Skip to main content
  1. Dla tego rozdziału przygotuj następujące narzędzia:
    • Dla tego rozdziału przygotuj następujące narzędzia:

    • Klucz imbusowy 2,5 mm do śrub M3

    • Klucz imbusowy 1.5 mm do wyrównania nakrętek

    • Szczypce spiczaste do montażu ostrza.

    • Narzędzie pomiarowe (opcjonalnie) - najlepiej suwmiarka.

  2. Dla następnych kroków przygotuj:
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • mmu2-pulley-body (korpus kół radełkowanych) (1x)

    • Nakrętka M3nS (10x)

    • Nakrętki zostały umieszczone na korpusie dla lepszej widoczności. Nie musisz umieszczać ich tak, jak na ilustracji ;)

  3. Umieść cztery nakrętki w gniazdach znajdujących się na górze korpusu kół radełkowanych. Umieść trzy nakrętki w gniazdach z prawej strony (patrz ilustracja) korpusu. Teraz umieść dwie nakrętki w gniazdach z przeciwnej strony korpusu.
    • Umieść cztery nakrętki w gniazdach znajdujących się na górze korpusu kół radełkowanych.

    • Umieść trzy nakrętki w gniazdach z prawej strony (patrz ilustracja) korpusu.

    • Teraz umieść dwie nakrętki w gniazdach z przeciwnej strony korpusu.

    • Przy pomocy klucza imbusowego 1.5 mm ustaw otwory nakrętek w osiach otworów w części drukowanej.

  4. Na końcu umieść jedną (dziesiątą) nakrętkę M3nS w gnieździe.
    • Na końcu umieść jedną (dziesiątą) nakrętkę M3nS w gnieździe.

    • Przy pomocy klucza imbusowego 1.5 mm ustaw otwór nakrętki w osi otworu w części drukowanej.

  5. Dla następnych kroków przygotuj: Kółko radełkowane (5x) Śruba M3x10 (4x)
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • Kółko radełkowane (5x)

    • Śruba M3x10 (4x)

    • Łożysko 625 (1x)

    • Silnik (oznaczony jako Pulley)* (1x)

    • Filament o długości 10-15 cm (1x)

    • Filament nie jest częścią zestawu z dodatkiem - użyj jakiegokolwiek filamentu 1.75 mm. Jeśli to możliwe, użyj prostego odcinka.

    • * Silnik kół radełkowanych nie jest dołączony do zestawu aktualizacji MMU1 do MMU2S - patrz kolejny etap.

  6. Ten krok dotyczy tylko aktualizacji z MMU1 do MMU2. Przejdź do Kroku 9
    • Ten krok dotyczy tylko aktualizacji z MMU1 do MMU2. Przejdź do Kroku 9

    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • Łącznik wałka (1x)

    • Wałek 5h9x90 (1x)

    • Silnik ekstrudera* (1x)

    • * Użyj silnika ze zdemontowanego MMU1. Tego silnika nie ma w zestawie aktualizacji MMU1-MMU2S.

  7. Ten etap dotyczy tylko aktualizacji MMU1 do MMU2S. Obróć wałek tak, aby jego płaska część była skierowana w stronę przewodów. Umieść szczypce dołączone do zestawu aby oddzielić łącznik od silnika. Jeśli chcesz ustawić łącznik bardziej precyzyjnie, to odstęp powinien wynieść 10 mm.
    • Ten etap dotyczy tylko aktualizacji MMU1 do MMU2S.

    • Obróć wałek tak, aby jego płaska część była skierowana w stronę przewodów.

    • Umieść szczypce dołączone do zestawu aby oddzielić łącznik od silnika. Jeśli chcesz ustawić łącznik bardziej precyzyjnie, to odstęp powinien wynieść 10 mm.

    • Umieść łącznik wałka na rozwartych szczypcach i dokręć dolny wkręt dociskowy do płaskiej części wałka.

    • Lekko naciśnij łącznik aby upewnić się, że jest odpowiednio zamocowany na wałku.

