Skip to main content
  1. Klucze imbusowe 2.5 mm i 1.5 mm
    • Klucze imbusowe 2.5 mm i 1.5 mm

    • Szczypce spiczaste

  2. Pokrywa ekstrudera Extruder-body (korpus ekstrudera)
    • Pokrywa ekstrudera

    • Extruder-body (korpus ekstrudera)

    • Uwaga! W styczniu 2017 przeprojektowaliśmy mocowanie sondy P.I.N.D.A. Reszta części ekstrudera pozostała niezmieniona. Patrz druga ilustracja.

    • Dźwignia dociskowa ekstrudera

    • Dysza wentylatora wydruku (może być czarna, wymiary są takie same).

    • Uchwyt przewodów ekstrudera

    • Części drukowane znajdują się w woreczku opisanym jako "E-AXIS".

  3. Jeśli masz problemy z wciśnięciem nakrętek w odpowiednie gniazda, to podążaj za tymi prostymi instrukcjami. Nakręć nakrętkę M3 o kilka obrotów na długą śrubę (M3x40 z torebki 9. SPARE zazwyczaj się sprawdza). Wciśnij nakrętkę w gniazdo, w którym powinna się znaleźć.
    • Jeśli masz problemy z wciśnięciem nakrętek w odpowiednie gniazda, to podążaj za tymi prostymi instrukcjami.

    • Nakręć nakrętkę M3 o kilka obrotów na długą śrubę (M3x40 z torebki 9. SPARE zazwyczaj się sprawdza).

    • Wciśnij nakrętkę w gniazdo, w którym powinna się znaleźć.

    • Złap śrubę szczypcami i delikatnie wbij śrubę z nakrętką przy pomocy klucza.

  4. Umieść nakrętki M3 (2 szt.) w gniazdach po lewej stronie korpusu ekstrudera. Wsuń kwadratowe nakrętki M3nS (4 szt.) w gniazda po prawej stronie korpusu ekstrudera. Wciśnij nakrętki tak głęboko, jak to możliwe.
    • Umieść nakrętki M3 (2 szt.) w gniazdach po lewej stronie korpusu ekstrudera.

    • Wsuń kwadratowe nakrętki M3nS (4 szt.) w gniazda po prawej stronie korpusu ekstrudera.

    • Wciśnij nakrętki tak głęboko, jak to możliwe.

    • Upewnij się, że wszystkie nakrętki są na swoich miejscach (z obydwóch stron korpusu ekstrudera).

  5. Wsuń hotend w korpus tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Wsuń hotend do końca i upewnij się, że przewody znajdują się z tej samej strony, jak na ilustracji. Od teraz zwróć szczególną uwagę na przewody hotendu - postępuj z nimi ostrożnie!
    • Wsuń hotend w korpus tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Wsuń hotend do końca i upewnij się, że przewody znajdują się z tej samej strony, jak na ilustracji.

    • Od teraz zwróć szczególną uwagę na przewody hotendu - postępuj z nimi ostrożnie!

  6. Umieść nakrętki M3 (2x) w gniazdach w pokrywie ekstrudera. Górna nakrętka musi być dociśnięta do dna gniazda! Otwór ma 2 wymiary, tylko ostatnie 3 mm przy dnie gniazda mają wymiar odpowiadający nakrętce.
    • Umieść nakrętki M3 (2x) w gniazdach w pokrywie ekstrudera.

    • Górna nakrętka musi być dociśnięta do dna gniazda! Otwór ma 2 wymiary, tylko ostatnie 3 mm przy dnie gniazda mają wymiar odpowiadający nakrętce.

  7. Śruba M3x18 (1x) Śruba M3x25 (1x) Upewnij się, że przewody są skierowane w właściwym kierunku.
    • Śruba M3x18 (1x)

    • Śruba M3x25 (1x)

    • Upewnij się, że przewody są skierowane w właściwym kierunku.

    • Dokręć obydwie śruby mocujące pokrywę do korpusu ekstrudera przy pomocy klucza imbusowego 2.5 mm.

