý nebo stříbrný).

    • Zajistěte Y-motor-holder pomocí 2 šroubů M3x10.

  24. Pro následující kroky si prosím připravte: Y-carriage (1x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Y-carriage (1x)

    • Šroub tvaru U (3x)

    • Lineární ložisko (3x)

    • Samojistná matka M3nN (6x)

    • V balení tiskárny je přiložen lubrikant, který je určený pro údržbu. Není potřeba jej nyní používat na ložiska, která jsou již lubrikovaná. Pro údržbu a lubrikaci tiskárny je k dispozici dedikovaný online manuál. Viz Printer maintenance tips

    • Pro majitele MK2/S: Y-carriage je nyní symetrická v jednom směru, tedy na vzájemné poloze ložisek a orientačního bodu již nezáleží.

  25. Při osazování Y-carriage (pojezdu osy Y) ložisky dbejte správné orientace ložisek jako na obrázku. Jedna z řad kuliček musí být dole a zarovnána na středu (na ose) výřezu pro ložisko!
    • Při osazování Y-carriage (pojezdu osy Y) ložisky dbejte správné orientace ložisek jako na obrázku. Jedna z řad kuliček musí být dole a zarovnána na středu (na ose) výřezu pro ložisko!

    • Tuto orientaci dodržujte pro všechny tři ložiska na Y pojezdu!

  26. Tato část je VELMI DŮLEŽITÁ a zásadně ovlivňuje chování tiskárny. PROSÍM čtěte pozorně následující řádky! Položte Y-carriage na rovný povrch. Na orientaci nezáleží. Vložte lineární ložisko do výřezu a zajistěte jej šroubem tvaru U.
    • Tato část je VELMI DŮLEŽITÁ a zásadně ovlivňuje chování tiskárny. PROSÍM čtěte pozorně následující řádky!

    • Položte Y-carriage na rovný povrch. Na orientaci nezáleží.

    • Vložte lineární ložisko do výřezu a zajistěte jej šroubem tvaru U.

    • Položte palec na šroub a otočte pojezdem (Y-carriage). Na oba konce šroubu nasuňte matky.

    • Začněte utahovat matky, AVŠAK UJISTĚTE SE, že obě utahujete stejně a JAKMILE DOSÁHNETE MATKOU POVRCHU POJEZDU, PŘESTAŇTE UTAHOVAT!!! Utahování matek dokončíme v dalším kroku.

    • Tento postup opakujte pro zbývající dvě ložiska.

    • Přílišné utažení matek vede k deformaci ložisek a problémům s tím spojených. Prosím postupujte dle instrukcí.

  27. Znovu zkontrolujte, že jsou matky dotažené k povrchu rovnoměrně. Ujistěte se, že je ložisko vystředěné v obou směrech a pokud ne, částečně povolte matky, upravte jeho pozici a opět utáhněte matky do předchozího stavu.
    • Znovu zkontrolujte, že jsou matky dotažené k povrchu rovnoměrně.

    • Ujistěte se, že je ložisko vystředěné v obou směrech a pokud ne, částečně povolte matky, upravte jeho pozici a opět utáhněte matky do předchozího stavu.

    • Vezměte kleště a dotáhněte každou matku, avšak pouze o 90°. Tato míra utažení stačí a nedojde k deformaci ložiska.

    • Opakujte postup pro zbylá dvě ložiska.

  28. Vezměte všechny hlazené tyče a porovnejte jejich délku. Po Y-carriage potřebujete středně dlouhé (330 mm). POZOR, PROSÍM POSTUPUJTE OPATRNĚ! Zlehka nasuňte tyče napřímo do ložisek. Netlačte velkou silou a tyče nenaklánějte!
    • Vezměte všechny hlazené tyče a porovnejte jejich délku. Po Y-carriage potřebujete středně dlouhé (330 mm).

    • POZOR, PROSÍM POSTUPUJTE OPATRNĚ! Zlehka nasuňte tyče napřímo do ložisek. Netlačte velkou silou a tyče nenaklánějte!

    • Pokud vám tyč nejde nasunout, zkontrolujte správné natočení (zarovnání) ložisek.

    • V případě, že se vám podaří vytlačit kuličky z pouzdra ložiska, tak je prosím spočítejte. Pokud bude jedna či dvě, bude mechanismus fungovat. Pokud jich však vytlačíte více, zvažte prosím objednání nových ložisek.

  29. Vezměte Y-carriage (pojezd osy Y) včetně hlazených tyčí a vložte jej do rámu YZ. Dvojice ložisek musí být na levé straně, viz obrázek. Zatlačte tyče do všech 4 držáků pomocí palce. Netlačte příliš silně.
    • Vezměte Y-carriage (pojezd osy Y) včetně hlazených tyčí a vložte jej do rámu YZ. Dvojice ložisek musí být na levé straně, viz obrázek.

    • Zatlačte tyče do všech 4 držáků pomocí palce. Netlačte příliš silně.

    • Znovu zkontrolujte správnou orientaci ložisek!!!

