Skip to main content
  1. Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek
    • Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek

    • 3mm inbusový klíč pro šrouby M5

    • 2,5mm inbusový klíč pro šrouby M3

    • 2mm inbusový klíč pro zarovnání matek

  2. Pro stavbu rámu YZ si připravte následující díly: Hliníkové extruze (4x)
    • Pro stavbu rámu YZ si připravte následující díly:

    • Hliníkové extruze (4x)

    • Hliníkový rám (1x)

    • Šrouby M5x16r (16x)

    • Šrouby M5x16r můžete utáhnout přibaleným inbusovým klíčem nebo vlastním momentovým klíčem. Doporučený moment je 4,5 Nm (40 lb-in).

  3. Vezměte DELŠÍ hliníkové extruze a přiložte je k rámu. Ujistěte se, že VIDÍTE na rámu vyfrézované logo PRUSA (vlevo nahoře)! Poznámka: šrouby jsou vkládány z opačné strany rámu. Pokud potřebujete s rámem pohnout, ujistěte se, že jsou extruze na správné straně.
    • Vezměte DELŠÍ hliníkové extruze a přiložte je k rámu.

    • Ujistěte se, že VIDÍTE na rámu vyfrézované logo PRUSA (vlevo nahoře)!

    • Poznámka: šrouby jsou vkládány z opačné strany rámu. Pokud potřebujete s rámem pohnout, ujistěte se, že jsou extruze na správné straně.

    • Ujistěte se, že používáte správné otvory, viz druhý obrázek. Pro spojení rámu a extruzí použijte šrouby M5. Prozatím utáhněte šrouby inbusovým klíčem jen zlehka!

    • Nyní dotáhněte šrouby zcela, avšak UHLOPŘÍČNĚ, viz poslední obrázek. Jakmile utáhnete první dvojici, utáhněte i tu druhou. Poté se přesuňte ke šroubům na druhé dlouhé extruzi.

  4. Vezměte KRATŠÍ hliníkové extruze a přiložte je k rámu. Ujistěte se, že vyfrézované logo PRUSA na rámu (vlevo nahoře) NENÍ VIDĚT! Poznámka: šrouby jsou vkládány z opačné strany rámu. Pokud potřebujete s rámem pohnout, ujistěte se, že jsou extruze na správné straně.
    • Vezměte KRATŠÍ hliníkové extruze a přiložte je k rámu.

    • Ujistěte se, že vyfrézované logo PRUSA na rámu (vlevo nahoře) NENÍ VIDĚT!

    • Poznámka: šrouby jsou vkládány z opačné strany rámu. Pokud potřebujete s rámem pohnout, ujistěte se, že jsou extruze na správné straně.

    • Ujistěte se, že používáte správné otvory, viz druhý obrázek. Pro spojení rámu a extruzí použijte šrouby M5x16. Prozatím utáhněte šrouby inbusovým klíčem jen zlehka!

    • Nyní dotáhněte šrouby zcela, avšak UHLOPŘÍČNĚ, viz poslední obrázek. Jakmile utáhnete první dvojici, utáhněte i tu druhou. Poté se přesuňte ke šroubům na druhé krátké extruzi.

  5. Dříve než pokročíme k dalším krokům, JE DŮLEŽITÉ ZKONTROLOVAT, že jsou extruze na správné straně rámu.
    • Dříve než pokročíme k dalším krokům, JE DŮLEŽITÉ ZKONTROLOVAT, že jsou extruze na správné straně rámu.

    • Dlouhé extruze musí být na straně rámu s logem Prusa a blíže k sobě.

    • Krátké extruze musí být na straně rámu bez loga Prusa a dále od sebe.

  6. Pro montáž desek si připravte následující komponenty:
    • Pro montáž desek si připravte následující komponenty:

    • Přední deska (1x)

    • Zadní deska (1x)

    • Šrouby M5x16r (16x)

    • Šrouby M5x16r můžete utáhnout přibaleným inbusovým klíčem nebo vlastním momentovým klíčem. Doporučený moment je 4,5 Nm (40 lb-in).

  7. Otočte rám s delšími extruzemi čelem k sobě. Přiložte přední desku k extruzím a zajistěte ji šrouby M5x16r, zatím JE NEDOTAHUJTE!
    • Otočte rám s delšími extruzemi čelem k sobě.

