Skip to main content

You're viewing a previously published version of this guide.  View latest version

Older Newer
  1. Čelisťové kleště pro kontrolu napnutí řemene.
    • Čelisťové kleště pro kontrolu napnutí řemene.

    • 2,5mm inbusový klíč pro šrouby M3

  2. POZOR: Tištěné díly nejsou stejné! Rozlišujte mezi levou (left) a pravou (right) orientací, viz obrázky. Dbejte také na správnou orientaci rámu, logo "PRUSA" musí směřovat  k vám. Pro následující krok si prosím připravte: Z-axis-bottom-left (1x)
    • POZOR: Tištěné díly nejsou stejné! Rozlišujte mezi levou (left) a pravou (right) orientací, viz obrázky. Dbejte také na správnou orientaci rámu, logo "PRUSA" musí směřovat k vám.

    • Pro následující krok si prosím připravte:

    • Z-axis-bottom-left (1x)

    • Z-axis-bottom-right (1x)

    • Šroub M3x10 (6x)

    • Položte vytištěné díly k rámu. Dbejte na SPRÁVNOU ORIENTACI, viz obrázek (menší kruhový otvor má být blíže vnějším okrajům rámu).

    • Každý díl zajistěte pomocí trojice šroubů M3x10. Během utahování nepoužívejte nepřiměřenou sílu! Pokud šrouby při dotažení kladou velký odpor, zašroubujte je kolmo z druhé strany rámu a vyčistěte tak závit. Poté je opět zašroubujte z původní strany.

    • Design 3D tištěných dílů osy Z verze B7 se částečně liší od obrázků. Hlavy šroubů by měly být zarovnané s povrchem součástky.

  3. Pro následující krok si prosím připravte: Motor osy Z (2x) Každý z motorů osy Z má jinou délku kabelu. Kratší musí být na levé straně a delší na straně pravé.
    • Pro následující krok si prosím připravte:

    • Motor osy Z (2x)

    • Každý z motorů osy Z má jinou délku kabelu. Kratší musí být na levé straně a delší na straně pravé.

    • Z-screw-cover (2x)

    • Vyšroubujte trapézové matky z motorů. NEZAHAZUJTE JE, budete je potřebovat!

    • Našroubujte krytky motorů (Z-screw-cover) na obě trapézové tyče.

    • Krytky našroubujte až do konce ale tak, aby se mohla tyč volně otáčet!

  4. Pro následující krok si prosím připravte: Levý motor osy Z (označen "Z axis left", kratší kabel) Pravý motor osy Z (označen "Z axis right", delší kabel)
    • Pro následující krok si prosím připravte:

    • Levý motor osy Z (označen "Z axis left", kratší kabel)

    • Pravý motor osy Z (označen "Z axis right", delší kabel)

    • Šroub M3x10 (8x)

    • Podívejte se na druhý obrázek. Motor s kratším kabelem (červená šipka) je nalevo, motor s delším kabelem (oranžová šipka) je napravo!

    • Kabely z motorů musí směřovat k rámu. Pro každý kabel je na spodní hraně připravený výřez.

    • Každý z motorů připevněte čtyřmi šrouby M3x10. Dotahujte rovnoměrně a opatrně, můžete zlomit tištěné díly.

  5. For the following step, please prepare: Trapezoidal nut (2x) M3x10 screw (4x) or M3x18 screw (4x)
    • For the following step, please prepare:

    • Trapezoidal nut (2x)

    • M3x10 screw (4x) or M3x18 screw (4x)

    • Starting X-end version B6 you need longer screws M3x18. In the first batches (February 2018) the screws are in a separate bag.

    • M3n nut (4x)

    • Turn the X-axis upside down and insert nuts into traps on both X-ends.

    • In case you can't press the nuts in, don't use excessive force. First, check that there isn't any obstacle in the nut trap.

    • Note: Design of your X-end printed parts might slightly differ, but the assembly process is the same.

