Skip to main content
  1. Before you start, make sure that:
    • Before you start, make sure that:

    • the filament is unloaded from the hotend

    • the printer is properly cooled down

    • the printer is unplugged

    • you removed the steel sheet

    • This chapter is dedicated only to the MK3/MK2.5 owners. If you have new MK3S/MK2.5S, please follow: 2B. MK3S/MK2.5S - demontáž extruderu

    • The MK3 and MK2.5 have several design iterations and yours might differ from the one used as an example in this disassembly. As a result, some instructions might be not applicable to your printer (you can skip them).

  2. Pomocí inbusového klíče odšroubujte šroub M3×40 a otevřete dvířka krytu elektroniky. Povolte oba šrouby M3x10 a sundejte držák kabelu extruderu (extruder-cable-clip). U starších tiskáren přestříhněte stahovací pásku. Pokud budou kabely uvnitř Einsy krytu přichycené stahovacími pásky, tak se opatrně odstřihněte a vyjměte.
    • Pomocí inbusového klíče odšroubujte šroub M3×40 a otevřete dvířka krytu elektroniky.

    • Povolte oba šrouby M3x10 a sundejte držák kabelu extruderu (extruder-cable-clip). U starších tiskáren přestříhněte stahovací pásku.

    • Pokud budou kabely uvnitř Einsy krytu přichycené stahovacími pásky, tak se opatrně odstřihněte a vyjměte.

    • Odstraňte stahovací pásky zezadu extruderu na držáku kabelů.

    • Odstraňte textilní oplet (kroucenou bužírku) až ke krytu elektroniky Einsy.

  3. Otevřete kryt elektroniky Einsy a postupně odpojte všechny kabely vedoucí od extruderu.
    • Otevřete kryt elektroniky Einsy a postupně odpojte všechny kabely vedoucí od extruderu.

    • POZOR: některé kabely mají konektor s pojistkou. Netahejte za ně!

    • Ostatní kabely nechte připojené.

    • Rozebrání tiskárny MK2.5 je obdobné. Držte se svazku kabelů od extruderu a všechny je odpojte od desky.

  4. Povolte všech pět šroubů a sejměte zadní kryt X-carriage-back. Buďte opatrní na kabely. Demontujte držák kabelu a uschovejte jej. Bude potřeba pro přestavbu. Odpojte kabel od filament senzoru a kabel odložte.  Tento kabel již nebudete potřebovat a bude nahrazen novým. Opatrně rozpleťte kabely a rozdělte je vpravo a vlevo podle toho, odkud z extruderu vychází.
    • Povolte všech pět šroubů a sejměte zadní kryt X-carriage-back. Buďte opatrní na kabely. Demontujte držák kabelu a uschovejte jej. Bude potřeba pro přestavbu.

    • Odpojte kabel od filament senzoru a kabel odložte. Tento kabel již nebudete potřebovat a bude nahrazen novým.

    • Opatrně rozpleťte kabely a rozdělte je vpravo a vlevo podle toho, odkud z extruderu vychází.

  5. Než bude pokračovat s vedením řemene, prosím povolte a povytáhněte dva vyznačené šrouby na dílu X-end-motor.
    • Než bude pokračovat s vedením řemene, prosím povolte a povytáhněte dva vyznačené šrouby na dílu X-end-motor.

    • Natočte motor dle šipky, tedy směrem k rámu.

  6. Povolte oba šrouby M3. Před odšroubováním posledního šroubu, chytněte extruder, aby nespadl dolů. Opatrně položte extruder na vyhřívanou podložku a protáhněte kabely skrz osu X.
    • Povolte oba šrouby M3.

    • Před odšroubováním posledního šroubu, chytněte extruder, aby nespadl dolů.

    • Opatrně položte extruder na vyhřívanou podložku a protáhněte kabely skrz osu X.

    • Návrat k dílu X-carriage:

    • Vytáhněte černou nylonovou strunu a ponechte si ji. Budete ji později potřebovat.