    • Přiložte přední desku k extruzím a zajistěte ji šrouby M5x16r, zatím JE NEDOTAHUJTE!

    • Nyní dotáhněte šrouby zcela, avšak UHLOPŘÍČNĚ, viz druhý obrázek. Jakmile utáhnete první dvojici, utáhněte i tu druhou. Poté se přesuňte ke šroubům na druhé dlouhé extruzi.

  8. Tento krok je velmi DŮLEŽITÝ! Nesprávné umístění držáků zdroje povede k pozdějším problémům. Pro následující krok si prosím připravte: Držáky PSU M3nE (2x)
    • Tento krok je velmi DŮLEŽITÝ! Nesprávné umístění držáků zdroje povede k pozdějším problémům.

    • Pro následující krok si prosím připravte:

    • Držáky PSU M3nE (2x)

    • Vezměte YZ rám a otočte jej kratšími extruzemi čelem k sobě.

    • Umístěte oba držáky zdroje do extruze a zkontrolujte, že je to ta správná (viz obrázek).

    • Na přesné rozteči držáků prozatím nesejde, jejich polohu upravíme později.

  9. Otočte rám s kratšími extruzemi čelem k sobě. Přiložte zadní desku k extruzím a zajistěte ji šrouby M5x16r, zatím JE NEDOTAHUJTE!
    • Otočte rám s kratšími extruzemi čelem k sobě.

    • Přiložte zadní desku k extruzím a zajistěte ji šrouby M5x16r, zatím JE NEDOTAHUJTE!

    • Nyní dotáhněte šrouby zcela, avšak UHLOPŘÍČNĚ, viz druhý obrázek. Jakmile utáhnete první dvojici, utáhněte i tu druhou. Poté se přesuňte ke šroubům na druhé kratší extruzi.

  10. Před samotnou kontrolou prosím umístěte rám na ROVNÝ POVRCH (je to naprosto zásadní). Všechny díly byly pro co nejvyšší přesnost nařezány a vyvrtány na stroji, avšak rozdílným utažením šroubů lze zkroutit rám.
    • Před samotnou kontrolou prosím umístěte rám na ROVNÝ POVRCH (je to naprosto zásadní).

    • Všechny díly byly pro co nejvyšší přesnost nařezány a vyvrtány na stroji, avšak rozdílným utažením šroubů lze zkroutit rám.

    • Pomocí ruky zkuste naklonit rám do všech směrů, abyste zjistili, zdali se některé z rohů nezvedají.

    • V případě nerovností, povolte šrouby, zatlačte extruze proti rovnému povrchu a šrouby opět utáhněte.

  11. Tento krok je prozatím volitelný. Nicméně jej doporučujeme pro ochranu povrchu stolu (dílenský ponk). Při každém otočení tiskárny ji však musíte nejdříve zvednout do vzduchu. Ke konci manuálu budete opět upozorněni na osazení antivibračních podložek. Antivibrační podložka (4x)
    • Tento krok je prozatím volitelný. Nicméně jej doporučujeme pro ochranu povrchu stolu (dílenský ponk). Při každém otočení tiskárny ji však musíte nejdříve zvednout do vzduchu.

    • Ke konci manuálu budete opět upozorněni na osazení antivibračních podložek.

    • Antivibrační podložka (4x)

    • Natočte rám na stranu a přiložte podložku nakloněnou, poté s ní otáčejte do doby, než zamáčknete lem do extruze.

    • Opakujte postup na všech 4 podložkách. Umístěte je 2-3 cm od konce každé extruze.

  12. POZOR: Od ledna 2018 jsou součástky Y-holder-front a Y-holder-back nahrazeny součástkou Y-rod-holder, která má stejný tvar na všech 4 kusech, viz druhý obrázek. Vložení matky a utažení zůstává stejné. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • POZOR: Od ledna 2018 jsou součástky Y-holder-front a Y-holder-back nahrazeny součástkou Y-rod-holder, která má stejný tvar na všech 4 kusech, viz druhý obrázek. Vložení matky a utažení zůstává stejné.

    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Y-holder-front (2x)

    • Y-holder-back (2x)

    • Šroub M3x10 (8x)

    • Matka M3nS (8x)

  13. Vezměte součástku Y-holder-front a vložte matky M3nS. Ujistěte se, že jste matky zatlačili zcela dovnitř. Pokud matky nemůžete zatlačit, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Nejprve se ujistěte, že ve slotu na matku není překážka.
    • Vezměte součástku Y-holder-front a vložte matky M3nS.