  8. Ten etap dotyczy tylko aktualizacji MMU1 do MMU2S.
    • Ten etap dotyczy tylko aktualizacji MMU1 do MMU2S.

    • Wsuń łącznik na wałek silnika tak, aby wkręt dociskowy był skierowany na płaską część wałka.

    • Dokręć wkręt dociskowy.

    • Mimo tego, że silnik jest oznaczony jako "Extruder", to od teraz traktujemy go jako "Pulley motor" (silnik kół radełkowanych).

  9. Upewnij się, że przewód silnika jest skierowany w lewo. Obróć wałek tak, aby jego płaska część była skierowana w górę. Wsuń pierwsze kółko radełkowane na wałek silnika upewniając się, że śruba jest skierowana do góry (w kierunku płaskiej części wałka). Dokręć śrubę lekko.
    • Upewnij się, że przewód silnika jest skierowany w lewo.

    • Obróć wałek tak, aby jego płaska część była skierowana w górę.

    • Wsuń pierwsze kółko radełkowane na wałek silnika upewniając się, że śruba jest skierowana do góry (w kierunku płaskiej części wałka). Dokręć śrubę lekko.

    • Pierwsze kółko radełkowane powinno znaleźć się ok 30 mm (1.18 cala) od czarnego "pierścienia" na silniku. Nie dokręcaj wkręta dociskowego do końca - w kolejnych krokach zajmiemy się ustawieniem dokładnej pozycji.

    • Wsuń kolejne kółka radełkowane w ten sam sposób (ze śrubą skierowaną do góry). Dokręć śruby lekko.

    • Ustawieniem dokładnej pozycji zajmiemy się później.

  10. Umieść łożysko 625 w korpusie. Powinno ono "wskoczyć" na swoje miejsce na samym końcu. Wsuń silnik tak, aby wałek wszedł w łożysko. Przewód silnika powinien być skierowany w lewo - patrz druga ilustracja.
    • Umieść łożysko 625 w korpusie. Powinno ono "wskoczyć" na swoje miejsce na samym końcu.

    • Wsuń silnik tak, aby wałek wszedł w łożysko.

    • Przewód silnika powinien być skierowany w lewo - patrz druga ilustracja.

    • Wsuń dwie śruby M3x10 w otwory w korpusie docisku i dokręć je lekko.

    • Obróć całość do góry nogami i wsuń drugą parę śrub M3x10 i również dokręć je lekko.

    • Upewnij się, że silnik przylega dobrze do korpusu bębna dociskowego, a następnie dokręć wszystkie cztery śruby. Dokręcaj je po przekątnej.

  11. UWAGA: ten krok jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania dodatku Multi Material. Sprawdź ustawienie kilka razy!!! Wsuń filament w korpus tak, jak na ilustracji. Jeśli filament jest wygięty w łuk, to skieruj go w dół, tak, aby część przechodząca nad kółkiem radełkowanym nie była skierowana ani w lewo ani w prawo.
    • UWAGA: ten krok jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania dodatku Multi Material. Sprawdź ustawienie kilka razy!!!

    • Wsuń filament w korpus tak, jak na ilustracji.

    • Jeśli filament jest wygięty w łuk, to skieruj go w dół, tak, aby część przechodząca nad kółkiem radełkowanym nie była skierowana ani w lewo ani w prawo.

    • Ustaw kółka radełkowane tak, aby część ząbkowana znajdowała się bezpośrednio pod filamentem.

    • Po raz kolejny sprawdź ustawienie ząbkowanych części kółek względem filamentu.

    • Upewnij się, że wkręt dociskowy (tzw. robaczek) jest wciąż prostopadły do płaskiej części wałka i dokręć go. Dokręcaj z wyczuciem aby nie uszkodzić gwintów.

    • Powtórz to samo dla pozostałych czterech radełek.