  6. Opatrně otočte osu X na zadní stranu. Do obou X-endů nasuňte trapézové matky.
    • Opatrně otočte osu X na zadní stranu.

    • Do obou X-endů nasuňte trapézové matky.

    • Dbejte na správnou orientaci trapézových matek!

    • Matky utáhněte pomocí šroubů M3x10 nebo M3x18. Delší šrouby jsou nutné v případě tištěných dílů verze B6 a novější.

    • Na trapézových matkách můžete využít kterýkoliv ze čtyř otvorů.

    • Vzhled tištěných dílů se může mírně lišit. Na způsob montáže to nemá vliv.

  7. K tomuto kroku si kromě Osy X připravte prosím také: Hlazená tyč 320 mm (2x) Opatrně nasuňte osu X na trapézové tyče. Současným otáčením obou tyčí posouvejte osu, dokud nebudou vidět horní části trapézových tyčí.
    • K tomuto kroku si kromě Osy X připravte prosím také:

    • Hlazená tyč 320 mm (2x)

    • Opatrně nasuňte osu X na trapézové tyče. Současným otáčením obou tyčí posouvejte osu, dokud nebudou vidět horní části trapézových tyčí.

    • Ujistěte se, že horní hlazená tyč osy X a spodní hrana rámu jsou rovnoběžné.

    • POZOR, PROSÍM POSTUPUJTE OPATRNĚ! Zlehka zasuňte zbývající hlazené tyče skrze ložiska osy X až do tištěných dílu při spodní okraji rámu. Netlačte velkou silou a tyče nenaklánějte!

    • V případě, že se vám podaří vytlačit kuličky z pouzdra ložiska, tak je prosím spočítejte. Pokud bude jedna či dvě, bude mechanismus fungovat. Pokud jich však vytlačíte více, zvažte prosím objednání nových ložisek.

    • Vzhled tištěných dílů se může mírně lišit. Na způsob montáže to nemá vliv.

  8. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Z-axis-top-left (1x)

    • Z-axis-top-right (1x)

    • Šroub M3x10 (4x)

  9. Umístěte díl  Z-axis-top-left na obě tyče a zarovnejte jej s rámem. Zkontrolujte, že jsou otvory v tištěném dílu přesně zarovnané s otvory na rámu. Pro upevnění dílu Z-axis-top-left použijte dva šrouby M3x10.
    • Umístěte díl Z-axis-top-left na obě tyče a zarovnejte jej s rámem.

    • Zkontrolujte, že jsou otvory v tištěném dílu přesně zarovnané s otvory na rámu.

    • Pro upevnění dílu Z-axis-top-left použijte dva šrouby M3x10.

    • Během utahování nepoužívejte nepřiměřenou sílu! Pokud šrouby při dotažení kladou velký odpor, zašroubujte je kolmo z druhé strany rámu a vyčistěte tak závit. Poté je opět zašroubujte z původní strany.

    • Opakujte postup na druhé straně rámu pro tištěný díl Z-axis-top-right.

    • Vzhled tištěných dílů se může mírně lišit. Na způsob montáže to nemá vliv.

  10. Od poloviny února 2018 zasíláme v kitu MK3 vylepšený díl X-carriage.
    • Od poloviny února 2018 zasíláme v kitu MK3 vylepšený díl X-carriage.

    • Porovnejte svůj vytištěný díl z balení proti fotografii a vyberte si následující:

    • Starší design je v levé části fotografie. Prosím pokračujte na Krok 19 (Step 19).

    • Nový design je v pravé části fotografie. Prosím pokračujte na Krok 11 (Step 11).

  11. Vložte řemen X-GT2 (850 mm) do dílu X-carriage jako na obrázku.
    • Vložte řemen X-GT2 (850 mm) do dílu X-carriage jako na obrázku.

    • Pro zasunutí řemenu použijte inbusový klíč nebo plochý šroubovák.