    • Ujistěte se, že jste matky zatlačili zcela dovnitř.

    • Pokud matky nemůžete zatlačit, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Nejprve se ujistěte, že ve slotu na matku není překážka.

    • Zkontrolujte správné zarovnání matky pomocí 2mm inbusového klíče.

    • Opakujte postup pro ostatní součástky Y-holder. Na konci byste měli mít dvě přední a dva zadní.

  14. Nejprve vezměte součástky Y-holder-front a položte je na dlouhé extruze, otvory pro šrouby musí směřovat nahoru. Otočte s 3D tištěnými díly směrem k přední desce. Připevněte každý díl pomocí dvojice šroubů M3x10. Šrouby dotahujte stejnoměrně, avšak ne zcela. Plně je dotáhneme až později.
    • Nejprve vezměte součástky Y-holder-front a položte je na dlouhé extruze, otvory pro šrouby musí směřovat nahoru.

    • Otočte s 3D tištěnými díly směrem k přední desce.

    • Připevněte každý díl pomocí dvojice šroubů M3x10. Šrouby dotahujte stejnoměrně, avšak ne zcela. Plně je dotáhneme až později.

    • Nyní vezměte díly Y-holder-back a připevněte je pomocí šroubů M3x10 na zadní desku (s kratšími extruzemi). Šrouby dotahujte stejnoměrně, avšak ne zcela. Plně je dotáhneme až později.

  15. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Y-belt-idler (1x)

    • Šroub M3x18 (1x)

    • Šroub M3x10 (2x)

    • Samojistná matice M3nN (3x)

    • Kladka s ložiskem 623h (1x)

  16. Vezměte díl Y-belt-idler a vložte shora dvě samojistné matice M3nN. Nylonová vložka uvnitř musí směřovat nahoru. Otočte idler na stranu a vložte poslední samojistnou matici M3nN. Nylonová vložka uvnitř musí směřovat k vám.
    • Vezměte díl Y-belt-idler a vložte shora dvě samojistné matice M3nN. Nylonová vložka uvnitř musí směřovat nahoru.

    • Otočte idler na stranu a vložte poslední samojistnou matici M3nN. Nylonová vložka uvnitř musí směřovat k vám.

    • Ujistěte se, že jste všechny tři matky zatlačili zcela dovnitř.

    • Pokud nemůžete matku vložit dovnitř, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Vezměte šroub M3 a našroubujte jej z druhé strany. Jak jej budete dotahovat, vtáhne matku dovnitř. Buďte však opatrní, abyste během dotahování nezlomili vytištěný díl.

  17. Připravené ložisko vložte do dílu Y-belt-idler. Na orientaci ložiska nesejde.
    • Připravené ložisko vložte do dílu Y-belt-idler.

    • Na orientaci ložiska nesejde.

    • Zajistěte kladku šroubem M3x18 a neutahujte jej zcela.

    • Položte prst na kladku a ujistěte se, že s ním lze volně otáčet. Pokud to bude potřeba povolte/utáhněte šroub.

  18. Otočte rám s delšími extruzemi čelem k sobě. Vezměte díl Y-belt-idler a přiložte jej k přední desce. Pozor na tečku (kruh), která musí směřovat vzhůru. Zajistěte Y-belt-idler pomocí dvojice šroubů M3x10.
    • Otočte rám s delšími extruzemi čelem k sobě.

    • Vezměte díl Y-belt-idler a přiložte jej k přední desce. Pozor na tečku (kruh), která musí směřovat vzhůru.

    • Zajistěte Y-belt-idler pomocí dvojice šroubů M3x10.

    • ŠROUBY NEUTAHUJTE! Potřebujete volný Y-belt-idler pro pozdější napnutí řemenu.

  19. Pro následující kroky si prosím připravte: Motor osy Y (1x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Motor osy Y (1x)

    • Y-motor-holder (1x)

    • Šroub M3x10 (4x)

    • Matka M3n (2x)

    • Ujistěte se, že používáte správný motor! Na spodní části motoru je umístěno označení. Důvodem je rozdílná délka kabelů každého z motorů.

