Skip to main content
  1. Než budete pokračovat, ujistěte se, že jste ve správné kapitole: Nejdelší a největší oplet je z textilu. Pokud ano, pak pokračujte podle této kapitoly.
    • Než budete pokračovat, ujistěte se, že jste ve správné kapitole:

    • Nejdelší a největší oplet je z textilu. Pokud ano, pak pokračujte podle této kapitoly.

    • Pokud je v balení největší a nejdelší oplet kroucená bužírka, prosím použijte tento návod: 5. Osa E (Extruder - kroucená bužírka)

  2. Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek
    • Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek

    • 2,5mm inbusový klíč pro šrouby M3

    • 2mm inbusový klíč pro zarovnání matek

    • 1,5mm inbusový klíč pro utažení podávacího kolečka.

  3. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Extruder-idler (1x)

    • Ozubené kolečko Bondtech BEZ otvoru pro utahovací červík (1x)

    • Ložiska pro Bondtech (2x)

    • Matka M3nS (2x)

    • Osička pro Bondtech (1x)

    • V balení jsou dva typy ozubeného kolečka Bondtech (s a bez otvoru pro utahovací červík). Dejte si pozor, abyste použili ten správný.

  4. Vložte matky do slotů na obou stranách idleru (přítlačné kladky). Vložte obě ložiska do ozubeného kolečka. Dejte pozor na to, že vám mohou během montáže vypadnout.
    • Vložte matky do slotů na obou stranách idleru (přítlačné kladky).

    • Vložte obě ložiska do ozubeného kolečka. Dejte pozor na to, že vám mohou během montáže vypadnout.

    • Na tomto tištěném dílu mohou být více viditelné tiskové vrstvy, je to dáno geometrií dílu. Funkčnost a odolnost zůstávají zachovány.

  5. Ujistěte se, že jsou ložiska stále uvnitř! Vložte ozubené kolečko do tištěného dílu jako na obrázku.
    • Ujistěte se, že jsou ložiska stále uvnitř!

    • Vložte ozubené kolečko do tištěného dílu jako na obrázku.

    • Vsuňte osičku skrze obě součástky. Použijte přiměřenou sílu, jinak ZLOMÍTE tištěný díl.

    • Položte prst na ložisko a ujistěte se, že s ním můžete volně otáčet.

  6. BUĎTE OPATRNÍ při manipulaci se senzorem, nedotýkejte se černé desky ani čipů na ní.
    • BUĎTE OPATRNÍ při manipulaci se senzorem, nedotýkejte se černé desky ani čipů na ní.

    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Extruder-body (1x)

    • Senzor filamentu (1x)

    • Filament senzor najdete v boxu s označením "2.3.4.5 SUP".

    • Šroub M3x10 (1x)

    • Matka M3n (2x)

  7. Než budeme pokračovat ve skládání, musíme vložit matky do dílu Extruder-body. Věnujte prosím této části více času a úsilí. K matkám se totiž později nedostanete. Natočte k sobě přední část dílu a vložte nadoraz do slotu matku M3.
    • Než budeme pokračovat ve skládání, musíme vložit matky do dílu Extruder-body. Věnujte prosím této části více času a úsilí. K matkám se totiž později nedostanete.

    • Natočte k sobě přední část dílu a vložte nadoraz do slotu matku M3.

    • Otočte k sobě zadní část dílu a vložte nadoraz do slotu matku M3.

    • Pokud matku nemůžete vložit, použijte delší šroub z druhé strany a utáhněte jej. Tím matku "zatáhnete" dovnitř.

  8. Opatrně vložte senzor filamentu do slotu v horní části. Netlačte na něj, můžete jej poškodit! Opatrně vložte senzor filamentu do slotu v horní části. Netlačte na něj, můžete jej poškodit!
    • Opatrně vložte senzor filamentu do slotu v horní části. Netlačte na něj, můžete jej poškodit!

  9. Otočte dílem Extruder-body jako na obrázku. Piny ze senzoru musí směřovat nahoru. Najděte otvor pro šroub M3.
    • Otočte dílem Extruder-body jako na obrázku. Piny ze senzoru musí směřovat nahoru.

    • Najděte otvor pro šroub M3.

    • Vezměte šroub M3x10 a utáhněte jím senzor. Není potřeba vkládat matku, šroub se "zařízne" do plastového dílu.

    • Senzor musí být zcela dotažen, aby se při tisku nepohyboval (hlavička šroubu se dotýká desky). AVŠAK BUĎTE OPATRNÍ při utahování, můžete senzor poškodit.

    • Na tomto tištěném dílu mohou být více viditelné tiskové vrstvy, je to dáno geometrií dílu. Funkčnost a odolnost zůstávají zachovány.

