1. 1,5mm a 2,5mm inbusový klíč
    • 1,5mm a 2,5mm inbusový klíč

    • Malé kombinované kleště

  2. X-carriage (X pojezd)
    • X-carriage (X pojezd)

    • X-end-motor (ukončení osy X, motorová část)

    • X-end-idler (ukončení osy X, část s napínací kladkou)

    • Některé součástky mohou mít lehce odlišný vzhled oproti fotografiím.

  3. LM8-UU lineární ložiska 8mm hlazené tyče (nejdelší) Opatrně nasaďte lineární ložiska na hlazené tyče.
    • LM8-UU lineární ložiska

    • 8mm hlazené tyče (nejdelší)

    • Opatrně nasaďte lineární ložiska na hlazené tyče.

  4. Vložte LM8UU lineární ložiska do vytištěných dílů (oba konce osy X), jak je ukázáno na obrázku. Ložiska by měla být zarovnána s hranou součástek jako je zvýrazněno na obrázku. Pro snadnější vložení ložiska můžete zatlačit proti rovnému povrchu.
    • Vložte LM8UU lineární ložiska do vytištěných dílů (oba konce osy X), jak je ukázáno na obrázku.

    • Ložiska by měla být zarovnána s hranou součástek jako je zvýrazněno na obrázku.

    • Pro snadnější vložení ložiska můžete zatlačit proti rovnému povrchu.

    • Umístěte dvojici ložisek tak, aby byly vnitřní kuličky prvního ložiska pootočené oproti druhému o 45°. Tímto způsobem lze dosáhnout rovnoměrnějšího kontaktu s vodící tyčí. Detail uložení najdete na třetím obrázku.

  5. Vložte M3nS čtyřhranné matky (2 ks) do otvorů a zajistěte šrouby M3x10 (2 ks). Vyvarujte se velkému utažení šroubů.
    • Vložte M3nS čtyřhranné matky (2 ks) do otvorů a zajistěte šrouby M3x10 (2 ks).

    • Vyvarujte se velkému utažení šroubů.

  6. Vložte tyče s ložisky do vytištěných připravených dílů. Dbejte na správnou orientaci dílů a tyčí (tyč s dvěmi ložisky musí být v rovině s otvory pro vkládání matek).
    • Vložte tyče s ložisky do vytištěných připravených dílů.

    • Dbejte na správnou orientaci dílů a tyčí (tyč s dvěmi ložisky musí být v rovině s otvory pro vkládání matek).

    • Buďte opatrní! Tyče zasunujte do otvorů rovně, neviklejte s nimi!

  7. Šroub M3x18 (1 ks) Napínací kladka s ložiskem 623h (1 ks) Pojistná matka M3nN (1 ks)
    • Šroub M3x18 (1 ks)

    • Napínací kladka s ložiskem 623h (1 ks)

    • Pojistná matka M3nN (1 ks)

    • Vložte napínací kladku s ložiskem 623h do vytištěného dílu.

    • Zajistěte pozici pomocí šroubu M3x18.

    • Utáhněte šroub pojistnou matkou M3. Zkontrolujte, že se napínací kladka volně protáčí!

  8. Položte kratší 100mm stahovací pásky a X-pojezd dle obrázku. Vezměte 4 pásky nalevo a zasuňte je z poloviny do připravených slotů (viz zelené šipky). Vezměte zbývající 2 pásky napravo a zasuňte je z poloviny do připravených slotů (viz modré šipky).
    • Položte kratší 100mm stahovací pásky a X-pojezd dle obrázku.

    • Vezměte 4 pásky nalevo a zasuňte je z poloviny do připravených slotů (viz zelené šipky).

    • Vezměte zbývající 2 pásky napravo a zasuňte je z poloviny do připravených slotů (viz modré šipky).

    • Dbejte na správnou orientaci stahovacích pásek. Pro ověření použijte třetí obrázek.

    • V balení jsou 160 a 100mm stahovací pásky. Pro tento krok použijte ty kratší.

  9. Dbejte na správnou orientaci X pojezdu. Oproti předchozím kroků je pojezd převrácen!
    • Dbejte na správnou orientaci X pojezdu. Oproti předchozím kroků je pojezd převrácen!

    • Umístěte X pojezd k základu osy X podle obrázku.

  10. Pro dotažení stahovacích pásek použijte malé kombinované kleště. Dbejte na to, aby byla ložiska na správném místě podle obrázku (ložiska by měla být umístěna v prohlubni X pojezdu).
    • Pro dotažení stahovacích pásek použijte malé kombinované kleště.

    • Dbejte na to, aby byla ložiska na správném místě podle obrázku (ložiska by měla být umístěna v prohlubni X pojezdu).

