Skip to main content
  1. Klucze 13/17 mm
    • Klucze 13/17 mm

    • Płaski wkrętak 3.6 mm

    • Szczypce spiczaste

    • Klucze imbusowe 2.5 mm i 1.5 mm

  2. Lewy górny uchwyt osi Z
    • Lewy górny uchwyt osi Z

    • Prawy górny uchwyt osi Z

    • Lewy uchwyt silnika osi Z

    • Prawy uchwyt silnika osi Z

    • Osłonki śruby osi Z (2x)

    • Użyj otworu na pręt liniowy 8mm jako punktu odniesienia w następnych krokach.

  3. Umieść części na ramie tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Mniejszy z otworów powinien znajdować się bliżej zewnętrznej krawędzi ramy. Weź pod uwagę prawidłowe umieszczenie ramy - logo PRUSA musi być widoczne. Wszystkie śruby w tym kroku to M3x10 (6x).
    • Umieść części na ramie tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Mniejszy z otworów powinien znajdować się bliżej zewnętrznej krawędzi ramy.

    • Weź pod uwagę prawidłowe umieszczenie ramy - logo PRUSA musi być widoczne.

    • Wszystkie śruby w tym kroku to M3x10 (6x).

    • Użyj klucza imbusowego 2.5 mm aby dokręcić części do ramy. Śruby muszą być prostopadłe do ramy.

    • Dokręć je z wyczuciem - nie potrzebujesz do tego nadludzkiej siły.

    • Uwaga: jeśli masz problem z wkręceniem śrub w otwory, spróbuj wkręcić je z drugiej strony ramy, aby oczyścić gwinty. Następnie wkręć je z właściwej strony. Zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić śrub ani gwintów.

  4. Wykręć nakrętki trapezowe ze śrub zintegrowanych z silnikami. Wkręć osłonki na obie śruby osi Z. Osłonki powinny być dokręcone do samego silnika, jednak nie przesadzaj! Silnik musi mieć możliwość obracania się swobodnie.
    • Wykręć nakrętki trapezowe ze śrub zintegrowanych z silnikami.

    • Wkręć osłonki na obie śruby osi Z.

    • Osłonki powinny być dokręcone do samego silnika, jednak nie przesadzaj! Silnik musi mieć możliwość obracania się swobodnie.

  5. Umieść silniki osi Z na ramie. Lewy silnik osi Z (oznaczony Z axis left)
    • Umieść silniki osi Z na ramie.

    • Lewy silnik osi Z (oznaczony Z axis left)

    • Prawy silnik osi Z (oznaczony Z axis right - z dłuższymi przewodami)

    • Upewnij się, że silniki są umieszczone po właściwej stronie ramy (prawy/lewy).

    • Upewnij się, że przewody nie są ściśnięte pomiędzy silnikiem a uchwytem (patrz ilustracja).

  6. Użyj śrub M3x10 (8 szt.) i podkładek M3w (8 szt.). Dokręć silnik do części drukowanej używając klucza imbusowego 2.5 mm.
    • Użyj śrub M3x10 (8 szt.) i podkładek M3w (8 szt.).

    • Dokręć silnik do części drukowanej używając klucza imbusowego 2.5 mm.

  7. Umieść nakrętki M3 (4 szt.) w częściach drukowanych tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Kierunek umieszczenia nakrętek nie ma znaczenia.
    • Umieść nakrętki M3 (4 szt.) w częściach drukowanych tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Kierunek umieszczenia nakrętek nie ma znaczenia.

  8. Użyj śrub M3x12 (4 szt.) aby przykręcić nakrętki. Dokręć śruby przy pomocy klucza imbusowego 2.5 mm.
    • Użyj śrub M3x12 (4 szt.) aby przykręcić nakrętki.

    • Dokręć śruby przy pomocy klucza imbusowego 2.5 mm.

  9. W kolejnych krokach użyj najkrótszych prętów liniowych (320 mm).
    • W kolejnych krokach użyj najkrótszych prętów liniowych (320 mm).

  10. Wsuń pręty liniowe osi Z (najkrótsze) w mocowania silników osi Z. Wsuń pręty liniowe osi Z (najkrótsze) w mocowania silników osi Z. Wsuń pręty liniowe osi Z (najkrótsze) w mocowania silników osi Z.
    • Wsuń pręty liniowe osi Z (najkrótsze) w mocowania silników osi Z.