  20. Vezměte díl Y-motor-holder a vložte do něj dvě matky M3n. V případě, že nemůžete zatlačit matku dovnitř, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Našroubujte dočasně šroub M3 z druhé strany a utáhněte jej. Položte Y-motor-holder na motor a zkontrolujte správnou orientaci dílu.
    • Vezměte díl Y-motor-holder a vložte do něj dvě matky M3n.

    • V případě, že nemůžete zatlačit matku dovnitř, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Našroubujte dočasně šroub M3 z druhé strany a utáhněte jej.

    • Položte Y-motor-holder na motor a zkontrolujte správnou orientaci dílu.

    • Pomocí dvou šroubů M3x10 utáhněte držák spolu s motorem.

  21. Vezměte Y-motor-holder a přiložte jej k zadní desce (krátké extruze).
    • Vezměte Y-motor-holder a přiložte jej k zadní desce (krátké extruze).

    • Zkontrolujte správnou orientaci, hřídel motoru musí směřovat k držákům zdroje (PSU).

    • Zajistěte Y-motor-holder pomocí 2 šroubů M3x10.

  22. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Y-carriage (1x)

    • Y-belt-holder (1x)

    • Šroub tvaru U (3x)

    • Lineární ložisko (3x)

    • Samojistná matka M3nN (6x)

    • Šroub M3x10 (2x)

    • Pro majitele MK2/S: Y-carriage je nyní symetrická v jednom směru, tedy na vzájemné poloze ložisek a orientačního bodu již nezáleží.

  23. Při osazování Y-carriage (pojezdu osy Y) ložisky dbejte správné orientace ložisek jako na obrázku. Jedna z řad kuliček musí být dole a zarovnána na středu (na ose) výřezu pro ložisko!
    • Při osazování Y-carriage (pojezdu osy Y) ložisky dbejte správné orientace ložisek jako na obrázku. Jedna z řad kuliček musí být dole a zarovnána na středu (na ose) výřezu pro ložisko!

    • Tuto orientaci dodržujte pro všechny tři ložiska na Y pojezdu!

  24. Tato část je VELMI DŮLEŽITÁ a zásadně ovlivňuje chování tiskárny. PROSÍM čtěte pozorně následující řádky! Položte Y-carriage na rovný povrch. Na orientaci nezáleží. Vložte lineární ložisko do výřezu a zajistěte jej šroubem tvaru U.
    • Tato část je VELMI DŮLEŽITÁ a zásadně ovlivňuje chování tiskárny. PROSÍM čtěte pozorně následující řádky!

    • Položte Y-carriage na rovný povrch. Na orientaci nezáleží.

    • Vložte lineární ložisko do výřezu a zajistěte jej šroubem tvaru U.

    • Položte palec na šroub a otočte pojezdem (Y-carriage). Na oba konce šroubu nasuňte matky.

    • Začněte utahovat matky, AVŠAK UJISTĚTE SE, že obě utahujete stejně a JAKMILE DOSÁHNETE MATKOU POVRCHU POJEZDU, PŘESTAŇTE UTAHOVAT!!! Utahování matek dokončíme v dalším kroku.

    • Tento postup opakujte pro zbývající dvě ložiska.

    • Přílišné utažení matek vede k deformaci ložisek a problémům s tím spojených. Prosím postupujte dle instrukcí.

  25. Znovu zkontrolujte, že jsou matky dotažené k povrchu rovnoměrně. Ujistěte se, že je ložisko vystředěné v obou směrech a pokud ne, částečně povolte matky, upravte jeho pozici a opět utáhněte matky do předchozího stavu.
    • Znovu zkontrolujte, že jsou matky dotažené k povrchu rovnoměrně.

    • Ujistěte se, že je ložisko vystředěné v obou směrech a pokud ne, částečně povolte matky, upravte jeho pozici a opět utáhněte matky do předchozího stavu.

    • Vezměte kleště a dotáhněte každou matku, avšak pouze o 90°. Tato míra utažení stačí a nedojde k deformaci ložiska.

    • Opakujte postup pro zbylá dvě ložiska.

  26. Nasaďte  držák řemene (Y-belt-holder) na Y-carriage.  DEJTE POZOR, aby zuby směřovaly ke DVĚMA LOŽISKŮM!
    • Nasaďte držák řemene (Y-belt-holder) na Y-carriage. DEJTE POZOR, aby zuby směřovaly ke DVĚMA LOŽISKŮM!