    • Upewnij się, że używasz śrub o właściwej długości przy montażu pokrywy! Sprawdź również, czy wszystkie nakrętki są na swoich miejscach.

    • Dokręcaj śruby aż hotend nie będzie miał luzu. Jeśli luz zniknie a między korpusem a obudową nadal będzie szpara, to może tak zostać.

    • Śruba M3x18 musi złapać tylko pierwszą nakrętkę kwadratową. Druga nakrętka jest dla innej śruby, używanej dalej w procesie montażu.

  8. Umieść kółko radełkowane na wałku silnika. Śruba musi być skierowana w stronę płaskiej części wałka. Jeśli masz problem z wsunięciem radełka na wałek, to poluźnij odrobinę wkręt dociskowy.
    • Umieść kółko radełkowane na wałku silnika.

    • Śruba musi być skierowana w stronę płaskiej części wałka.

    • Jeśli masz problem z wsunięciem radełka na wałek, to poluźnij odrobinę wkręt dociskowy.

    • Upewnij się, że radełko jest zamontowane we właściwym kierunku - śruba musi być bliżej silnika.

    • Nie dokręcaj jeszcze radełka na stałe - zrobimy to później.

  9. Śruba M3x30 (2x) Nie zapomnij o dźwigni dociskowej ekstrudera - jedna ze śrub stanowi jej oś i musi przechodzić przez dźwignię. Przymocuj silnik do korpusu ekstrudera, tak jak pokazano na ilustracji. Sprawdź dokładnie właściwe umiejscowienie przewodów silnika.
    • Śruba M3x30 (2x)

    • Nie zapomnij o dźwigni dociskowej ekstrudera - jedna ze śrub stanowi jej oś i musi przechodzić przez dźwignię.

    • Przymocuj silnik do korpusu ekstrudera, tak jak pokazano na ilustracji. Sprawdź dokładnie właściwe umiejscowienie przewodów silnika.

    • Upewnij się, że przewody są skierowane w właściwym kierunku.

  10. Dokręć z wyczuciem śruby silnika.
    • Dokręć z wyczuciem śruby silnika.

  11. Dokręć radełko używając klucza imbusowego 1.5 mm. Upewnij się, że radełkowana część kółka (ta, gdzie średnica jest mniejsza) znajduje się idealnie w osi otworu hotendu. Upewnij się, że wałek z kółkiem może obracać się bez przeszkód (tzn. nie ma tarcia pomiędzy nim a innymi elementami).
    • Dokręć radełko używając klucza imbusowego 1.5 mm.

    • Upewnij się, że radełkowana część kółka (ta, gdzie średnica jest mniejsza) znajduje się idealnie w osi otworu hotendu.

    • Upewnij się, że wałek z kółkiem może obracać się bez przeszkód (tzn. nie ma tarcia pomiędzy nim a innymi elementami).

    • Użyj filamentu 1,75 mm (ze szpuli), aby wyrównać koło zębate z otworami na filament (patrz ilustracja).

    • Dokręć radełko używając klucza imbusowego 1.5 mm. Upewnij się, że radełkowana część kółka (ta, gdzie średnica jest mniejsza) znajduje się idealnie w osi otworu hotendu. Użyj filamentu 1,75 mm, aby wyrównać koło zębate z otworami na filament.

    • Wideo jest dostępne tylko w wersji online (cyfrowej).

  12. Wsuń kwadratowe nakrętki M3nS (2 szt.) w gniazda w górnej części korpusu ekstrudera. Wsuń kwadratowe nakrętki M3nS (2 szt.) w gniazda w górnej części korpusu ekstrudera.
    • Wsuń kwadratowe nakrętki M3nS (2 szt.) w gniazda w górnej części korpusu ekstrudera.

  13. Wałek 5x16h Podkładka M5w (2x) Łożysko 625 (1x)
    • Wałek 5x16h

    • Podkładka M5w (2x)

    • Łożysko 625 (1x)

    • Umieść podkładki i łożysko na wałku tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Wciśnij wałek z łożyskiem w dźwignię dociskową.

    • Upewnij się, że wałek jest wciśnięty do końca!