  12. Protáhněte řemen skrz tištěný díl X-end-idler, okolo kladky 623h a zpět. Pokračujte protažením řemenu skrze X-carriage.  Pod řemenem by měly zůstat volné sloty, které později použijeme pro kabeláž. Veďte řemen skrz díl X-end-motor, okolo řemeničky GT2-16 a zpět.
    • Protáhněte řemen skrz tištěný díl X-end-idler, okolo kladky 623h a zpět.

    • Pokračujte protažením řemenu skrze X-carriage. Pod řemenem by měly zůstat volné sloty, které později použijeme pro kabeláž.

    • Veďte řemen skrz díl X-end-motor, okolo řemeničky GT2-16 a zpět.

  13. Než bude pokračovat s vedením řemene, prosím povolte a povytáhněte dva vyznačené šrouby na dílu X-end-motor. Natočte motor dle šipky, tedy směrem k rámu.
    • Než bude pokračovat s vedením řemene, prosím povolte a povytáhněte dva vyznačené šrouby na dílu X-end-motor.

    • Natočte motor dle šipky, tedy směrem k rámu.

    • Vložte řemen do X-carriage jako na druhém obrázku.

    • Pro zasunutí řemenu použijte inbusový klíč nebo plochý šroubovák.

    • Řemen je delší a bude přesahovat, zatím JEJ NEZKRACUJTE.

  14. Pravou rukou otočte motorem do původní polohy a podržte jej (dojde k napnutí řemene). Prsty levé ruky zmáčkněte řemen směrem k sobě. K prohnutí by mělo být zapotřebí malé síly, ALE řemen by neměl být před zmáčknutím prověšený, musí být rovný.
    • Pravou rukou otočte motorem do původní polohy a podržte jej (dojde k napnutí řemene).

    • Prsty levé ruky zmáčkněte řemen směrem k sobě. K prohnutí by mělo být zapotřebí malé síly, ALE řemen by neměl být před zmáčknutím prověšený, musí být rovný.

    • Pokud motorem nelze otočit, je řemen již příliš napnutý.

    • Podle toho, zdali je řemen příliš napnutý nebo naopak volný , upravte jeho délku v X-carriage.

    • Až budete mít hotovo, otočte motorem do výchozí pozice a opět utáhněte šrouby M3.

  15. Spodní a vrchní část řemene by měly být rovnoběžné (nad sebou).
    • Spodní a vrchní část řemene by měly být rovnoběžné (nad sebou).

    • Pro úpravu polohy řemene povolte červíky na řemeničce (pulley) a mírně s ní posouvejte do doby, než dosáhnete optimální polohy.

    • Dotáhněte oba červíky na řemeničce (pulley).

  16. Níže popsanou techniku použijte pro kontrolu správnosti napnutí řemene:
    • Níže popsanou techniku použijte pro kontrolu správnosti napnutí řemene:

    • Kleštěmi uchopte hřídel motoru osy X.

    • Pohněte s X-carriage směrem k motoru osy X. Nepoužívejte nepřiměřenou sílu.

    • Pokud je řemen správně napnutý, ucítíte odpor a Y-carriage se prakticky nepohne. Pokud je řemen příliš volný, dojde k jeho deformaci (vytvoří se "vlnka") a přeskočí o zub na řemeničce.

    • Je řemen stále příliš volný? Vraťte se do kroku 13 (step 13) a opakujte kroky až po současný. Natočte motor a upravte napnutí řemenu v X-carriage. Zkrácení délky řemene posunutím o jeden až dva zuby by mělo postačit.

  17. Pro následující krok doporučujeme použít bílý fix,  ale zkrácení  řemene zvládnete i bez něj. Odměřte část, kterou je potřeba ustřihnout a opatrně odtáhněte řemen od dílu X-carriage, avšak ponechte alespoň 3-4 zuby z řemene v X-carriage, neboť nechcete ztratit získané napnutí. Pokud to je možné, udělejte si v místě zkrácení značku. Ujistěte se, že je vaše značka na správném místě a pás je stále napnutý.
    • Pro následující krok doporučujeme použít bílý fix, ale zkrácení řemene zvládnete i bez něj.