  11. Ostrożnie nałóż oś X na pręty osi Z i śruby trapezowe. Obracając obiema śrubami na raz, opuść oś X aż obydwie śruby trapezowe będą widoczne tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Postępuj bardzo ostrożnie podczas nakładania zmontowanej osi X - upewnij się, że pręty znajdują się w osi łożysk i nie używaj zbyt dużo siły. Postępuj bardzo ostrożnie podczas nakładania zmontowanej osi X - upewnij się, że pręty znajdują się w osi łożysk i nie używaj zbyt dużo siły.
    • Ostrożnie nałóż oś X na pręty osi Z i śruby trapezowe. Obracając obiema śrubami na raz, opuść oś X aż obydwie śruby trapezowe będą widoczne tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Postępuj bardzo ostrożnie podczas nakładania zmontowanej osi X - upewnij się, że pręty znajdują się w osi łożysk i nie używaj zbyt dużo siły.

  12. Umieść części na ramie tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Upewnij się, że końce prętów liniowych są zrównane z powierzchnią górnych mocowań osi Z. Sprawdź obydwie strony. Użyj klucza imbusowego 2.5 mm aby przykręcić części do ramy.
    • Umieść części na ramie tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Upewnij się, że końce prętów liniowych są zrównane z powierzchnią górnych mocowań osi Z. Sprawdź obydwie strony.

    • Użyj klucza imbusowego 2.5 mm aby przykręcić części do ramy.

    • Spójrz na drukarkę od góry i sprawdź, czy śruby trapezowe nie dotykają krawędzi otworów w górnych mocowaniach osi Z. Jeśli dotykają, to poluźnij śruby mocujące silnik do dolnych uchwytów i przesuń je nieznacznie.

    • Wszystkie śruby w tym kroku to M3x10 (4x).

  13. Wsuń opaski zaciskowe w otwory przy dolnej krawędzi ramy. Przymocuj przewody opaskami zaciskowymi do ramy w sposób pokazany na ilustracji. Zauważ, że przewody lewego silnika osi Z są przymocowane dopiero ostatnią opaską.
    • Wsuń opaski zaciskowe w otwory przy dolnej krawędzi ramy.

    • Przymocuj przewody opaskami zaciskowymi do ramy w sposób pokazany na ilustracji.

    • Zauważ, że przewody lewego silnika osi Z są przymocowane dopiero ostatnią opaską.

  14. Użyj szczypiec aby obciąć nadmiar opasek zaciskowych.
    • Użyj szczypiec aby obciąć nadmiar opasek zaciskowych.

    • Zauważ gdzie powinna być umieszczona główka opaski zaciskowej.

  15. Weź zmontowaną oś Y i ostrożnie nasuń na ramę osi Z. Całą konstrukcję powinno dać się podnieść jako całość. Przykręć nakrętki M10n do ramy.
    • Weź zmontowaną oś Y i ostrożnie nasuń na ramę osi Z.

    • Całą konstrukcję powinno dać się podnieść jako całość.

    • Przykręć nakrętki M10n do ramy.

    • Upewnij się, że pomiędzy każdą nakrętką a ramą znajduje się podkładka (sprawdź z obydwóch stron).

    • Upewnij się, że montujesz oś Y na ramie w odpowiednim kierunku (dłuższa część powinna znajdować się po tej samej stronie co silniki osi Z).

  16. NIE PRZYCINAJ PASKA jeśli nie jest to wyraźnie wskazane w instrukcji!!! Wsuń złożoną na płasko część dłuższego paska X-GT2 w wózek osi X tak, jak jest to pokazane na ilustracji.
    • NIE PRZYCINAJ PASKA jeśli nie jest to wyraźnie wskazane w instrukcji!!!

    • Wsuń złożoną na płasko część dłuższego paska X-GT2 w wózek osi X tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Film pokrywający instrukcje z kroków 16-24 znajduje się w kroku 25.

    • Zauważ, że z tej strony wózka osi X nie wystaje końcówka paska - to WAŻNE.