  10. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Šroub M3x30 (1x)

    • Průhledná podložka M3 (2x)

    • Průhledné podložky jsou umístěné na tělo idleru (kladky), aby byly lépe vidět na fotografii. Není potřeba je umístit, jako na obrázku ;)

  11. Otočte díl Extruder-body jako na obrázku. Piny senzoru musí směřovat doprava. Vložte šroub M3x30 do otvoru.
    • Otočte díl Extruder-body jako na obrázku. Piny senzoru musí směřovat doprava.

    • Vložte šroub M3x30 do otvoru.

    • Z druhé strany nasuňte průhlednou podložku.

    • Na šroub poté nasuňte idler (přítlačnou kladku).

    • Poslední krok je nasazení druhé podložky.

    • Pokud vám druhá podložka padá, použijte matku M3n z náhradního sáčku a dočasně ji zajistěte.

  12. Pro následující krok si prosím připravte:
    • Pro následující krok si prosím připravte:

    • Motor extruderu (1x)

    • Ozubené kolečko Bondtech S s otvorem pro utahovací červík (1x)

    • Pokud je utahovací červík zasílán samostatně, našroubujte jej jen částečně. Ujistěte se, že špička nezasahuje dovnitř, neboť by mohla blokovat nasunutí na hřídel v dalším kroku.

    • Ujistěte se, že používáte správný motor! Na spodní části motoru je umístěno označení. Důvodem je rozdílná délka kabelů každého z motorů.

    • V balení naleznete druhý náhradní utahovací červík.

  13. Na hřídeli motoru je plochá strana, natočte ji směrem k vám. Nasaďte podávací kolečko, dbejte na SPRÁVNOU orientaci. Červík musí mířit kolmo na plochou část hřídele. Dotáhněte jej avšak opatrně, závit lze strhnout pokud použijete příliš velkou sílu!
    • Na hřídeli motoru je plochá strana, natočte ji směrem k vám.

    • Nasaďte podávací kolečko, dbejte na SPRÁVNOU orientaci.

    • Červík musí mířit kolmo na plochou část hřídele. Dotáhněte jej avšak opatrně, závit lze strhnout pokud použijete příliš velkou sílu!

    • Podávací kolečko netlačte až na motor. Ponechte jej na samotném konci hřídele, viz obrázek.

    • Než pokročíme dále, otočte podávací kolečko (pulley) o 90° po směru ručiček (pojistný šroub, červík bude směřovat doleva).

  14. V balení najděte dva šrouby M3x30 a vložte je do otvorů. Před montáží motoru se ujistěte, že druhá průhledná podložka je stále na špičce šroubu M3x30.
    • V balení najděte dva šrouby M3x30 a vložte je do otvorů.

    • Před montáží motoru se ujistěte, že druhá průhledná podložka je stále na špičce šroubu M3x30.

    • Přiložte motor k tělu extruderu jako na obrázku a zkontrolujte správnou orientaci kabelů vedoucích z motoru.

    • Pevně utáhněte oba šrouby.

    • Poslední šroub utáhněte jen částečně. Idler (kladka) musí mít možnost se pohybovat.

  15. Odklopte plně idler, abyste získali přístup k podávacímu kolečku.
    • Odklopte plně idler, abyste získali přístup k podávacímu kolečku.

    • Použijte kus přibaleného 1,75mm filamentu (z cívky) pro zarovnání podávacího kolečka s otvory pro filament (viz obrázek). Šipky pouze ukazují směr. Nepoužívejte 3mm nylonovou strunu!

    • Upravte pozici kolečka a utáhněte jej 1,5mm inbusovým klíčem. Použijte přiměřenou sílu, nebo poškodíte závit.

    • Po zarovnání podávacího kolečka prosím vyjměte filament.

  16. Pro následující krok si prosím připravte: Šroub M3x40 (2x) Přítlačná pružinka (2x)
    • Pro následující krok si prosím připravte:

    • Šroub M3x40 (2x)

    • Přítlačná pružinka (2x)

    • Nasaďte pružinky na oba šrouby, viz druhý obrázek.

    • Zavřete dvířka (idler), aby k němu dosáhly šrouby.

    • Umístěte oba šrouby do těla Extruderu (viz fotografie) a dotáhněte je. Hlavičky šroubů by měly být takřka zarovnané s tištěným dílem.

  17. Pro následující kroky si prosím připravte: Extruder-cover (1x) Matka M3nS (8x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Extruder-cover (1x)

    • Matka M3nS (8x)

    • Šroub M3x25 (2x)

    • E3D V6 hotend (1x)

  18. In the kit you can find two versions of the hotend: E3D V6 hotend with regular PTFE tube (old version, no marking)
    • In the kit you can find two versions of the hotend:

    • E3D V6 hotend with regular PTFE tube (old version, no marking)

    • E3D V6 hotend with MMU2 PTFE tube (newer version, marked with a green dot)

    • Both versions are perfectly fine for a single material MK3. The newer version is optimized for customers planning to upgrade to the MMU2 (with the previous "regular" version, you have to change the PTFE yourself).

