Skip to main content
  1. 1,5 a 2,5mm inbusový klíč
    • 1,5 a 2,5mm inbusový klíč

    • Malé kombinované kleště

  2. Extruder cover (kryt extrudéru) Extruder body (tělo extrudéru)
    • Extruder cover (kryt extrudéru)

    • Extruder body (tělo extrudéru)

    • Pozor! Od srpna 2017 je upraven držák autokalibrační sondy (P.I.N.D.A.). Zbytek součástky Extruder-body zůstává nezměněn. Viz druhý obrázek.

    • Extruder idler (přítlačná kladka extrudéru)

    • Fan nozzle (kryt ventilátoru – může být v černé barvě, rozměry jsou stejné)

    • Držák kabeláže

    • Vytištěné díly naleznete v pytlíku s označením "E-AXIS".

  3. Pokud budete mít problém s vkládáním matek do uložení, stačí následovat následujících pár kroků. Našroubujte M3 matku na šroub jako na obrázku (M3x40 z balení 9.SPARE funguje nejlépe). Vsuňte šroub s matkou do uložení.
    • Pokud budete mít problém s vkládáním matek do uložení, stačí následovat následujících pár kroků.

    • Našroubujte M3 matku na šroub jako na obrázku (M3x40 z balení 9.SPARE funguje nejlépe).

    • Vsuňte šroub s matkou do uložení.

    • Kleštěmi uchyťte šroub s matkou a klíčem klepněte na hlavu šroubu.

  4. Vložte matky M3 (2 ks) do otvorů na levé části těla extrudéru. Zasuňte čtvercové matky M3nS (4 ks) do otvorů na pravé části extrudéru. Matky zasuňte co nejhlouběji.
    • Vložte matky M3 (2 ks) do otvorů na levé části těla extrudéru.

    • Zasuňte čtvercové matky M3nS (4 ks) do otvorů na pravé části extrudéru.

    • Matky zasuňte co nejhlouběji.

    • Ujistěte se, že jste osadili všechny matky (z obou stran těla extrudéru).

  5. Vložte připravenou trysku do těla extrudéru jako na obrázku. Trysku zatlačte do těla a ujistěte se, že kabely směřují přesně jako na obrázku. Od tohoto kroku dbejte zvýšené opatrnosti při manipulaci s kabeláží extrudéru.
    • Vložte připravenou trysku do těla extrudéru jako na obrázku.

    • Trysku zatlačte do těla a ujistěte se, že kabely směřují přesně jako na obrázku.

    • Od tohoto kroku dbejte zvýšené opatrnosti při manipulaci s kabeláží extrudéru.

  6. Vložte matky M3n (2 ks) do otvorů v krytu extrudéru. Horní matka musí být zcela zatlačena! (Otvor na matku má dva průměry a pouze v posledních 3 mm výšky dojde ke správnému uchycení matky.)
    • Vložte matky M3n (2 ks) do otvorů v krytu extrudéru.

    • Horní matka musí být zcela zatlačena! (Otvor na matku má dva průměry a pouze v posledních 3 mm výšky dojde ke správnému uchycení matky.)

  7. Šroub M3x18 (1 ks) Šroub M3x25 (1 ks) Dbejte správné orientace kabelů z vyhřívání trysky.
    • Šroub M3x18 (1 ks)

    • Šroub M3x25 (1 ks)

    • Dbejte správné orientace kabelů z vyhřívání trysky.

    • Použijte 2,5mm inbusový klíč k přišroubování krytu k tělu extrudéru.

    • Ujistěte se, že používáte šrouby správné délky při montáži krytu extrudéru. Zkontrolujte, že jsou všechny matky na svých místech.

    • Utáhněte šrouby dostatečně tak, aby nedocházelo k pohybu trysky v extrudéru, pokud bude mezi krytem a tělem stále mezera, je to v pořádku.

    • Šroub M3x18 musí dosáhnout pouze na první čtvercovou matku. Druhá je určena pro jiný šroub, který osadíte později.

  8. Nasaďte podávací kolečko na hřídel motoru. Šroub řemeničky musí být umístěn přímo nad plochou částí hřídele motoru. Pokud nejde kolečko nasadit, vyšroubujte o pár závitů zajištovací šroubek.
    • Nasaďte podávací kolečko na hřídel motoru.

    • Šroub řemeničky musí být umístěn přímo nad plochou částí hřídele motoru.

    • Pokud nejde kolečko nasadit, vyšroubujte o pár závitů zajištovací šroubek.

    • Pozor na orientaci podávacího kolečka, zajišťovací šroubek musí být směrem k tělu motoru.

    • Zajištovací šroubek prozatím kompletně neutahujte.