  14. Śruba M3x40 (2x)
    • Śruba M3x40 (2x)

    • Podkładka M3w (4x)

    • Sprężyna ekstrudera (2x)

    • Przygotuj śruby tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

  15. Wkręć śruby dźwigni dociskowej w korpus ekstrudera używając klucza imbusowego 2.5 mm tak, jak jest to pokazane na ilustracji.
    • Wkręć śruby dźwigni dociskowej w korpus ekstrudera używając klucza imbusowego 2.5 mm tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Długość sprężyn powinna wynosić ok 13 mm po dokręceniu.

    • Śruby mogą być dokręcone mocniej - musimy wywrzeć siłę zwrotną na dźwignię dociskową.

  16. Wentylator wydruku 5015 Śruba M3x20 (2x)
    • Wentylator wydruku 5015

    • Śruba M3x20 (2x)

    • Przykręć wentylator do ekstrudera używając klucza imbusowego 2.5 mm tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Nie dokręcaj wentylatora do końca na tym etapie - potrzebujemy tylko aby znalazł się na swoim miejscu.

    • Wentylator wydruku znajduje się w pudełku oznaczonym 2.3.4.5.SUP

  17. Dysza wentylatora wydruku Śruba M3x20 (1x)
    • Dysza wentylatora wydruku

    • Śruba M3x20 (1x)

    • Przykręć dyszę wentylatora wydruku przy użyciu klucza imbusowego 2.5 mm. Następnie z wyczuciem dokręć śruby mocujące wentylator.

    • NIE DOKRĘCAJ śrub zbyt mocno - części plastikowe możesz w ten sposób łatwo uszkodzić.

    • Sprawdź dokładnie czy wentylator może się swobodnie obracać.

  18. Przygotuj sondę P.I.N.D.A. (używaną do automatycznej kalibracji) przez odkręcenie obydwóch nakrętek (jeśli Twoja sonda je posiada).
    • Przygotuj sondę P.I.N.D.A. (używaną do automatycznej kalibracji) przez odkręcenie obydwóch nakrętek (jeśli Twoja sonda je posiada).

    • Sonda P.I.N.D.A. znajduje się w pudełku oznaczonym 2.3.4.5.SUP

  19. Delikatnie wsuń sondę P.I.N.D.A. w mocowanie. Przeprowadź obydwa przewody pod haczykiem na korpusie ekstrudera tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Dokładnym ustawieniem pozycji sondy zajmiemy się później (w rozdziale 9, Sprawdzenie przez pierwszym uruchomieniem), więc teraz nie ma potrzeby regulowania jej lub dokręcania śrub.
    • Delikatnie wsuń sondę P.I.N.D.A. w mocowanie.

    • Przeprowadź obydwa przewody pod haczykiem na korpusie ekstrudera tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Dokładnym ustawieniem pozycji sondy zajmiemy się później (w rozdziale 9, Sprawdzenie przez pierwszym uruchomieniem), więc teraz nie ma potrzeby regulowania jej lub dokręcania śrub.

    • Najlepszą pozycją wyjściową zamontowanej sondy jest zrównanie ostatniego zwoju gwintu z dolną krawędzią uchwytu.

    • Zauważ, że na przewodzie sondy jest utworzona pętelka - jest ona niezbędna do prawidłowego montażu sondy!

  20. Przykręć sondę P.I.N.D.A. śrubami M3x10. Zauważ, że na przewodzie sondy jest utworzona pętelka - jest ona niezbędna do prawidłowego montażu sondy! Nowy uchwyt sondy wymaga tylko jednej śruby M3x10. Patrz ostatnia ilustracja.
    • Przykręć sondę P.I.N.D.A. śrubami M3x10.

    • Zauważ, że na przewodzie sondy jest utworzona pętelka - jest ona niezbędna do prawidłowego montażu sondy!

    • Nowy uchwyt sondy wymaga tylko jednej śruby M3x10. Patrz ostatnia ilustracja.