    • Vyjměte řemen a ponechte si jej na později.

    • Přestřihněte stahovací pásky a díl X-carriage sundejte. Pro MK3S/MK2.5S budete potřebovat jiný.

  7. Před odmontováním tiskového ventilátoru se ujistěte, že máte odmontovaný díl Fan-shroud. Povolte všechny šrouby na obou ventilátorech a opatrně je sundejte. Povolte a vyjměte oba šrouby držící idler (dvířka).
    • Před odmontováním tiskového ventilátoru se ujistěte, že máte odmontovaný díl Fan-shroud.

    • Povolte všechny šrouby na obou ventilátorech a opatrně je sundejte.

    • Povolte a vyjměte oba šrouby držící idler (dvířka).

    • Odšroubujte a odeberte držák ventilátoru (fan support).

    • VAROVÁNÍ: Povolte všechny tři šrouby, ale mějte na paměti, že motor odpadne.

  8. Vyšroubujte šroub M3x10.
    • Vyšroubujte šroub M3x10.

    • Vyjměte senzor.

    • S kabelem manipulujte opatrně.

    • Senzor budete potřebovat při přestavbě.

  9. Release both M3 screws and remove the Extruder-cover so you can reach the hotend. WARNING: Removing hotend from the extruder needs a "special" technique, then the hotend slides out quite easily. Don't use excessive force, or you will damage some parts irreversibly!!! The hotend is removed by inclining and pulling at the same time. See the picture showing the WRONG inclination. This hotend is inclined too much to the front and there is no gap between the hotend and the extruder body. Hotend is partly inside and you won't be able to remove it.
    • Release both M3 screws and remove the Extruder-cover so you can reach the hotend.

    • WARNING: Removing hotend from the extruder needs a "special" technique, then the hotend slides out quite easily. Don't use excessive force, or you will damage some parts irreversibly!!!

    • The hotend is removed by inclining and pulling at the same time. See the picture showing the WRONG inclination. This hotend is inclined too much to the front and there is no gap between the hotend and the extruder body. Hotend is partly inside and you won't be able to remove it.

    • The second picture is showing the CORRECT inclination. The hotend is tilted, but there is a gap between the hotend and the extruder body. You will be able to remove it.

  10. TENTO KROK JE POVINNÝ! Tiskárna MK3S/MK2.5S používá kratší PTFE trubičku ve srovnání s MK3/MK2.5. Pojďme ji hned vyměnit!
    • TENTO KROK JE POVINNÝ! Tiskárna MK3S/MK2.5S používá kratší PTFE trubičku ve srovnání s MK3/MK2.5. Pojďme ji hned vyměnit!

    • Zmáčkněte černý plastový prstenec (collet) směrem k tělu hotendu.

    • Vyjměte starou PTFE trubičku z hotendu.

    • Zmáčkněte černý plastový prstenec (collet).

    • Podívejte se na další krok, kde se dozvíte jak trubičku vyměnit a kde ji najdete.

  11. Otevřete balíček s upgradem a najděte sáček s PTFE trubičkami. Zkontrolujte novou PTFE trubičku. Ujistěte se, že jsou oba konce čisté. Nyní vložíme novou PTFE trubičku, všimněte si, že má dva rozdílné konce.
    • Otevřete balíček s upgradem a najděte sáček s PTFE trubičkami.

    • Zkontrolujte novou PTFE trubičku. Ujistěte se, že jsou oba konce čisté.

    • Nyní vložíme novou PTFE trubičku, všimněte si, že má dva rozdílné konce.

    • Jeden z konců má "zakulacený" vnější okraj. Tato část musí být vložena do hotendu.

    • Podívejte se na druhý konec, kde je trubička vyvrtaná dovnitř, tvar okraje je kónický . Z této strany vstupuje do trubičky filament a tato část musí tedy směřovat ven z hotendu .

    • Zatlačte černý prstenec (collet) dovnitř. Zasuňte PTFE trubičku nadoraz dovnitř a držte ji!