  11. Ustřihněte přesahy stahovacích pásek.
    • Ustřihněte přesahy stahovacích pásek.

    • Podle obrázku posuňte spoj stahovacích pásek.

  12. Šroub M3x18 (3 ks) Motor osy X (označen jako X axis)
    • Šroub M3x18 (3 ks)

    • Motor osy X (označen jako X axis)

    • Šrouby připevněte motor k vytištěnému dílu.

    • Dbejte na správnou polohu kabelů (měly by směřovat dolů).

  13. Nasaďte řemeničku GT2-16 na hřídel motoru osy X. Posuňte GT2-16 řemeničku na hřídeli motoru podle obrázku. Část řemeničky určená pro nasazení řemenu by měla být v přímce s otvorem ve vytištěném dílu. Jeden ze šroubů by měl být proti rovné plošce na hřídeli. Doporučená hodnota X (mezera mezi motorem a řemeničkou) je 2,5 mm. Vaše hodnota se může mírně lišit.
    • Nasaďte řemeničku GT2-16 na hřídel motoru osy X.

    • Posuňte GT2-16 řemeničku na hřídeli motoru podle obrázku. Část řemeničky určená pro nasazení řemenu by měla být v přímce s otvorem ve vytištěném dílu. Jeden ze šroubů by měl být proti rovné plošce na hřídeli.

    • Doporučená hodnota X (mezera mezi motorem a řemeničkou) je 2,5 mm. Vaše hodnota se může mírně lišit.

    • Utáhněte šrouby v řemeničce 2mm inbusovým klíčem.

  14. Koncový spínač osy X
    • Koncový spínač osy X

    • Šroub M2x12 (2 ks)

    • Umístěte koncový spínač osy X na tištěný díl a vložte šrouby M2x12.

    • Dbejte na správnou orientaci mikrospínače jako na obrázku (tlačítko mikrospínače musí být v ose se zářezem na součástce X-end-motor).

    • Šrouby koncového spínače zatím nedotahujte, k tomu se dostaneme později.

    • Nepoužívejte barvu kabelů pro správnou orientaci koncového spínače, využijte mikrospínač.

  15. Před utažením šroubu zatlačte mikrospínač co nejvíce směrem k součástce X-carriage jako na obrázku. Dotáhněte oba šrouby.
    • Před utažením šroubu zatlačte mikrospínač co nejvíce směrem k součástce X-carriage jako na obrázku.

    • Dotáhněte oba šrouby.

  16. Posuňte X-carriage co nejblíže směrem k součástce X-end-motor.
    • Posuňte X-carriage co nejblíže směrem k součástce X-end-motor.

    • Ujistěte se, že jste slyšeli "klik" a koncový spínač je plně sepnutý jako na obrázku.

  17. Přichyťte kabílek koncového spínače stahovací páskou co nejblíže k motoru. Stahovací pásky utahujte s citem, aby nedošlo k poškození drátků.
    • Přichyťte kabílek koncového spínače stahovací páskou co nejblíže k motoru.

    • Stahovací pásky utahujte s citem, aby nedošlo k poškození drátků.

    • Až budete mít hotovo, ustřihněte přebývající části stahovací pásky.

  18. Použijte nejkratší a nejmenší kroucenou bužírku a naviňte jí na kabely. Použijte nejkratší a nejmenší kroucenou bužírku a naviňte jí na kabely.
    • Použijte nejkratší a nejmenší kroucenou bužírku a naviňte jí na kabely.

  19. Gratulujeme, máte připravenou osu X!
    • Gratulujeme, máte připravenou osu X!

    • Řemen na ose X zatím není, bude se nasazovat později.

    • Pokračujte stavbu kapitolou 4. Osa Z

Finish Line

32 other people completed this guide.

Josef Prusa

Member since: 01/05/2015

141 Guides authored

Team

Prusa Research Member of Prusa Research

Community

3 Members

354 Guides authored

2 Comments

Až na to vyjadřování…

“Stahovací pásky utahujte s citem, aby nedošlo k poškození drátků.” - poškozena by byla asi izolace vodičů…

“Použijte nejkratší a nejmenší kroucenou bužírku” - nejkratší je asi nejmenší, ale v krabici byly stejně dlouhé. Tak tedy s menším průměrem?…

Lukas - Reply

Zdravím, při tenčím vodiči není problém páskou poškodit i přímo jádro. Naprostá většina doporučení vychází ze zkušeností a zpětné vazby od zákazníků.

Kroucené bužírky jsou v balení celkem tři. Pro osu X je nutné použít tu nejkratší (cca o 1 cm), která má zároveň i nejmenší průměr, protože do ní umístíte jen dvojici kabelů.

Jakub Dolezal -

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 3

Past 7 Days: 9

Past 30 Days: 44

All Time: 5,603