Skip to main content
  1. Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek
    • Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek

    • 2.5mm inbusový klíč pro šrouby M3

    • 2mm inbusový klíč pro zarovnání matek

  2. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • X-end-motor (1x)

    • X-end-idler (1x)

    • Lineární ložisko (4x)

    • Šroub M3x18 (1x)

    • Samojistná matka M3nN (1x)

    • Kladka s ložiskem 623h (1x)

    • Vzhled tištěných dílů se může mírně lišit. Na způsob montáže to nemá vliv.

  3. Vložte lineární ložiska LM8UU do  vytištěných dílů (X-end-motor a X-end-idler) viz obrázek. NEVKLÁDEJTE LOŽISKA Z DRUHÉ STRANY. Po obvodu otvoru je límec (menší průměr otvoru). První dvojice ložisek by měla být zarovnaná s horní hranou obou tištěných dílů (X-endů).
    • Vložte lineární ložiska LM8UU do vytištěných dílů (X-end-motor a X-end-idler) viz obrázek.

    • NEVKLÁDEJTE LOŽISKA Z DRUHÉ STRANY. Po obvodu otvoru je límec (menší průměr otvoru).

    • První dvojice ložisek by měla být zarovnaná s horní hranou obou tištěných dílů (X-endů).

    • Druhá dvojice ložisek by měla být doražena spodní okraj (límec) obou tištěných dílů (X-endů).

    • Pro snadnější vložení můžete ložiska zatlačit proti rovnému povrchu.

    • Umístěte dvojici ložisek tak, aby byly vnitřní kuličky prvního ložiska pootočené oproti druhému o 45°. Tímto způsobem lze dosáhnout rovnoměrnějšího kontaktu s vodící tyčí. Detail uložení najdete na třetím obrázku.

  4. Vezměte díl X-end-motor a zkontrolujte, zdali má následující otvory (viz obrázek). Pokud ano, použijte tento krok. Pokud ne, přeskočte k dalšímu kroku. Druhou možností kontroly je verze dílu. Pro tento krok je potřeba "B6" a vyšší. Připravte si prosím následující:
    • Vezměte díl X-end-motor a zkontrolujte, zdali má následující otvory (viz obrázek). Pokud ano, použijte tento krok. Pokud ne, přeskočte k dalšímu kroku.

    • Druhou možností kontroly je verze dílu. Pro tento krok je potřeba "B6" a vyšší.

    • Připravte si prosím následující:

    • Matka M3nS (1x)

    • Šroub M3x18 (1x)

    • Vložte matku a šroub do otvorů. Pro teď potřebujeme, aby šroub pouze držel na místě. Utahujte šroub jen do doby, než se hlavička téměř dotkne povrchu dílu. Přesnou polohu šroubu (utažení) určíme později.

    • Ujistěte se prosím, že šroub M3x18 nezasahuje do vyznačeného otvoru (viz poslední obrázek), mohl by blokovat jiný šroub v budoucím kroku. Pokud je nyní šroub vidět, tak jej lehce vyšroubujte.

  5. POZOR: během utahování buďte velmi opatrní, zkontrolujte natočení matky a NEUTAHUJTE velkou silou, můžete zlomit vytištěný díl. Vložte samojistnou matku M3nN do dílu X-end-idler. V případě, že nemůžete zatlačit matku dovnitř, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Prozatím matku vynechte a postupte k dalším dílům toho kroku.
    • POZOR: během utahování buďte velmi opatrní, zkontrolujte natočení matky a NEUTAHUJTE velkou silou, můžete zlomit vytištěný díl.

    • Vložte samojistnou matku M3nN do dílu X-end-idler.

    • V případě, že nemůžete zatlačit matku dovnitř, nepoužívejte nepřiměřenou sílu. Prozatím matku vynechte a postupte k dalším dílům toho kroku.

    • Vložte kladku 623h do dílu X-end-idler.

    • Zajistěte ji pomocí šroubu M3x18.

    • Nyní, pokud je to potřeba, použijte šroub M3 k zatažení matky dovnitř.

    • Položte prst na kladku a ujistěte se, že s ním lze volně otáčet. Pokud to bude potřeba povolte/utáhněte šroub.

  6. Vezměte zbývající tyče a porovnejte jejich délku. Pro osu X potřebujete ty delší (370 mm). Lineární ložisko (3x) POZOR, PROSÍM POSTUPUJTE OPATRNĚ! Zlehka nasuňte tyče napřímo do ložisek. Netlačte velkou silou a tyče nenaklánějte!
    • Vezměte zbývající tyče a porovnejte jejich délku. Pro osu X potřebujete ty delší (370 mm).

    • Lineární ložisko (3x)

    • POZOR, PROSÍM POSTUPUJTE OPATRNĚ! Zlehka nasuňte tyče napřímo do ložisek. Netlačte velkou silou a tyče nenaklánějte!