    • Přišroubujte Y-belt-holder pomocí dvou šroubů M3x10. Zcela je dotáhněte, v pojezdu osy Y (Y-carriage) jsou závity.

  27. Vezměte všechny hlazené tyče a porovnejte jejich délku. Po Y-carriage potřebujete středně dlouhé (330 mm). POZOR, PROSÍM POSTUPUJTE OPATRNĚ! Zlehka nasuňte tyče napřímo do ložisek. Netlačte velkou silou a tyče nenaklánějte!
    • Vezměte všechny hlazené tyče a porovnejte jejich délku. Po Y-carriage potřebujete středně dlouhé (330 mm).

    • POZOR, PROSÍM POSTUPUJTE OPATRNĚ! Zlehka nasuňte tyče napřímo do ložisek. Netlačte velkou silou a tyče nenaklánějte!

    • Pokud vám tyč nejde nasunout, zkontrolujte správné natočení (zarovnání) ložisek.

    • V případě, že se vám podaří vytlačit kuličky z pouzdra ložiska, tak je prosím spočítejte. Pokud bude jedna či dvě, bude mechanismus fungovat. Pokud jich však vytlačíte více, zvažte prosím objednání nových ložisek.

  28. Vezměte Y-carriage (pojezd osy Y) včetně hlazených tyčí a vložte jej do rámu YZ. Dvojice ložisek musí být na levé straně, viz obrázek. Zatlačte tyče do všech 4 držáků pomocí palce. Netlačte příliš silně.
    • Vezměte Y-carriage (pojezd osy Y) včetně hlazených tyčí a vložte jej do rámu YZ. Dvojice ložisek musí být na levé straně, viz obrázek.

    • Zatlačte tyče do všech 4 držáků pomocí palce. Netlačte příliš silně.

    • Znovu zkontrolujte správnou orientaci ložisek!!!

  29. Najděte balení stahovacích pásek a připravte si 4 kusy. Prostrčte pásku skrze slot v držáku. Spojte pásku a utáhněte ji. Hlavičku pásky  natočte dovnitř rámu.
    • Najděte balení stahovacích pásek a připravte si 4 kusy.

    • Prostrčte pásku skrze slot v držáku.

    • Spojte pásku a utáhněte ji. Hlavičku pásky natočte dovnitř rámu.

    • Pásky po dotažení zastřihněte pomocí kleští.

    • Tento postup opakujte ve všech čtyřech rozích.

  30. POZOR: správné zarovnání hlazených tyčí je naprosto zásadní pro tichý chod a snížení tření. Ujistěte se, že všechny šrouby M3 v Y-holders (držáky tyčí) jsou povolené. S díly musíte být možné nepatrně pohnout. Posuňte několikrát s Y-carriage (pojezd osy Y) tam a zpět přes celou délku osy Y, zarovnáte tím hlazené tyče.
    • POZOR: správné zarovnání hlazených tyčí je naprosto zásadní pro tichý chod a snížení tření.

    • Ujistěte se, že všechny šrouby M3 v Y-holders (držáky tyčí) jsou povolené. S díly musíte být možné nepatrně pohnout.

    • Posuňte několikrát s Y-carriage (pojezd osy Y) tam a zpět přes celou délku osy Y, zarovnáte tím hlazené tyče.

    • Poté posuňte Y-carriage k přední desce a utáhněte všechny šrouby na dílech Y-holders.

    • Posuňte Y-carriage k zadní desce a utáhněte všechny šrouby na dílech Y-holders.

  31. Na motorové hřídeli je plochá část. Otočte si ji tak, jako na obrázku. Nasaďte řemeničku (GT2-16 pulley) na hřídel motoru osy Y, viz obrázek. Řemeničku netlačte až na motor. Ponechte mírnou mezeru, aby se mohla hřídel volně otáčet.
    • Na motorové hřídeli je plochá část. Otočte si ji tak, jako na obrázku.

    • Nasaďte řemeničku (GT2-16 pulley) na hřídel motoru osy Y, viz obrázek.

    • Řemeničku netlačte až na motor. Ponechte mírnou mezeru, aby se mohla hřídel volně otáčet.

    • Jeden z červíku musí směřovat přímo proti plošce na hřídeli. S citem dotáhněte první červík.