  17. Zawiń oczko paska wokół kołka tak, jak na ilustracji. Wsuń pasek w uchwyt do oporu tak, jak jest to pokazane na ilustracji.
    • Zawiń oczko paska wokół kołka tak, jak na ilustracji.

    • Wsuń pasek w uchwyt do oporu tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Zauważ, że z tej strony wózka osi X nie wystaje końcówka paska - to WAŻNE.

  18. Poprowadź pasek osi X przez uchwyt koła pasowego, wokół łożyska 623h i z powrotem. Poprowadź pasek osi X przez uchwyt koła pasowego, wokół łożyska 623h i z powrotem.
    • Poprowadź pasek osi X przez uchwyt koła pasowego, wokół łożyska 623h i z powrotem.

  19. Przeprowadź pasek osi X przez wózek.
    • Przeprowadź pasek osi X przez wózek.

  20. Poprowadź pasek osi X przez uchwyt silnika, wokół koła zębatego GT2-16 i z powrotem. Poprowadź pasek osi X przez uchwyt silnika, wokół koła zębatego GT2-16 i z powrotem.
    • Poprowadź pasek osi X przez uchwyt silnika, wokół koła zębatego GT2-16 i z powrotem.

  21. Odkręć dwie śruby M3x18. Obróć silnik przeciwnie do ruchu wskazówek zegara tak, jak jest to pokazane na ilustracji.
    • Odkręć dwie śruby M3x18.

    • Obróć silnik przeciwnie do ruchu wskazówek zegara tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Ten krok jest demonstracyjny - nie musisz zdejmować części z ramy.

  22. Użyj szczypiec aby naciągnąć pasek osi X.
    • Użyj szczypiec aby naciągnąć pasek osi X.

    • Wsuń złożoną na płasko część paska tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

  23. Zawiń oczko paska wokół kołka tak, jak na ilustracji. Wsuń pasek do końca w wózek osi X.
    • Zawiń oczko paska wokół kołka tak, jak na ilustracji.

    • Wsuń pasek do końca w wózek osi X.

    • Na tym etapie pasek nie powinien być naprężony.

  24. Obróć silnik z powrotem do pozycji wyjściowej.
    • Obróć silnik z powrotem do pozycji wyjściowej.

    • Wkręć z powrotem odkręconą śrubę M3x18.

    • Jeśli potrzebujesz zbyt dużo siły lub masz trudności z wkręceniem śrub to poluźnij silnik i powtórz poprzedni krok poluźniając jednocześnie pasek o 1 ząbek.

    • Pasek powinien być dość mocno naprężony. Powinien wydawać dźwięk podobny do struny.

    • Ten krok jest demonstracyjny - nie musisz zdejmować części z ramy.

    • Wsuń złożoną na płasko część paska (dłuższego) a pętelkę załóż na kołek w uchwycie paska osi X. Przeprowadź pasek przez uchwyt koła pasowego, wokół łożyska 623h i z powrotem. Następnie przez wcięcie w uchwycie paska na wózku osi X, wokół koła zębatego na silniku i z powrotem.

    • Odkręć dwie śruby M3x18 i obróć silnik przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

    • Wsuń złożoną na płasko część paska a pętelkę załóż na kołek.

    • Obróć silnik z powrotem i wkręć odkręconą śrubę M3x18.

    • Wideo jest dostępne tylko w wersji online (cyfrowej).

  25. Dokręć obydwie śruby do momentu, w którym spowodują lekki nacisk na obydwa pręty liniowe.
    • Dokręć obydwie śruby do momentu, w którym spowodują lekki nacisk na obydwa pręty liniowe.

    • Luzując/dokręcając śruby możesz delikatnie regulować pozycję prawej śruby trapezowej (możesz zobaczyć jej pozycję w okienku w górnym mocowaniu osi Z).

  26. Gratulacje! Oś Z gotowa.
    • Gratulacje! Oś Z gotowa.

    • Możesz kontynuować montaż ekstrudera opisany w następnym rozdziale - 5. Montaż ekstrudera

Finish Line

3 other people completed this guide.

Josef Prusa

Member since: 01/05/2015

142 Guides authored

Team

Prusa Research Member of Prusa Research

Community

3 Members

364 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 0

Past 7 Days: 5

Past 30 Days: 10

All Time: 914