  30. Najděte balení stahovacích pásek a připravte si 4 kusy. Prostrčte pásku skrze slot v držáku. Spojte pásku a utáhněte ji. Hlavičku pásky  natočte dovnitř rámu.
    • Najděte balení stahovacích pásek a připravte si 4 kusy.

    • Prostrčte pásku skrze slot v držáku.

    • Spojte pásku a utáhněte ji. Hlavičku pásky natočte dovnitř rámu.

    • Pásky po dotažení zastřihněte pomocí kleští.

    • Tento postup opakujte ve všech čtyřech rozích.

  31. POZOR: správné zarovnání hlazených tyčí je naprosto zásadní pro tichý chod a snížení tření. Ujistěte se, že všechny šrouby M3 v Y-holders (držáky tyčí) jsou povolené. S díly musíte být možné nepatrně pohnout. Posuňte několikrát s Y-carriage (pojezd osy Y) tam a zpět přes celou délku osy Y, zarovnáte tím hlazené tyče.
    • POZOR: správné zarovnání hlazených tyčí je naprosto zásadní pro tichý chod a snížení tření.

    • Ujistěte se, že všechny šrouby M3 v Y-holders (držáky tyčí) jsou povolené. S díly musíte být možné nepatrně pohnout.

    • Posuňte několikrát s Y-carriage (pojezd osy Y) tam a zpět přes celou délku osy Y, zarovnáte tím hlazené tyče.

    • Poté posuňte Y-carriage k přední desce a utáhněte všechny šrouby na dílech Y-holders.

    • Posuňte Y-carriage k zadní desce a utáhněte všechny šrouby na dílech Y-holders.

  32. Na motorové hřídeli je plochá část. Otočte si ji tak, jako na obrázku. Nasaďte řemeničku (GT2-16 pulley) na hřídel motoru osy Y, viz obrázek. Řemeničku netlačte až na motor. Ponechte mírnou mezeru, aby se mohla hřídel volně otáčet.
    • Na motorové hřídeli je plochá část. Otočte si ji tak, jako na obrázku.

    • Nasaďte řemeničku (GT2-16 pulley) na hřídel motoru osy Y, viz obrázek.

    • Řemeničku netlačte až na motor. Ponechte mírnou mezeru, aby se mohla hřídel volně otáčet.

    • Jeden z červíku musí směřovat přímo proti plošce na hřídeli. S citem dotáhněte první červík.

    • Otočte hřídel motoru a mírně utáhněte druhý červík.

    • Řemeničku zatím nedotahujte, k tomu se dostaneme později.

  33. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Y-belt-holder (1x) menší z nich

    • Y-belt-holder (1x) větší z nich

    • Řemen osy Y 650 mm (1x)

    • Šroub M3x30 (1x)

    • Šroub M3x10 (4x)

    • Samojistná matka M3nN (1x)

    • Matka M3n (2x)

  34. Vezměte díl Y-belt-holder (ten menší ze dvou tištěných dílu). Matku M3n vložte až nadoraz.
    • Vezměte díl Y-belt-holder (ten menší ze dvou tištěných dílu).

    • Matku M3n vložte až nadoraz.

    • Nylonovou matku M3nN vložte až nadoraz.

    • Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.

  35. Ohněte jeden konec řemenu kolem šroubu M3x10. Zatlačte řemen do držáku, jako na obrázku. Ke vtlačení použijte inbusový klíč. Ujistěte se, že ohnutá část řemene je v celé šířce tištěné části.
    • Ohněte jeden konec řemenu kolem šroubu M3x10.

    • Zatlačte řemen do držáku, jako na obrázku. Ke vtlačení použijte inbusový klíč.

    • Ujistěte se, že ohnutá část řemene je v celé šířce tištěné části.

    • Zuby na řemenu musí směřovat nahoru!

    • Dotahujte šroub, aby se závit chytil do matice. Šroub utahujte s citem, aby nedošlo k deformaci řemenu.

    • Přidržujte matku z druhé strany, dokud se šroub nechytne v závitu.

  36. Šroubem M3x10 přišroubujte díl  Y-belt-holder k dílu Y-carriage. Šroub dotáhněte a ujistěte se, že díl je roznobežně s "osou" mezi Y-motorem a Y-belt-idlerem. Použijte díru na levé straně, viz obrázek. Protáhněte řemen přes ozubené kolečko na motoru osy Y a zase zpět.
    • Šroubem M3x10 přišroubujte díl Y-belt-holder k dílu Y-carriage. Šroub dotáhněte a ujistěte se, že díl je roznobežně s "osou" mezi Y-motorem a Y-belt-idlerem.

    • Použijte díru na levé straně, viz obrázek.

    • Protáhněte řemen přes ozubené kolečko na motoru osy Y a zase zpět.

    • Ujistěte se, že řemen vede vnitřkem rámu a nikoliv pod rámem.

    • Prostrčte řemen skrze kladku (Y-belt-idler) a zase zpět do středu Y-carriage.

  37. Vezměte díl Y-belt-tensioner (ten větší ze dvou tištěných součástí). Matku M3n vložte až nadoraz. Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.
    • Vezměte díl Y-belt-tensioner (ten větší ze dvou tištěných součástí).