    • Odměřte část, kterou je potřeba ustřihnout a opatrně odtáhněte řemen od dílu X-carriage, avšak ponechte alespoň 3-4 zuby z řemene v X-carriage, neboť nechcete ztratit získané napnutí. Pokud to je možné, udělejte si v místě zkrácení značku.

    • Ujistěte se, že je vaše značka na správném místě a pás je stále napnutý.

    • Pomocí kleští zastřihněte řemen a vložte jej do dílu X-carriage. Pokud je to nutné, použijte šroubovák nebo inbusový klíč.

  18. V tomto kroku provedeme finální napnutí řemene. Prosím přečtěte  si nejprve všechny instrukce. Řemen již může být napnutý dostatečně. Nejprve částečně povolte všechny šrouby, které drží motor, nebo nebude napínání fungovat (motor musí mít možnost se pohnout). POZOR !!! BUĎTE VELMI OPATRNÍ PŘI UTAHOVÁNÍ ŠROUBU. DÍL TOTIŽ MŮŽE ZLOMIT, POKUD ŠROUB PŘETÁHNETE
    • V tomto kroku provedeme finální napnutí řemene. Prosím přečtěte si nejprve všechny instrukce. Řemen již může být napnutý dostatečně.

    • Nejprve částečně povolte všechny šrouby, které drží motor, nebo nebude napínání fungovat (motor musí mít možnost se pohnout).

    • POZOR !!! BUĎTE VELMI OPATRNÍ PŘI UTAHOVÁNÍ ŠROUBU. DÍL TOTIŽ MŮŽE ZLOMIT, POKUD ŠROUB PŘETÁHNETE

    • Pomocí inbusového klíče začněte s dotahováním šroubu M3x18 umístěného v dílu X-end-motor, nicméně po každé jedné až dvou otočkách zkontrolujte napětí v řemenu.

    • V kroku 14 (Step 14) jste měli mít řemen volnější (nikoliv však prověšený), nicméně pro správné fungování tiskárny musí být napětí vyšší. Pro stlačení prsty je nutné vyvinout větší sílu. Posuňte díl X-carriage až k dílu X-end-idler a napnutí řemene vyzkoušejte uprostřed osy X.

    • Jakmile dosáhnete optimálního napnutí řemene, opět utáhněte šrouby.

    • V případě, že bude kalibrace tiskárny neúspěšná kvůli ose X nebo budete mít během tisku uskočené vrstvy v téže ose, můžete zkusit upravit míru utažení šroubu. Utahováním šroubu napínáte řemen, povolení šroubu způsobí opak. Před každou úpravou si však nejdříve povolte šrouby na motoru.

    • Hotovo? Přeskočte na krok (step) Step 25

  19. DON'T TRIM THE BELT unless you are asked in the instructions!!! Insert the flat part of the X-GT2 belt (850 mm) into the X-carriage as in the picture. Press the belt all the way in, use a screwdriver or an Allen key.
    • DON'T TRIM THE BELT unless you are asked in the instructions!!!

    • Insert the flat part of the X-GT2 belt (850 mm) into the X-carriage as in the picture.

    • Press the belt all the way in, use a screwdriver or an Allen key.

    • It's very IMPORTANT that the short end of the belt isn't sticking out of the X-carriage.

  20. Protáhněte řemen skrz tištěný díl X-end-idler, okolo kladky 623h a zpět. Pokračujte protažením řemenu skrze X-carriage.  Pod řemenem by měly zůstat volné sloty, které později použijeme pro kabeláž. Veďte řemen skrz díl X-end-motor, okolo řemeničky GT2-16 a zpět.
    • Protáhněte řemen skrz tištěný díl X-end-idler, okolo kladky 623h a zpět.

    • Pokračujte protažením řemenu skrze X-carriage. Pod řemenem by měly zůstat volné sloty, které později použijeme pro kabeláž.

    • Veďte řemen skrz díl X-end-motor, okolo řemeničky GT2-16 a zpět.