    • Pomocí druhé ruky, vytáhněte prstenec zpět a teprve poté povolte trubičku!!! TOTO JE NAPROSTO ZÁSADNÍ pro správnou funkci hotendu. Trubička se poté nesmí pohybovat dovnitř ani ven!

  12. EXTRA VAROVÁNÍ !!! Během tohoto kroku buďte velmi opatrní!!! Šestihran v pojistném červíku můžete snadno strhnout a tím ho nevratně poškodit.
    • EXTRA VAROVÁNÍ !!! Během tohoto kroku buďte velmi opatrní!!! Šestihran v pojistném červíku můžete snadno strhnout a tím ho nevratně poškodit.

    • V případě, že jste tiskárnu zakoupili sestavenou, tak se nejprve ujistěte, že Bondtech kolečko není přilepené na hřídeli motoru. Přilepené kolečko uvolníte ohřátím (horkovzdušnou pistolí, zapalovačem). Buďte opatrní, nepopalte se.

    • Opatrně povolte pojistný červík. Pokud je síla k povolení příliš velká, použijte kapku maziva (například WD-40) a chvíli počkejte.

    • Z hřídele motoru sundejte kolečko Bondtech a uschovejte ho. Budete ho později potřebovat.

  13. Vytlačte a vytáhněte hřídel. Budete ji později potřebovat.
    • Vytlačte a vytáhněte hřídel. Budete ji později potřebovat.

    • Vyjměte Bondtech kolečko. DÁVEJTE POZOR! Uvnitř kolečka jsou dvě ložiska. Neztraťte je!!!

  14. Tento krok je nepovinný. Není zapotřebí tento díl rozebírat, krok můžete přeskočit. V novém extruderu bude použit jiný senzor. Povolte a vyjměte oba šrouby držící díl filament-sensor-cover.
    • Tento krok je nepovinný. Není zapotřebí tento díl rozebírat, krok můžete přeskočit. V novém extruderu bude použit jiný senzor.

    • Povolte a vyjměte oba šrouby držící díl filament-sensor-cover.

    • Povolte šroub M3x10, který drží filament senzor.

    • Vyjměte senzor a vyvarujte se doteku s plošným spojem a součástkami na něm.

  15. Ještě ne! Odměny jsou pouze pro ty, kteří tiskárnu sestavují. Počkejte do další kapitoly.
    • Ještě ne! Odměny jsou pouze pro ty, kteří tiskárnu sestavují. Počkejte do další kapitoly.

  16. Máme hotovo!
    • Máme hotovo!

    • Než budete pokračovat, udělejte následující:

    • Odložte nebo vyhoďte všechny staré plastové díly. Již je nebudete potřebovat. Ponechte si pouze držák kabelů (díl cable-holder).

    • Ponechte si oba ventilátory, hotend (s vyměněnou PTFE trubičkou), P.I.N.D.A. senzor, nylonovou strunu a řemen osy X.

    • Ponechte si motor a obě kolečka Bondtech včetně ložisek a osičky.

    • Vyhoďte filament senzor včetně kabelu. Oba díly použijeme nové.

    • Nový spojovací materiál je součástí upgrade kitu. Starý spojovací materiál si můžete ponechat jako náhradní.

    • Jste připravení? Přejděte do kapitoly 3A. MK3/MK2.5 - upgrade extruderu

Finish Line

13 other people completed this guide.

Dozuki System

Member since: 09/24/2009

726 Guides authored

2 Comments

V kroku 12 doporučuji využít přístup ke kolečku Bondtech a vyčistit je tenkým ostrým předmětem od zbytku filamentu, který zde může být v jemném žebrování.

Roman Kyselý - Reply

Ano, tenkým přesmětem, nebo i malým kartáčkem, ať už kovovým nebo např. jednosvazkovým na zuby.

Martin L. - Official Prusa CS -

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 2

Past 7 Days: 25

Past 30 Days: 183

All Time: 1,928