  9. Šroub M3x30 (2 ks) Nezapomeňte mít kladku na místě (šroub musí procházet otvorem v kladce). Uchyťte motor na tělo extrudéru (viz obrázek), důkladně zkontrolujte správnou orientaci motoru a kabeláže.
    • Šroub M3x30 (2 ks)

    • Nezapomeňte mít kladku na místě (šroub musí procházet otvorem v kladce).

    • Uchyťte motor na tělo extrudéru (viz obrázek), důkladně zkontrolujte správnou orientaci motoru a kabeláže.

    • Dbejte na správnou orientaci kabelu motoru.

  10. Šrouby motoru dotahujte zlehka, aby nedošlo k poškození vytištěných dílů.
    • Šrouby motoru dotahujte zlehka, aby nedošlo k poškození vytištěných dílů.

  11. Použijte 1,5mm inbusový klíč k dotažení podávacího kolečka. Ujistěte se, že zdrsněná část podávacího kolečka je přesně v ose cesty filamentu. Ujistěte se, že se podávací ozubené kolečko může volně otáčet.
    • Použijte 1,5mm inbusový klíč k dotažení podávacího kolečka.

    • Ujistěte se, že zdrsněná část podávacího kolečka je přesně v ose cesty filamentu.

    • Ujistěte se, že se podávací ozubené kolečko může volně otáčet.

    • Použijte kus přibaleného 1,75mm filamentu (z cívky) pro zarovnání podávacího kolečka s otvory pro filament (viz obrázek).

    • Použijte 1,5mm inbusový klíč k dotažení podávacího kolečka. Ujistěte se, že zdrsněná část podávacího kolečka je přesně v ose cesty filamentu. Použijte kus přibaleného filamentu pro zarovnání podávacího kolečka s otvory pro filament.

    • Video je dostupné pouze v online (digitální) verzi.

  12. Vložte čtyřhranné matky M3nS (2 ks) do otvorů v těle extrudéru. Vložte čtyřhranné matky M3nS (2 ks) do otvorů v těle extrudéru.
    • Vložte čtyřhranné matky M3nS (2 ks) do otvorů v těle extrudéru.

  13. Hřídelka 5x16sh Podložka M5 (2 ks) Ložisko 625 (1 ks)
    • Hřídelka 5x16sh

    • Podložka M5 (2 ks)

    • Ložisko 625 (1 ks)

    • Nasuňte podložky a ložisko na hřídelku dle obrázku.

    • Vložte hřídelku s ložiskem do idleru (přítlačné kladky).

    • Zkontrolujte, že je hřídelka zcela doražena do pouzdra!

  14. Šroub M3x40 (2 ks)
    • Šroub M3x40 (2 ks)

    • Podložka M3w (4 ks)

    • Přítlačné pružinky (2 ks)

    • Sestavte šrouby podle obrázku.

  15. Použijte 2,5mm inbusový klíč k zašroubování přítlačných šroubů jako na obrázku.
    • Použijte 2,5mm inbusový klíč k zašroubování přítlačných šroubů jako na obrázku.

    • Délka přítlačných pružinek v zašroubovaném stavu by měla být cca 13 mm.

    • Dotažení obou šroubů větší silou je v pořádku, potřebujeme vyvinout tlak na idler (přítlačnou kladku).

  16. 5015 tiskový ventilátor Šroub M3x20 (2 ks)
    • 5015 tiskový ventilátor

    • Šroub M3x20 (2 ks)

    • Použijte 2,5mm inbusový klíč k přišroubování ventilátoru na extrudér jako na obrázku.

    • Prozatím kompletně neutahujte, ventilátor by měl být pouze uchycený na místě.

    • Přední ventilátor je v boxu 2.3.4.5.SUP.

  17. Kryt ventilátoru Šroub M3x20 (1 ks)
    • Kryt ventilátoru

    • Šroub M3x20 (1 ks)

    • Krytku ventilátoru dotáhněte pomocí 2,5mm inbusu. Šrouby, které drží ventilátor, dotahujte zlehka.

    • Důkladně zkontrolujte, že se ventilátor může volně otáčet.

    • Důkladně zkontrolujte, že se ventilátor může volně otáčet.

  18. Připravte autokalibrační sondu (P.I.N.D.A.) vyšroubováním obou matek (pokud s nimi sonda dorazila, pokud ne, můžete přeskočit).
    • Připravte autokalibrační sondu (P.I.N.D.A.) vyšroubováním obou matek (pokud s nimi sonda dorazila, pokud ne, můžete přeskočit).

    • Autokalibrační sonda je v boxu 2.3.4.5.SUP.