    • V případě, že se vám podaří vytlačit kuličky z pouzdra ložiska, tak je prosím spočítejte. Pokud bude jedna či dvě, bude mechanismus fungovat. Pokud jich však vytlačíte více, zvažte prosím objednání nových ložisek.

  7. Vložte tyče s ložisky do vytištěných připravených dílů. Buďte opatrní! Tyče zasunujte do otvorů rovně, neviklejte s nimi!
    • Vložte tyče s ložisky do vytištěných připravených dílů.

    • Buďte opatrní! Tyče zasunujte do otvorů rovně, neviklejte s nimi!

    • Dbejte na správnou orientaci dílů a tyčí.

    • Ve spodní části obou X-endů je speciální kontrolní otvor. Ověřte, zdali máte tyč zatlačenou až na doraz. Druhá (horní) tyč nemá tyto kontrolní otvory.

  8. Pro následující kroky si prosím připravte: Motor osy X (1x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Motor osy X (1x)

    • Řemenička GT2-16 (1x)

    • Ujistěte se, že používáte správný motor! Na spodní části motoru je umístěno označení (X axis). Důvodem je rozdílná délka kabelů každého z motorů.

  9. Na hřídeli motoru je plochá strana, natočte ji směrem nahoru. Nasaďte řemeničku, dbejte na SPRÁVNOU orientaci. Porovnejte ji s druhým obrázkem!
    • Na hřídeli motoru je plochá strana, natočte ji směrem nahoru.

    • Nasaďte řemeničku, dbejte na SPRÁVNOU orientaci. Porovnejte ji s druhým obrázkem!

    • Jeden z červíků musí mířit kolmo na plochou část hřídele. Jemně utáhněte oba červíky.

    • Řemeničku netlačte až na motor. Ponechte mírnou mezeru, aby se mohla hřídel volně otáčet.

    • Řemeničku zatím nedotahujte, k tomu se dostaneme později.

  10. Připravte si šrouby M3x18 (3x) Připravte si motor pro osu X s již nasazenou řemeničkou.
    • Připravte si šrouby M3x18 (3x)

    • Připravte si motor pro osu X s již nasazenou řemeničkou.

    • Usaďte osu X na motor dle obrázku.

    • Vložte šrouby M3x18 a utáhněte je.

  11. Pro následující krok si prosím připravte: X-carriage (1x) Matka M3nS (5x)
    • Pro následující krok si prosím připravte:

    • X-carriage (1x)

    • Matka M3nS (5x)

    • Stahovací páska (2x)

    • Dle druhého obrázku vložte matky do slotů. Zkontrolujte správné zarovnání pomocí inbusového klíče.

    • Zasuňte stahovací pásky do slotů, viz poslední obrázek.

    • Vzhled tištěného dílu se může mírně lišit. Na způsob montáže to nemá vliv.

  12. Připravte si osu X, zarovnejte ložiska na středu a UJISTĚTE SE, že nápisy na motoru směřují nahoru. Motor je na pravé straně. Zvedněte jednu část osy X a vsuňte X-carriage. Zarovnejte ložiska a utáhněte pásky. Až budete mít hotovo, zastřihněte pásky kleštěmi.
    • Připravte si osu X, zarovnejte ložiska na středu a UJISTĚTE SE, že nápisy na motoru směřují nahoru. Motor je na pravé straně.

    • Zvedněte jednu část osy X a vsuňte X-carriage.

    • Zarovnejte ložiska a utáhněte pásky. Až budete mít hotovo, zastřihněte pásky kleštěmi.

    • Znovu zkontrolujte správnou orientaci dílu X-carriage.

  13. Osa X je dokončena! Nadešel čas pro dalšího medvídka :)
    • Osa X je dokončena! Nadešel čas pro dalšího medvídka :)

    • Zkontrolujte výsledný vzhled s obrázkem.

    • Vše zkontrolováno? Pokročme k: 4. Osa Z

Finish Line

45 other people completed this guide.

Jakub Dolezal

Member since: 02/20/2017

214 Guides authored

Team

Prusa Research Member of Prusa Research

Community

3 Members

355 Guides authored

16 Comments

Když jsem využil krok čtyři, šroub i matka zde využité mi pak chyběly později. Vyřešeno sáčkem 9 - spare.

Tomáš - Reply

To iste o mna

Martin Balaj -

Zato mi tentokráte zůstaly 2 šrouby M3x10 - na sáčku napsány, v sáčku vloženy, v návodu nejsou. Mám být nervózní?

Tomáš - Reply

Zdravím Tomáši, projeďte si znovu kroky. Já se podívám, zdali posíláme správné verze pytlíků,.

Jakub Dolezal -

Zdravím znovu, kontroloval jsem celý postup pomocí ctrl + F a je to tak, jak jsem napsal.

Tomáš -

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 0

Past 7 Days: 1

Past 30 Days: 20

All Time: 5,850