  12. Dla następnych kroków przygotuj: mmu2-front-PTFE-holder (przedni uchwyt rurek PTFE) (1x)
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • mmu2-front-PTFE-holder (przedni uchwyt rurek PTFE) (1x)

    • Śruba M3x10 (4x)

    • Rurka PTFE 4x2x19 (5x)

    • Zauważ, że rurki mają poszerzony otwór z jednej strony. Zwróć uwagę na umieszczenie ich we właściwym kierunku.

    • Rurki mogą wystąpić również w białym kolorze - nie różnią się niczym innym.

  13. Umieść rurki PTFE w korpusie tak, aby około połowa wystawała. Poszerzone końce powinny być skierowane na zewnątrz! Nałóż przedni uchwyt rurek PTFE. Zauważ, że otwory w górnym rzędzie są przeznaczone dla rurek. Przykręć uchwyt przy pomocy czterech śrub M3x10.
    • Umieść rurki PTFE w korpusie tak, aby około połowa wystawała. Poszerzone końce powinny być skierowane na zewnątrz!

    • Nałóż przedni uchwyt rurek PTFE. Zauważ, że otwory w górnym rzędzie są przeznaczone dla rurek.

    • Przykręć uchwyt przy pomocy czterech śrub M3x10.

    • Ilustracje w kolejnych krokach mogą pokazywać poprzednie wersje rurek teflonowych, które nie mają załamanych krawędzi. NIE ZMIENIAJ ustawienia rurek, zostaw jest ustawione tak, jak w tej instrukcji!

  14. Dla następnych kroków przygotuj:
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • mmu2-selector (wybierak) (1x)

    • Nakrętka M3nS (6x)

    • Nakrętka M3n (1x)

    • Rurka mosiężna 5x6x25bt (2x)

  15. Umieść trzy nakrętki M3nS w gniazdach w korpusie wybieraka - wsuń je do końca. Wyrównaj ich otwory z otworami w części drukowanej przy pomocy klucza imbusowego 1.5 mm. Wsuń nakrętkę M3n w gniazdo. Aby sobie to ułatwić, możesz użyć długiej śruby z torebki z elementami zapasowymi ("Spare") lub z Twojego zestawu z MK3. Nie używaj do tego młotka - siła ręki powinna wystarczyć. Umieść pozostałe trzy nakrętki M3nS w gniazdach w korpusie wybieraka - wsuń je do końca. Wyrównaj ich otwory z otworami w części drukowanej przy pomocy klucza imbusowego 1.5 mm.
    • Umieść trzy nakrętki M3nS w gniazdach w korpusie wybieraka - wsuń je do końca. Wyrównaj ich otwory z otworami w części drukowanej przy pomocy klucza imbusowego 1.5 mm.

    • Wsuń nakrętkę M3n w gniazdo. Aby sobie to ułatwić, możesz użyć długiej śruby z torebki z elementami zapasowymi ("Spare") lub z Twojego zestawu z MK3. Nie używaj do tego młotka - siła ręki powinna wystarczyć.

    • Umieść pozostałe trzy nakrętki M3nS w gniazdach w korpusie wybieraka - wsuń je do końca. Wyrównaj ich otwory z otworami w części drukowanej przy pomocy klucza imbusowego 1.5 mm.

  16. Obróć korpus wybieraka jak na ilustracji. Otwory pod rurki są powiększone z tej strony. Wsuń rurki do końca. Ich końce powinny być zrównane z powierzchniami części drukowanej.
    • Obróć korpus wybieraka jak na ilustracji. Otwory pod rurki są powiększone z tej strony.

    • Wsuń rurki do końca. Ich końce powinny być zrównane z powierzchniami części drukowanej.

    • Jeśli nie możesz wsunąć rurek, to spróbuj jednocześnie je wsuwać i wkręcać. Następnie obróć część drukowaną tak, aby oprzeć rurki o płaską powierzchnię (prostopadle do powierzchni!) i naciśnij na część aby wsunąć rurki równomiernie. Nie używaj młotka aby nie uszkodzić krawędzi rurek!