  19. Prostrčte P.I.N.D.A. sondu skrz držák. Veďte oba kabely skrz háček na těle extrudéru (viz obrázek). Přesná pozice P.I.N.D.A. sondy bude upravena později (v kapitole 9, Finále), takže ji zatím přesně nenastavujte ani nedotahujte.
    • Prostrčte P.I.N.D.A. sondu skrz držák.

    • Veďte oba kabely skrz háček na těle extrudéru (viz obrázek).

    • Přesná pozice P.I.N.D.A. sondy bude upravena později (v kapitole 9, Finále), takže ji zatím přesně nenastavujte ani nedotahujte.

    • Prozatím plně postačí, pokud zarovnáte poslední závit na sondě s horní hranou držáku, viz obrázek.

    • Nezapomeňte udělat smyčku na kabelu jako na obrázku. Jinak může dojít k jeho poškození!

  20. Zajistěte P.I.N.D.A. sondu pomocí dvojice šroubů M3x10. Nezapomeňte udělat smyčku na kabelu jako na obrázku. Jinak může dojít k jeho poškození! Nový design držáku vyžaduje jen jeden šroub M3x10. Viz poslední obrázek.
    • Zajistěte P.I.N.D.A. sondu pomocí dvojice šroubů M3x10.

    • Nezapomeňte udělat smyčku na kabelu jako na obrázku. Jinak může dojít k jeho poškození!

    • Nový design držáku vyžaduje jen jeden šroub M3x10. Viz poslední obrázek.

  21. Šroub M3x18 (4 ks) Dbejte na správnou orientaci ventilátoru. Nálepka musí směřovat k trysce! Kabely od motoru veďte drážkou v těle extrudéru, následně vložte ventilátor.
    • Šroub M3x18 (4 ks)

    • Dbejte na správnou orientaci ventilátoru. Nálepka musí směřovat k trysce!

    • Kabely od motoru veďte drážkou v těle extrudéru, následně vložte ventilátor.

    • Pomocí šroubů M3x18 a 2,5 mm inbusu uchyťte ventilátor k tělu motoru dle obrázku.

    • Použijte 2,5 mm inbus pro plné dotažení šroubů ventilátoru.

    • Ventilátor je v boxu 2.3.4.5.SUP.

  22. Šroub M3x40 (1 ks) s matkou M3n (1 ks)
    • Šroub M3x40 (1 ks) s matkou M3n (1 ks)

    • Tištěný manuál může zmiňovat použití šroubu M3x30, ale je nutné osadit M3x40.

    • Matku zašroubujte skrz celý závit.

  23. Šroub M3x40 (1 ks) Šroub M3x30 (1 ks)
    • Šroub M3x40 (1 ks)

    • Šroub M3x30 (1 ks)

    • Šroub M3x18 (1 ks)

    • Šroub M3x40 (1 ks) s matkou M3n (1 ks)

    • Ujistěte se, že máte korektně délky šroubku jako na obrázku.

    • Umístěte matku M3n (1 ks) do otvoru, viz obrázek.

  24. Veďte kabely od extrudéru jako na obrázku. Kabely od autokalibrační sondy, motoru a obou ventilátorů musí procházet osou X mezi spodní hlazenou tyčí a X řemenem.
    • Veďte kabely od extrudéru jako na obrázku.

    • Kabely od autokalibrační sondy, motoru a obou ventilátorů musí procházet osou X mezi spodní hlazenou tyčí a X řemenem.

  25. Uspořádejte kabely z vrchní části extrudéru úhledně do drážek v těle extrudéru. Dbejte na to, aby kabely od extrudéru byly vedeny jako na obrázku. Dbejte na to, aby kabely od extrudéru byly vedeny jako na obrázku.
    • Uspořádejte kabely z vrchní části extrudéru úhledně do drážek v těle extrudéru.

    • Dbejte na to, aby kabely od extrudéru byly vedeny jako na obrázku.

  26. Prosím utáhněte šrouby v pořadí popsaném níže: Jako první utáhněte horní šroub. Nedotahujte jej zcela!
    • Prosím utáhněte šrouby v pořadí popsaném níže:

    • Jako první utáhněte horní šroub. Nedotahujte jej zcela!

    • Nyní utáhněte levý šroub. Tento můžete dotáhnout zcela.

    • Utáhnětě zcela pravý šroub a poté se vraťte k hornímu šroubu a dotáhněte jej.

    • Po dotažení všech šroubů zmíněných výše utáhněte poslední šroub, který bude použit pro vedení kabeláže.

  27. Veďte kabely jako na obrázku.
    • Veďte kabely jako na obrázku.

    • Ujistěte se, že kabely z termistoru vedou nad kabely pro vytápění.

    • Obrácené pořadí způsobuje problémy při tisku, nedělejte to!