    • Otočte hřídel motoru a mírně utáhněte druhý červík.

    • Řemeničku zatím nedotahujte, k tomu se dostaneme později.

  32. Otočte rám na pravou stranu, viz obrázek. Potřebujete mít přístup k držáku pásu, kladce a řemeničce. Využijte prostor v hliníkové extruzi a opatrně vložte kabeláž motoru osy Y. NEZKRACUJTE ŘEMEN pokud nebudete vyzváni instrukcemi v manuálu!!!
    • Otočte rám na pravou stranu, viz obrázek. Potřebujete mít přístup k držáku pásu, kladce a řemeničce.

    • Využijte prostor v hliníkové extruzi a opatrně vložte kabeláž motoru osy Y.

    • NEZKRACUJTE ŘEMEN pokud nebudete vyzváni instrukcemi v manuálu!!!

    • Najděte řemen pro osu Y (Y-GT2 650 mm) a vložte jeden konec do dílu Y-belt-holder. Ujistěte se, že jste řemen vložili do horní drážky (blíže Y-carriage).

    • Ujistěte se, že omylem nepoužijete řemen určený pro osu X (X-GT2), který je delší.

    • Zatlačte řemen až do konce součástky, použijte inbus.

  33. Prostrčte řemen skrze kladku (idler) tak, jako na obrázku. Protáhněte řemen až za motor osy Y a zkontrolujte následující: Nepoužívejte zatím druhou drážku v Y-belt-holder.
    • Prostrčte řemen skrze kladku (idler) tak, jako na obrázku.

    • Protáhněte řemen až za motor osy Y a zkontrolujte následující:

    • Nepoužívejte zatím druhou drážku v Y-belt-holder.

    • Veďte řemen nad hliníkovým rámem, NIKOLIV pod ním.

    • Veďte řemen nad zadní deskou, NIKOLIV pod ní.

    • Otočte tiskárnu zpět na "nohy" a veďte řemen kolem řemeničky motoru osy Y.

  34. Držte Y-carriage rukou (zamezte jejímu pohybu), neboť potřebujeme natáhnout řemen. Ujistěte se, že díl Y-belt-idler (kladka) není utažen k přední desce. Jinak nebude možné následně vypnout řemen.
    • Držte Y-carriage rukou (zamezte jejímu pohybu), neboť potřebujeme natáhnout řemen.

    • Ujistěte se, že díl Y-belt-idler (kladka) není utažen k přední desce. Jinak nebude možné následně vypnout řemen.

    • Vezměte konec řemenu, zatáhněte rozumnou silou a vložte jej do drážky v Y-belt-holder. Není nutné využít celou délku drážky.

    • Zamáčkněte řemen až nadoraz, použijte inbusový klíč nebo plochý šroubovák.

    • Řemen by měl být nyní natažený bez možnosti jej snadno prohnout. Nicméně finální napnutí provedeme později.

  35. Zkontrolujte, že je řemen umístěn na středu tiskárny. Spodní a vrchní část řemene by měly být rovnoběžné (nad sebou). Pro úpravu polohy řemene povolte červíky na řemeničce (pulley) a mírně s ní posouvejte do doby, než dosáhnete optimální polohy.
    • Zkontrolujte, že je řemen umístěn na středu tiskárny. Spodní a vrchní část řemene by měly být rovnoběžné (nad sebou).

    • Pro úpravu polohy řemene povolte červíky na řemeničce (pulley) a mírně s ní posouvejte do doby, než dosáhnete optimální polohy.

    • Pokud nemůžete řemen srovnat, zkontrolujte, zdali jsou oba konce správně vloženy do dílu Y-belt-holder.

    • Dotáhněte oba červíky na řemeničce (pulley).

  36. Inbusovým klíčem dotáhněte/povolte šrouby na přední desce. Pokuste se utáhnout oba šrouby shodně.
    • Inbusovým klíčem dotáhněte/povolte šrouby na přední desce. Pokuste se utáhnout oba šrouby shodně.

    • Prstem levé ruky zmáčkněte řemen směrem dolu. Pro prohnutí bude zapotřebí jisté síly, ALE nezkoušejte napnout řemen příliš silně, může dojít k poškození tiskárny.

  37. Níže popsanou techniku použijte pro kontrolu správnosti napnutí řemene:
    • Níže popsanou techniku použijte pro kontrolu správnosti napnutí řemene:

    • Kleštěmi uchopte hřídel motoru osy Y.