  21. Before you continue to guide the belt through the X-axis, please release two M3 screws on the X-end. Rotate the X-axis motor down. Insert the flat part of the X-GT2 belt into the X-carriage as in the second picture.
    • Before you continue to guide the belt through the X-axis, please release two M3 screws on the X-end.

    • Rotate the X-axis motor down.

    • Insert the flat part of the X-GT2 belt into the X-carriage as in the second picture.

    • Press the belt all the way in, use a screwdriver or an Allen key.

    • There can be a slight belt overhang on this side, no need to trim it.

  22. Using right hand rotate the motor to its original position and hold it. Using a finger on your left hand push the belt down. Some force should be needed for bending the belt, BUT don't try to overstretch the belt as you might damage the printer.
    • Using right hand rotate the motor to its original position and hold it.

    • Using a finger on your left hand push the belt down. Some force should be needed for bending the belt, BUT don't try to overstretch the belt as you might damage the printer.

    • If you are struggling to rotate the motor back into position the belt tension is too high.

    • Depending on the belt being under or overstretched, adjust the amount of the belt in the X-carriage.

    • When done, rotate the motor to its original position and tighten the M3 screws again.

  23. Spodní a vrchní část řemene by měly být rovnoběžné (nad sebou). Pro úpravu polohy řemene povolte červíky na řemeničce (pulley) a mírně s ní posouvejte do doby, než dosáhnete optimální polohy.
    • Spodní a vrchní část řemene by měly být rovnoběžné (nad sebou).

    • Pro úpravu polohy řemene povolte červíky na řemeničce (pulley) a mírně s ní posouvejte do doby, než dosáhnete optimální polohy.

    • Pokud nemůžete řemen srovnat, zkontrolujte, zdali jsou oba konce správně vloženy do dílu X-carriage.

    • Dotáhněte oba červíky na řemeničce (pulley).

  24. Níže popsanou techniku použijte pro kontrolu správnosti napnutí řemene:
    • Níže popsanou techniku použijte pro kontrolu správnosti napnutí řemene:

    • Kleštěmi uchopte hřídel motoru osy X.

    • Pohněte s X-carriage směrem k motoru osy X. Nepoužívejte nepřiměřenou sílu.

    • Pokud je řemen správně napnutý, ucítíte odpor a Y-carriage se prakticky nepohne. Pokud je řemen příliš volný, dojde k jeho deformaci (vytvoří se "vlnka") a přeskočí o zub na řemeničce.

    • Je řemen stále příliš volný? Vraťte se do kroku 12 (step 12) a opakujte kroky až po současný. Natočte motor a upravte napnutí řemenu v X-carriage. Zkrácení délky řemene posunutím o jeden až dva zuby by mělo postačit.

  25. Osa Z je dokončena! Čas na dalšího gumového medvídka. Nesnědli jste si všechny, že? :)
    • Osa Z je dokončena! Čas na dalšího gumového medvídka. Nesnědli jste si všechny, že? :)

    • Zkontrolujte výsledný vzhled s obrázkem.

  26. Otevřete kulaté papírové pouzdro a podívejte se, zda máte kroucené bužírky nebo textilní rukávy. Existují dvě možnosti: Pokud se v sadě nachází pouze textilní rukávy, pak pokračujte dle 5. Osa E (textilní rukáv)
    • Otevřete kulaté papírové pouzdro a podívejte se, zda máte kroucené bužírky nebo textilní rukávy. Existují dvě možnosti:

    • Pokud se v sadě nachází pouze textilní rukávy, pak pokračujte dle 5. Osa E (textilní rukáv)

    • Pokud se v sadě nachází kombinace kroucených bužírek a textilního rukávu, pak postupujte dle 5. Osa E (Extruder - kroucená bužírka)

Jakub Dolezal

Member since: 02/20/2017

225 Guides authored

Team

Prusa Research Member of Prusa Research

Community

3 Members

367 Guides authored

View Statistics:

Past 24 Hours: 2

Past 7 Days: 10

Past 30 Days: 23

All Time: 6,665