  17. Dla następnych kroków przygotuj: mmu2-selector-front-plate (przednia płytka wybieraka) (1x) Śruba M3x10 (7x)
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • mmu2-selector-front-plate (przednia płytka wybieraka) (1x)

    • Śruba M3x10 (7x)

    • Pręt liniowy 5x120sh 120 mm (2x)

    • Silnik wybieraka (oznaczony jako "Selector") (1x)

    • Nakrętka śruby trapezowej (1x)

    • Nakrętka znajduje się na śrubie silnika - wykręć ją.

  18. Obróć korpus wybieraka tak, jak na ilustracji. Z tej strony znajduje się specjalne gniazdo pod nakrętkę trapezową. Umieść nakrętkę w gnieździe na korpusie wybieraka. Zamocuj nakrętkę trapezową przy pomocy dwóch śrub M3x10.
    • Obróć korpus wybieraka tak, jak na ilustracji. Z tej strony znajduje się specjalne gniazdo pod nakrętkę trapezową.

    • Umieść nakrętkę w gnieździe na korpusie wybieraka.

    • Zamocuj nakrętkę trapezową przy pomocy dwóch śrub M3x10.

    • W nakrętce trapezowej znajdują się cztery otwory - wszystkie są takie same.

    • Porada: jeśli śruby nie dosięgają do nakrętek, to możesz tymczasowo użyć śruby M3x18 z torebki z częściami zapasowymi. Przez dokręcanie jej przyciągniesz nakrętkę do góry.

  19. Obróć korpus wybieraka tak, jak na ilustracji. Umieść przednią płytkę wybieraka tak jak na ilustracji. Zauważ, że ta część drukowana ma 2 różne boki - płaski i kątowy. Ten kątowy powinien być skierowany w kierunku środka korpusu wybieraka.
    • Obróć korpus wybieraka tak, jak na ilustracji.

    • Umieść przednią płytkę wybieraka tak jak na ilustracji. Zauważ, że ta część drukowana ma 2 różne boki - płaski i kątowy. Ten kątowy powinien być skierowany w kierunku środka korpusu wybieraka.

    • Przykręć je dwoma śrubami M3x10.

    • W następnym kroku zamontujemy ostrze, jednak nie odkładaj elementów przygotowanych w kroku 14 - wkrótce będziemy ich używać.

  20. !!! UWAGA: w tym i kolejnych krokach będziesz obchodzić się z ostrzem. Zachowaj ostrożność, aby się nie skaleczyć Użyj szczypiec lub załóż rękawiczki aby chronić skórę !!!
    • !!! UWAGA: w tym i kolejnych krokach będziesz obchodzić się z ostrzem. Zachowaj ostrożność, aby się nie skaleczyć Użyj szczypiec lub załóż rękawiczki aby chronić skórę !!!

    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • mmu2-blade-holder (uchwyt ostrza) (1x)

    • Śruba M3x10 (2x)

    • Ostrze (1x)

    • W zestawie znajdują się 2 ostrza - jedno jest zapasowe.

  21. Ustaw korpus wybieraka tak, jak na ilustracji. Ostrożnie umieść ostrze w przygotowanym gnieździe i wyrównaj je do lewego-górnego narożnika. Upewnij się, że ostrze jest skierowane w zaznaczonym kierunku.
    • Ustaw korpus wybieraka tak, jak na ilustracji.

    • Ostrożnie umieść ostrze w przygotowanym gnieździe i wyrównaj je do lewego-górnego narożnika.

    • Upewnij się, że ostrze jest skierowane w zaznaczonym kierunku.

    • Umieść uchwyt na ostrzu i przykręć dwoma śrubami M3x10. Przed dokręceniem śrub do końca upewnij się, że ostrze jest na swoim miejscu. Jeśli potrzebujesz, delikatnie ustaw je przy pomocy klucza imbusowego.

    • Od teraz zwracaj większą uwagę przy obchodzeniu się z tą częścią. Możesz skaleczyć się wystającym ostrzem!

  22. Przed montażem silnika musimy zamontować korpus wybieraka. Umieść korpus wybieraka jak na ilustracji. Na tym etapie ważny jest odpowiedni kierunek, nie dokładna pozycja. Wsuń obydwa pręty przez korpus kół radełkowanych i wybierak.
    • Przed montażem silnika musimy zamontować korpus wybieraka.