    • Matku M3n vložte až nadoraz.

    • Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.

    • Ohněte druhý konec řemene a zatlačte ho do držáku, jak je znázorněno na obrázku. Pro zasunutí řemenu použijte inbusový klíč .

    • Ujistěte se, že ohnutá část řemene je v celé šířce tištěné části.

    • Zuby na řemenu musí směřovat nahoru!

    • Dotahujte šroub, aby se závit chytil do matice. Šroub utahujte s citem, aby nedošlo k deformaci řemenu.

    • Přidržujte matku z druhé strany, dokud se šroub nechytne v závitu.

  38. Pomocí šroubu M3x10 upevněte napínák řemenu k dílu Y-carriage. Šroub zcela nedotahujte, později ještě bude třeba upravit polohu tištěného dílu. Použijte díru vpravo, viz obrázek.
    • Pomocí šroubu M3x10 upevněte napínák řemenu k dílu Y-carriage. Šroub zcela nedotahujte, později ještě bude třeba upravit polohu tištěného dílu.

    • Použijte díru vpravo, viz obrázek.

    • Vložte šroub M3x30 skrz oba tištěné díly. Dotahujte ho, dokud se šroub nechytí nylonové matice M3nN.

  39. Zkontrolujte, že je řemen umístěn na středu tiskárny. Spodní a vrchní část řemene by měly být rovnoběžné (nad sebou).
    • Zkontrolujte, že je řemen umístěn na středu tiskárny. Spodní a vrchní část řemene by měly být rovnoběžné (nad sebou).

    • Pro úpravu polohy řemene povolte červíky na řemeničce (pulley) a mírně s ní posouvejte do doby, než dosáhnete optimální polohy.

    • Dotáhněte oba červíky na řemeničce (pulley).

  40. Prstem levé ruky zmáčkněte řemen směrem dolu. Pro prohnutí bude zapotřebí jisté síly, ALE nezkoušejte napnout řemen příliš silně, může dojít k poškození tiskárny. Napnutí řemenu můžete měnit otáčením šroubu M3x30 pod Y-carriage.
    • Prstem levé ruky zmáčkněte řemen směrem dolu. Pro prohnutí bude zapotřebí jisté síly, ALE nezkoušejte napnout řemen příliš silně, může dojít k poškození tiskárny.

    • Napnutí řemenu můžete měnit otáčením šroubu M3x30 pod Y-carriage.

    • Utažení šroubu, přiblíží díly k sobě a zvýší se tak celkové napnutí řemenu.

    • Povolení šroubu, oddálí díly od sobě a sníží tak celkové napnutí řemenu.

  41. Níže popsanou techniku použijte pro kontrolu správnosti napnutí řemene: Kleštěmi uchopte hřídel motoru osy Y.
    • Níže popsanou techniku použijte pro kontrolu správnosti napnutí řemene:

    • Kleštěmi uchopte hřídel motoru osy Y.

    • Pohněte rukou s Y-carriage směrem k motoru osy Y. Nepoužívejte nepřiměřenou sílu.

    • Pokud je řemen správně napnutý, ucítíte odpor a Y-carriage se prakticky nepohne. Pokud je řemen příliš volný, dojde k jeho deformaci (vytvoří se "vlnka") a přeskočí o zub na řemeničce.

    • Po správném napnutí řemenu dotáhněte šroub M3x10.

  42. Velmi opatrně a především potichu otevřete sáček s Haribo medvídky. Hluk spojený s otevřením můžete přilákat predátory v okolí!
    • Velmi opatrně a především potichu otevřete sáček s Haribo medvídky. Hluk spojený s otevřením můžete přilákat predátory v okolí!

    • Potřebujeme rozdělit medvídky na 8 skupin vzhledem k nadcházejícím kapitolám.

    • Na každou kapitolu budete potřebovat určité množství medvídků, viz obrázek.

    • Jako odměnu za dokončení osy Y snězte 15 % medvídků.

  43. Osa Y je hotová, dobrá práce!
    • Osa Y je hotová, dobrá práce!

    • Zkontrolujte výsledný vzhled s obrázkem.

    • Poznámka: při pohybu s osou Y (Y-carriage) budete cítit určitý odpor. Je to kvůli napnutému řemenu a také vlastnímu odporu v motoru.

    • Jste připraveni pokračovat? Přejděte na kapitolu 3. Osa X

Finish Line

22 other people completed this guide.

Dozuki System

Member since: 09/24/2009

726 Guides authored

2 Comments

Dobry den,

aktualne tento manual ma len jeden krok. Anglicka verzia (2. Y-axis assembly) je v poriadku. Mozete sa na to pozriet prosim? :)

Maros

Maros Trojrozmerny - Reply

Zdravim,

dekuji, vime o tom a usilovne pracujeme na oprave. Pouzijte prosim v mezicase anglickou verzi a pokud by s tim byl problem, tak se prosim obratte na podporu info@prusa3d.cz a posleme vam PDF formu, ktera sla do tisku.

Jakub Dolezal -

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 9

Past 7 Days: 96

Past 30 Days: 473

All Time: 3,374