  21. Śruba M3x18 (4x) Zwróć uwagę na prawidłowe umieszczenie wentylatora. Naklejka musi być skierowana w stronę hotendu! Przeprowadź przewody silnika ekstrudera przez kanałek w korpusie i umieść lewy wentylator hotendu na swoim miejscu.
    • Śruba M3x18 (4x)

    • Zwróć uwagę na prawidłowe umieszczenie wentylatora. Naklejka musi być skierowana w stronę hotendu!

    • Przeprowadź przewody silnika ekstrudera przez kanałek w korpusie i umieść lewy wentylator hotendu na swoim miejscu.

    • Użyj śrub M3x18 aby przykręcić wentylator do korpusu ekstrudera przy pomocy klucza imbusowego 2.5 mm tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Dokręć śruby ekstrudera przy pomocy klucza imbusowego 2.5 mm.

    • Lewy wentylator hotendu znajduje się w pudełku oznaczonym 2.3.4.5.SUP

  22. Śruba M3x40 (1x) z nakrętką M3n (1x)
    • Śruba M3x40 (1x) z nakrętką M3n (1x)

    • Instrukcja drukowana mówi o użyciu śruby M3x30, ale prawidłowa to M3x40.

    • Dokręć nakrętkę go końca gwintu.

  23. Śruba M3x40 (1x) Śruba M3x30 (1x)
    • Śruba M3x40 (1x)

    • Śruba M3x30 (1x)

    • Śruba M3x18 (1x)

    • Śruba M3x40 (1x) z nakrętką M3n (1x)

    • Zwróć szczególną uwagę na użycie odpowiednich śrub, tak jak na ilustracji.

    • Umieść nakrętkę M3n w gnieździe.

  24. Poprowadź przewody ekstrudera tak, jak na ilustracji. Przewody sondy P.I.N.D.A., silnika ekstrudera i obydwóch wentylatorów muszą przechodzić pomiędzy niższym prętem liniowym a paskiem osi X.
    • Poprowadź przewody ekstrudera tak, jak na ilustracji.

    • Przewody sondy P.I.N.D.A., silnika ekstrudera i obydwóch wentylatorów muszą przechodzić pomiędzy niższym prętem liniowym a paskiem osi X.

  25. Ułóż przewody z górnej części ekstrudera w przygotowanych pod nie rowkach. Upewnij się, że przewody z silnika ekstrudera są poprowadzone tak, jak na ilustracji. Upewnij się, że przewody z silnika ekstrudera są poprowadzone tak, jak na ilustracji.
    • Ułóż przewody z górnej części ekstrudera w przygotowanych pod nie rowkach.

    • Upewnij się, że przewody z silnika ekstrudera są poprowadzone tak, jak na ilustracji.

  26. Dokręć śruby zgodnie z kolejnością opisaną poniżej: Najpierw dokręć górną śrubę. Nie dokręcaj jej do końca!
    • Dokręć śruby zgodnie z kolejnością opisaną poniżej:

    • Najpierw dokręć górną śrubę. Nie dokręcaj jej do końca!

    • Teraz dokręć lewą śrubę. Tę możesz wkręcić do końca.

    • Dokręć do końca prawą śrubę i wróć do górnej, teraz dokręć ją do końca.

    • Po dokręceniu śrub wymienionych wyżej wkręć ostatnią śrubę, której użyjemy jako uchwyt na przewody.

  27. Poprowadź przewody tak, jak jest to pokazane na ilustracji.
    • Poprowadź przewody tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Upewnij się, że przewody termistora są ułożone nad przewodami grzałki.

    • Prowadzenie przewodów termistora poniżej spowoduje problemy - nie rób tego!

  28. Wsuń dłuższą opaskę zaciskową w szczelinę z prawej strony wózka osi X tak, aby przewody z silnika ekstrudera i wentylatora znajdowały się wewnątrz pętli stworzonej przez opaskę. Zwróć uwagę na prawidłowy kierunek umieszczenia opaski zaciskowej. Gdy już ułożysz przewody to zaciśnij opaskę i odetnij jej nadmiar.
    • Wsuń dłuższą opaskę zaciskową w szczelinę z prawej strony wózka osi X tak, aby przewody z silnika ekstrudera i wentylatora znajdowały się wewnątrz pętli stworzonej przez opaskę.