    • Umieść korpus wybieraka jak na ilustracji. Na tym etapie ważny jest odpowiedni kierunek, nie dokładna pozycja.

    • Wsuń obydwa pręty przez korpus kół radełkowanych i wybierak.

    • Upewnij się, że obydwa pręty są dosunięte do końca gniazd w korpusie kół radełkowanych.

    • Sprawdź czy końcówki prętów są zrównane z korpusem i przesuń wybierak do końca w lewo.

    • KONTROLA OSTATECZNA: przesuń wybierak od skraju do skraju zakresu prętów liniowych, aby upewnić się, że ostrze w żadnym miejscu nie haczy o żadną z części.

  23. Wsuń silnik wybieraka w korpus ustawiając przewody w górę. Przejrzyj dokładnie gwint pod kątem zanieczyszczeń i kawałków plastiku. Jeśli będzie zabrudzony to montaż sprawi Ci trudności. Zacznij obracać śrubę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara jak tylko dosuniesz ją do nakrętki trapezowej. Jednocześnie przytrzymaj wybierak ręką.
    • Wsuń silnik wybieraka w korpus ustawiając przewody w górę.

    • Przejrzyj dokładnie gwint pod kątem zanieczyszczeń i kawałków plastiku. Jeśli będzie zabrudzony to montaż sprawi Ci trudności.

    • Zacznij obracać śrubę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara jak tylko dosuniesz ją do nakrętki trapezowej. Jednocześnie przytrzymaj wybierak ręką.

    • Obracaj śrubę do czasu aż silnik oprze się o korpus. Jednocześnie trzymaj wybierak cały czas dosunięty do lewej strony.

    • Przykręć silnik trzema śrubami M3x10.

  24. Mimo, że obydwie sondy wyglądają podobnie, zauważ, że jest P.I.N.D.A., używana na ekstruderze drukarek Original Prusa i3, oraz nowa F.I.N.D.A., używana tylko z dodatkiem MMU2.
    • Mimo, że obydwie sondy wyglądają podobnie, zauważ, że jest P.I.N.D.A., używana na ekstruderze drukarek Original Prusa i3, oraz nowa F.I.N.D.A., używana tylko z dodatkiem MMU2.

    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • Sonda F.I.N.D.A. (1x)

    • Kulka sondy F.I.N.D.A. (1x)

    • Śruba M3x10 (1x)

    • W torebce z częściami zapasowymi znajduje się dodatkowa kulka ;)

  25. Umieść kulkę w okrągłym otworze w korpusie wybieraka. Ostrożnie wkręć sondę F.I.N.D.A. w uchwyt. Zalecamy zawinięcie przewodu w podobny sposób, aby zapobiec jego uszkodzeniu. Dokładna pozycja sondy zostanie ustawiona później. Na razie zostaw ok 6-7 mm (0.24-0.28 cala) gwintu ponad krawędzią części drukowanej.
    • Umieść kulkę w okrągłym otworze w korpusie wybieraka.

    • Ostrożnie wkręć sondę F.I.N.D.A. w uchwyt. Zalecamy zawinięcie przewodu w podobny sposób, aby zapobiec jego uszkodzeniu.

    • Dokładna pozycja sondy zostanie ustawiona później. Na razie zostaw ok 6-7 mm (0.24-0.28 cala) gwintu ponad krawędzią części drukowanej.

    • Umieść śrubę M3x10 tak, jak na ilustracji i dokręć ją delikatnie.

  26. Wsuń kawałek filamentu 1.75 mm w wybierak. Zacznij dokręcanie sondy, jednocześnie poruszając filamentem. Przerwij wkręcanie jak tylko poczujesz, że czujnik naciska na filament.
    • Wsuń kawałek filamentu 1.75 mm w wybierak.

    • Zacznij dokręcanie sondy, jednocześnie poruszając filamentem. Przerwij wkręcanie jak tylko poczujesz, że czujnik naciska na filament.

