Skip to main content
  1. Szczypce do obcinania opasek zaciskowych.
    • Szczypce do obcinania opasek zaciskowych.

    • Klucz imbusowy 2,5 mm do śrub M3

    • Klucz imbusowy 2 mm do wyrównania nakrętek

  2. Dla następnych kroków przygotuj: Uchwyt silnika osi X (1x)
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • Uchwyt silnika osi X (1x)

    • Uchwyt paska osi X (1x)

    • Łożysko liniowe (4x)

    • Śruba M3x18 (2x)

    • Nakrętka samokontrująca M3nN (1x)

    • Nakrętka M3nS (1x)

    • Łożysko 623h w obudowie (1x)

  3. Umieść łożyska liniowe LM8UU w drukowanych częściach (uchwycie silnika osi X - X-end-motor i uchwycie paska osi X - X-end-idler ) tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Upewnij się, że pierwsze łożysko w każdej z części jest wsunięte na sam dół gniazda. NIE PRÓBUJ WCISKAĆ łożysk z drugiej strony. Jest tam obręcz, która to uniemożliwi. Pierwsza para łożysk powinna być umieszczona równo z górną powierzchnią obu części.
    • Umieść łożyska liniowe LM8UU w drukowanych częściach (uchwycie silnika osi X - X-end-motor i uchwycie paska osi X - X-end-idler ) tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Upewnij się, że pierwsze łożysko w każdej z części jest wsunięte na sam dół gniazda.

    • NIE PRÓBUJ WCISKAĆ łożysk z drugiej strony. Jest tam obręcz, która to uniemożliwi.

    • Pierwsza para łożysk powinna być umieszczona równo z górną powierzchnią obu części.

    • Druga para łożysk powinna oprzeć się o obręcz (blisko dolnej krawędzi) w obydwóch częściach.

    • Aby ułatwić wsuwanie, łożyska można docisnąć do płaskiej powierzchni.

    • Umieść łożyska tak, aby bieżnie (rzędy kulek) były ustawione do siebie pod kątem 45°. W ten sposób uzyskasz lepsze oparcie łożyska o pręt liniowy. Szczegóły na trzeciej ilustracji.

  4. Wsuń nakrętkę w gniazdo, do samego końca (głębiej niż jest to pokazane na ilustracji). W tym momencie potrzebujemy tylko przytrzymać śrubę w miejscu. Dokręć śrubę aby jej główka zaledwie zrównała się z powierzchnią części drukowanej. Później ustalimy jej finalną pozycję.
    • Wsuń nakrętkę w gniazdo, do samego końca (głębiej niż jest to pokazane na ilustracji). W tym momencie potrzebujemy tylko przytrzymać śrubę w miejscu. Dokręć śrubę aby jej główka zaledwie zrównała się z powierzchnią części drukowanej. Później ustalimy jej finalną pozycję.

    • Upewnij się, że śruba M3x18 nie jest widoczna w zaznaczonym otworze, ponieważ inaczej blokowałaby inną śrubę w kolejnych krokach. Jeśli widać śrubę w otworze, to wykręć ją nieznacznie.

  5. UWAGA: postępuj bardzo ostrożnie podczas dokręcania - upewnij się, że nakrętka jest umieszczona prawidłowo i NIE UŻYWAJ NADMIERNEJ SIŁY, bo możesz uszkodzić część. Umieść nakrętkę samokontrującą M3nN w uchwycie koła osi X. Jeśli nie możesz wcisnąć nakrętek, nie używaj nadmiernej siły. Zostaw nakrętkę na razie i przejdź do kolejnych elementów z tego kroku.
    • UWAGA: postępuj bardzo ostrożnie podczas dokręcania - upewnij się, że nakrętka jest umieszczona prawidłowo i NIE UŻYWAJ NADMIERNEJ SIŁY, bo możesz uszkodzić część.

    • Umieść nakrętkę samokontrującą M3nN w uchwycie koła osi X.