    • Pohněte rukou s Y-carriage směrem k motoru osy Y. Nepoužívejte nepřiměřenou sílu.

    • Pokud je řemen správně napnutý, ucítíte odpor a Y-carriage se prakticky nepohne. Pokud je řemen příliš volný, dojde k jeho deformaci (vytvoří se "vlnka") a přeskočí o zub na řemeničce.

  38. Osa Y je dokončena, skvělá práce! Otevřete balíček s Haribo medvídky a dejte si pár jako odměnu ;)
    • Osa Y je dokončena, skvělá práce! Otevřete balíček s Haribo medvídky a dejte si pár jako odměnu ;)

    • Zkontrolujte výsledný vzhled s obrázkem.

    • Připraveni na další část? Pojďme na 3. Osa X

Finish Line

44 other people completed this guide.

Jakub Dolezal

Member since: 02/20/2017

216 Guides authored

Team

Prusa Research Member of Prusa Research

Community

3 Members

359 Guides authored

15 Comments

Kde se tam prosím v kroku 21 vzaly ty držáky zdroje? Asi trpím slepotou, ale nevidím krok, ve kterém by se tam dávaly - budu to teď muset celé rozložit?

motstr - Reply

Je pro to postup v kroku 8, ale už jste na to koukám přišel sám :)

Jakub Dolezal -

Též jsem přehlédl krok 8 a v kroku 21 čuměl jak puk. Imho proto, že ty dvě hliníkové úchytky chybí v seznamu použitého materiálu (step 6), jinak by mě to samozřejmě před dalším seznamem trklo. Doporučil bych důslednější členění oddílů, tak aby nikdy nebylo použito něco, co se předtím neobjevilo na té fotce všech potřebných dílů.

Vít Dolejší -

Dobrý, už jsem našel krok 8 a předělal to T_T

motstr - Reply

Kontrolní otázka - pokud mi po kompletním složení y-osy zůstaly 2 nepoužité matičky M3n, je to moje chyba, nebo mohly být v sáčku navíc?

Petr Smolka - Reply

Zdravím Petře,

není to časté, pytlíky se kontrolují, ale je možné, že tam byly navíc. Přeci jen měsíčně expedujeme kolem 6000 ks tiskáren :)

Jakub Dolezal -

Dobrý den, mně taky zůstaly 2 matky M3n. Na balíčku Y-AXIS je napsáno, že jsou čtyři, čtyři jsou i doopravdy, ale v návodu se použijí jen dvě. Nebo ne?

Tomáš

Tomáš - Reply

Zdravím Tomáši, průběžně dochází ke změnám manuálu a je možné, že kolegové z výroby použili starší verzi balíčku, kde je více spojovacícho materiálu.

Jakub Dolezal -

Tiskárna doručena cca kolem 10. března

Také zbyly dvě matky M3n

Petr Schovánek - Reply

Dobrý den,

taky mi zbyly dvě matičky (viz předchozí komentáře ) není to pozůstatek nějaké předchozí verze - krásně by pasovaly jako uchycení Y-belt-holder, pokud by v Y-carriage nedržely šroubky samy :)

Jinak krom protočení jedné matky v uchycení motoru (ještě před posunem matky do konečné polohy) - vše naprosto v poho…

Díky

Ladislav Habásko - Reply

Velmi pěkně a přehledně udělaný návod, klobou dolů. Jinak mi taky přebyly matičky a taky jsem zapomněl na krok 8 :-) asi je nějakej začarovanej

Honza Kutílek - Reply

Chybí mi Y-belt-holder (1x) - místo toho dva jiné díly, je to OK?

Jarda - Reply

Je to ok, jen jste ve špatném návodu. MK3 místo MK3S : )

Martin L. - Official Prusa CS -

Dobrý den , prosím vás Y-belt-holder má teraz nejaký iny tvar? Mám novú stavebnicu a tento na obrázku tam nie je.

Jozef Beňuška - Reply

Dobrý den, ano, jste ve špatném návodu. Překlikněte si na návod k MK3S: Jak sestavit Original Prusa i3 MK3S v3.11

Martin L. - Official Prusa CS -

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 0

Past 7 Days: 9

Past 30 Days: 38

All Time: 9,325