    • Zwróć uwagę na prawidłowy kierunek umieszczenia opaski zaciskowej.

    • Gdy już ułożysz przewody to zaciśnij opaskę i odetnij jej nadmiar.

    • Użyj szczypiec aby odciąć nadmiar opaski zaciskowej.

  29. Uchwyt przewodów ekstrudera Upewnij się, że uchwyt jest skierowany ku górze. Umieść obydwie połowy na śrubie M3x40.
    • Uchwyt przewodów ekstrudera

    • Upewnij się, że uchwyt jest skierowany ku górze.

    • Umieść obydwie połowy na śrubie M3x40.

  30. Użyj dwóch opasek zaciskowych aby przymocować uchwyt. Użyj szczypiec aby obciąć nadmiar opasek zaciskowych. Użyj szczypiec aby obciąć nadmiar opasek zaciskowych.
    • Użyj dwóch opasek zaciskowych aby przymocować uchwyt.

    • Użyj szczypiec aby obciąć nadmiar opasek zaciskowych.

  31. Od połowy lutego 2018, w zestawie znajduje się tylko jeden, 50-centrymerowy odcinek filamentu nylonowego.
    • Od połowy lutego 2018, w zestawie znajduje się tylko jeden, 50-centrymerowy odcinek filamentu nylonowego.

    • W zestawie znajdują się dwa odcinki filamentu nylonowego o długościach 50 i 30 cm. Oba mają średnicę 3 mm. W tym kroku użyj dłuższego odcinka i NIE PRZYCINAJ żadnego z nich!

    • Wsuń filament nylonowy do końca w otwór. Jeśli wystąpią problemy, spróbuj poprawić kształt końcówki filamentu.

    • Filament służy jako usztywnienie wiązki przewodów. Nie przycinaj go, będzie umieszczony w owijce na całej długości wiązki, aż do obudowy elektroniki.

    • Zwróć uwagę na prawidłowe umieszczenie filamentu - powinien być skierowany do góry, tak jak na ilustracji!

    • Filament nylonowy jest przedstawiony w kolorze pomarańczowym, ale w Twoim zestawie będzie czarny. To taki sam filament, tylko w innym kolorze.

  32. Owiń przewody i nylon owijką spiralną (najdłuższą, o największej średnicy) Zacznij od przewodów z góry, po zawinięciu pierwszej pętli dodaj przewody hotendu. Przesuń wózek osi X w pełni od prawej do lewej upewniając się, że owijka nie opiera się o ramę, tj. nie ogranicza ruchu wózka.
    • Owiń przewody i nylon owijką spiralną (najdłuższą, o największej średnicy)

    • Zacznij od przewodów z góry, po zawinięciu pierwszej pętli dodaj przewody hotendu.

    • Przesuń wózek osi X w pełni od prawej do lewej upewniając się, że owijka nie opiera się o ramę, tj. nie ogranicza ruchu wózka.

    • Użyj opasek zaciskowych do przymocowania przewodów i owijki spiralnej. Przymocuj owijkę do uchwytu na przewody.

    • Użyj jednej na początku owijki spiralnej.

    • Zaciskaj opaski ostrożnie - zbyt dużo siły może uszkodzić przewody! Nie zaciskaj opasek na samych przewodach!

  33. Upewnij się, że wózek osi X może się swobodnie poruszać i sprawdź ułożenie przewodów w skrajnym lewym i skrajnym prawym położeniu.
    • Upewnij się, że wózek osi X może się swobodnie poruszać i sprawdź ułożenie przewodów w skrajnym lewym i skrajnym prawym położeniu.

    • Jeśli organizacja przewodów jest dla Ciebie satysfakcjonująca to dokończ ich owijanie na całej długości.

    • Oddziel filament od reszty wiązki na ostatniej pętli owijki.

  34. Gratulacje! Montaż ekstrudera zakończony.
Finish Line

3 other people completed this guide.

Josef Prusa

Member since: 01/05/2015

142 Guides authored

Team

Prusa Research Member of Prusa Research

Community

3 Members

364 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 1

Past 7 Days: 7

Past 30 Days: 18

All Time: 1,113