    • Jeśli nie możesz wcisnąć nakrętek, nie używaj nadmiernej siły. Zostaw nakrętkę na razie i przejdź do kolejnych elementów z tego kroku.

    • Umieść łożysko 623h w uchwycie osi X.

    • Zabezpiecz je za pomocą śruby M3x18.

    • Teraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, użyj śruby M3 aby wsunąć nakrętkę.

    • Spróbuj obrócić koło pasowe palcami i upewnij się, że obraca się bez przeszkód. Jeżeli to konieczne, ustaw docisk śrubą.

  6. Porównaj długość pozostałych prętów liniowych. Dla osi X potrzebujesz najdłuższych (370 mm długości). Łożysko liniowe (3x) TERAZ ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ! Z wyczuciem wsuń pręt liniowy w łożyska - nie rób tego na siłę i nie przekrzywiaj prętów!
    • Porównaj długość pozostałych prętów liniowych. Dla osi X potrzebujesz najdłuższych (370 mm długości).

    • Łożysko liniowe (3x)

    • TERAZ ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ! Z wyczuciem wsuń pręt liniowy w łożyska - nie rób tego na siłę i nie przekrzywiaj prętów!

    • Jeśli zdarzy się, że z łożysk wypadną kulki - policz je. Jedna lub dwie nie zaszkodzą, ale jeśli wypadło więcej, rozważ zamówienie nowych łożysk.

  7. Wsuń pręty z łożyskami do końca otworów w drukowanych częściach. Wsuń pręty liniowe bardzo ostrożnie. Nie przekrzywiaj ich.
    • Wsuń pręty z łożyskami do końca otworów w drukowanych częściach.

    • Wsuń pręty liniowe bardzo ostrożnie. Nie przekrzywiaj ich.

    • Sprawdź poprawność ułożenia prętów oraz innych części.

    • W dolnych częściach drukowanych elementów końców osi X znajdują się specjalne otwory - sprawdź w nich, czy pręt liniowy został dosunięty do końca.

  8. Dla następnych kroków przygotuj: Silnik osi X (1x)
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • Silnik osi X (1x)

    • Koło zębate GT2-16 (1x)

    • Upewnij się, że masz przygotowany właściwy silnik - jest on oznaczony etykietą na spodzie obudowy. Każdy silnik ma przewody o innej długości.

  9. Na wale silnika znajduje się płaska część, obróć ją do góry. Wsuń koło zębate na wałek, zwracając uwagę na WŁAŚCIWY kierunek. Patrz druga ilustracja!
    • Na wale silnika znajduje się płaska część, obróć ją do góry.

    • Wsuń koło zębate na wałek, zwracając uwagę na WŁAŚCIWY kierunek. Patrz druga ilustracja!

    • Jedna ze śrub musi być skierowana bezpośrednio na płaską część na wale. Lekko dokręć obie śruby.

    • Nie dociskaj koła zębatego do silnika. Zostaw odstęp, aby koło mogło się obracać swobodnie.

    • Nie dokręcaj mocno koła zębatego, dojdziemy do tego później.

  10. Przygotuj śruby M3x18 (3x) Przygotuj silnik osi X z zamontowanym kołem pasowym.
    • Przygotuj śruby M3x18 (3x)

    • Przygotuj silnik osi X z zamontowanym kołem pasowym.

    • Uchwyt silnika osi X umieść na silniku, tak jak pokazano na ilustracji.

    • Umieść śruby M3x18 i dokręć je.

  11. To jest łatwy rozdział - poczęstuj się porcją 10% paczki żelków ;)
    • To jest łatwy rozdział - poczęstuj się porcją 10% paczki żelków ;)

  12. Oś X gotowa!
    • Oś X gotowa!

    • Sprawdź po raz ostatni poprawność montażu - porównaj z ilustracją.

    • Wszystko sprawdzone? Czas na: 4. Montaż osi Z

Finish Line

5 other people completed this guide.

Dozuki System

Member since: 09/24/2009

726 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 3

Past 7 Days: 33

Past 30 Days: 91

All Time: 500