  28. Vložte stahovací pásku (nejdelší z balení) vpravo na X-pojezdu tak, aby kabely od motoru a ventilátoru byly za stahovací páskou a držely na místě. Důkladně zkontrolujte orientaci stahovací pásky. Jakmile jsou všechny kabely přehledně uspořádány, utáhněte stahovací pásku a odstřihněte přebytečný konec.
    • Vložte stahovací pásku (nejdelší z balení) vpravo na X-pojezdu tak, aby kabely od motoru a ventilátoru byly za stahovací páskou a držely na místě.

    • Důkladně zkontrolujte orientaci stahovací pásky.

    • Jakmile jsou všechny kabely přehledně uspořádány, utáhněte stahovací pásku a odstřihněte přebytečný konec.

    • Pro odstřižení přebytečného konce pásky použijte kombinované kleště.

  29. Držák kabeláže Ujistěte se, že držák kabeláže směřuje nahoru. Umístěte obě poloviny držáku kabeláže na šroub M3x40.
    • Držák kabeláže

    • Ujistěte se, že držák kabeláže směřuje nahoru.

    • Umístěte obě poloviny držáku kabeláže na šroub M3x40.

  30. Pro utažení použijte dvě stahovací pásky. Pro odstřižení přebytečného konce pásky použijte kombinované kleště. Pro odstřižení přebytečného konce pásky použijte kombinované kleště.
    • Pro utažení použijte dvě stahovací pásky.

    • Pro odstřižení přebytečného konce pásky použijte kombinované kleště.

  31. Od poloviny února 2018 je součástí balení již pouze 50cm nylonová struna.
    • Od poloviny února 2018 je součástí balení již pouze 50cm nylonová struna.

    • V balení naleznete dvě nylonové struny s délkami 50 a 30 cm. Obě mají průměr 3 mm. Pro tento krok prosím použijte delší a NEZKRACUJTE žádnou z nich!

    • Zatlačte filament nadoraz. Pokud nejde filament vložit, udělejte kleštěmi na jeho konci špičku a zkuste jej znovu vtlačit.

    • Tato tisková struna slouží jako podpora kabelového svazku. Nezkracujte ji, povede s ním až do elektroniky.

    • Pozor na správnou orientaci struny, musí mířit směrem vzhůru stejně jako na obrázku!

    • Nylonová struna je vyfocena oranžová, ale ve vašem kitu bude černá, obě jsou stejné, liší se pouze barvou.

  32. Oviňte kroucenou bužírku (největší a nejdelší v balení) kolem kabelů a struny. Začněte s kabely z horní části, po 1 otáčce přidejte kabely z trysky. Řádně zkontrolujte pohybem úplně vlevo a vpravo, že kroucená bužírka nenaráží do rámu.
    • Oviňte kroucenou bužírku (největší a nejdelší v balení) kolem kabelů a struny.

    • Začněte s kabely z horní části, po 1 otáčce přidejte kabely z trysky.

    • Řádně zkontrolujte pohybem úplně vlevo a vpravo, že kroucená bužírka nenaráží do rámu.

    • Použijte stahovací pásky a utáhněte kroucenou bužírku s kabely k držáku kabeláže.

    • Na první otáčku bužírky použijte celkem tři stahovací pásky, viz obrázek.

    • Dotahujte pásky s citem, přílišné utažení může poškodit kabely uvnitř! Nestahujte pásky pouze přes kabely!

  33. Znovu zkontrolujte volný pohyb X-pojezdu a srovnejte kabely v celé délce.
    • Znovu zkontrolujte volný pohyb X-pojezdu a srovnejte kabely v celé délce.

    • Jakmile budete spokojeni s organizací kabelů, dokončete krok navinutím bužírky v plné délce.

    • Na poslední otočce bužírky oddělte tiskovou strunu, viz obrázek.

  34. Gratulujeme! Pravě jste sestavili extruder.
    • Gratulujeme! Pravě jste sestavili extruder.

    • Pokračujte stavbu kapitolou - 6. LCD

Finish Line

27 other people completed this guide.

Josef Prusa

Member since: 01/05/2015

142 Guides authored

Team

Prusa Research Member of Prusa Research

Community

3 Members

359 Guides authored

6 Comments

cas cca 70 min

Andrej Janečka - Reply

Zbyl mi M3x10 s čtyřhranou maticí. Asi kvůli novému uchycení indukčního snímače.

Lukas - Reply

Ano vypadá to tak, připomenu kolegům z výroby, aby to vyjmuli z balení.

Jakub Dolezal -

no mi taky ten šroubek zbyl a tak jsem si ho přidal do balíčku s náhradními díly neviděl bych v tom problém třeba se bude někdy hodit až bude člověk dělat nějaký ten upgrade :-)

Pavel Bandola - Reply

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 1

Past 7 Days: 20

Past 30 Days: 89

All Time: 9,338