    • Wykręć sondę o 90° aby podnieść ją odrobinę.

    • Dokręć śrubę M3x10.

  27. Dla następnych kroków przygotuj:
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • Wałek 5x16sh (2x)

    • Łożysko 625 (2x)

    • Śruba M3x10 (2x)

    • Jednostka MMU2 jest rozumiana jako zestaw wszystkich części drukowanych, silników, wałków itp., zmontowanych w całość.

  28. Obróć korpus kół radełkowanych stroną bez silnika w Twoim kierunku. Umieść łożysko w gnieździe. Upewnij się, że jego krawędzie  są zrównane z powierzchnią części drukowanej.
    • Obróć korpus kół radełkowanych stroną bez silnika w Twoim kierunku.

    • Umieść łożysko w gnieździe. Upewnij się, że jego krawędzie są zrównane z powierzchnią części drukowanej.

  29. Obróć korpus kół radełkowanych stroną z silnikami w Twoim kierunku. Umieść łożysko w gnieździe. Upewnij się, że jego krawędzie  są zrównane z powierzchnią części drukowanej.
    • Obróć korpus kół radełkowanych stroną z silnikami w Twoim kierunku.

    • Umieść łożysko w gnieździe. Upewnij się, że jego krawędzie są zrównane z powierzchnią części drukowanej.

  30. Zmontujmy MMU2 w całość ;) Umieść obydwa korpusy względem siebie tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Zwróć uwagę na pozycję silników.
    • Zmontujmy MMU2 w całość ;)

    • Umieść obydwa korpusy względem siebie tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Zwróć uwagę na pozycję silników.

    • "Obróć" korpus dociskowy na korpusie kół radełkowanych.

    • Ustawieniem właściwej pozycji zajmiemy się w następnym kroku.

  31. Obróć stronę z dwoma silnikami ku sobie. Wsuń wałek 5x16sh i wyrównaj jego koniec z zewnętrzną powierzchnią części drukowanej.
    • Obróć stronę z dwoma silnikami ku sobie.

    • Wsuń wałek 5x16sh i wyrównaj jego koniec z zewnętrzną powierzchnią części drukowanej.

    • Obróć stronę z jednym silnikiem ku sobie.

    • Wsuń drugi wałek 5x16sh i wyrównaj jego koniec z zewnętrzną powierzchnią części drukowanej.

  32. Obróć stronę z dwoma silnikami ku sobie. Wkręć śrubę M3x10 aby zabezpieczyć wałek przed wypadnięciem. Dokręć główkę śruby do powierzchni części drukowanej.
    • Obróć stronę z dwoma silnikami ku sobie.

    • Wkręć śrubę M3x10 aby zabezpieczyć wałek przed wypadnięciem. Dokręć główkę śruby do powierzchni części drukowanej.

    • Obróć stronę z jednym silnikiem ku sobie.

    • Użyj drugiej śruby M3x10 aby zabezpieczyć drugi wałek przed wypadnięciem. Dokręć główkę śruby do powierzchni części drukowanej.

  33. Dla następnych kroków przygotuj:
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • Śruba M3x30 (2x)

    • Sprężyna 5x15s (2x)

  34. Wsuń sprężyny na śruby Umieść śruby ze sprężynami w otworach w korpusie dociskowym.
    • Wsuń sprężyny na śruby

    • Umieść śruby ze sprężynami w otworach w korpusie dociskowym.

    • Wkręć śruby aby ich główki znalazły się odrobinę poniżej powierzchni części drukowanej.

  35. Dość wymagający rozdział, prawda?
    • Dość wymagający rozdział, prawda?

    • Montaż korpusu kół radełkowanych wymagał sporej uwagi - zjedz nie mniej niż 20% żelków.

  36. Upewnij się, że wszystkie części są odpowiednio dokręcone.
Finish Line

One other person completed this guide.

Dozuki System

Member since: 09/24/2009

726 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 0

Past 7 Days: 6

Past 30 Days: 35

All Time: 253