    • DON'T REMOVE the PTFE tube, it has to be in the hotend.

  19. Vezměte hotend E3D a vložte jej našikmo do těla Extruderu. Ujistěte se, že bílá PTFE trubička správně zapadla. Zatlačte hotend do těla Extruderu, viz obrázek.
    • Vezměte hotend E3D a vložte jej našikmo do těla Extruderu. Ujistěte se, že bílá PTFE trubička správně zapadla.

    • Zatlačte hotend do těla Extruderu, viz obrázek.

    • Ujistěte se, že je hotend správně usazen. Jeho horní část by měla být zarovnána (téměr se dotýkat) s povrchem tištěné součástky.

    • Pozor na SPRÁVNOU orientaci hotendu.

    • Buďte VELMI OPATRNÍ při manipulaci s kabely hotendu v dalších krocích, můžete je poškodit.

  20. Vložte M3nS matku do dílu Extruder-cover. Zkontrolujte správné zarovnání matky pomocí nejmenšího inbusového klíče.
    • Vložte M3nS matku do dílu Extruder-cover. Zkontrolujte správné zarovnání matky pomocí nejmenšího inbusového klíče.

  21. Vezměte dvě matky M3nS a vložte je nadoraz do připravených slotů.
    • Vezměte dvě matky M3nS a vložte je nadoraz do připravených slotů.

    • Zkontrolujte správné zarovnání matky pomocí 1.5mm inbusového klíče.

  22. Natočte Extruder jako na prvním obrázku. Vezměte díl Extruder-cover a umístěte jej na tělo Extruderu. Oba vytištěné díly na sebe musí dosednout. Pomocí dvou šroubů M3x25 spojte obě části k sobě. Pokud nemůžete dosáhnout na matky, použijte dočasně delší sroub ze sáčku s náhradním spojovacím materiálem (e.g. M3x30).
    • Natočte Extruder jako na prvním obrázku.

    • Vezměte díl Extruder-cover a umístěte jej na tělo Extruderu. Oba vytištěné díly na sebe musí dosednout.

    • Pomocí dvou šroubů M3x25 spojte obě části k sobě. Pokud nemůžete dosáhnout na matky, použijte dočasně delší sroub ze sáčku s náhradním spojovacím materiálem (e.g. M3x30).

    • Znovu se ujistěte, že je hotend správně usazen. Povrch chladiče (žebrovaná část hotendu) by měl být zarovnán s povrchem tištěných součástek. Viz poslední obrázek.

  23. Pro následující kroky si prosím připravte: Šroub M3x18 (4x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Šroub M3x18 (4x)

    • Levý ventilátor hotendu (1x)

    • Přední tiskový ventilátor (1x)

    • Ventilátor pro chlazení hotendu má dvě strany, avšak strana s nálepkou musí vždy směřovat k hotendu (není vidět, když je ventilátor nasazen). V opačném případě nebude chlazení fungovat.

    • Levý ventilátor hotendu (Noctua) může být i v černém provedení bez gumových rohů. Ostatní hardwarové parametry jsou shodné.

  24. Položte Extruder na stranu a veďte kabely od motoru připraveným slotem. Položte ventilátor na extruder. Kabel ventilátoru musí být v levém horním rohu, viz obrázek.
    • Položte Extruder na stranu a veďte kabely od motoru připraveným slotem.

    • Položte ventilátor na extruder. Kabel ventilátoru musí být v levém horním rohu, viz obrázek.

    • Pozor na správnou orientaci ventilátoru. Nálepka musí směřovat k hotendu!

    • Vložte šrouby M3x18 a mírně je dotáhněte.

    • Nyní dotáhněte VŠECHNY šrouby, ale na úhlopříčce. Po dotažení zkontrolujte, že se může ventilátor volně otáčet.

    • NEUTAHUJTE šrouby příliš silně. Všechny části jsou z plastu a můžete je rozlomit.

  25. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • nozzle-fan-45deg-support (1x)

    • nozzle-fan-45deg (1x)

    • Šroub M3x18 (1x)

    • Šroub M3x10 (2x)

    • Matka M3n (1x)

    • V případě, že vám chybí šroub M3x10, použijte prosím jeden z náhradního pytlíku.

  26. Zatlačte matku M3n až nadoraz do podpory, téměř nebude vidět. Pokud to bude potřeba, použijte šroub z druhé strany a matku zatáhněte dovnitř, poté šroub vyjměte. POZOR:  piny filament sensoru přesahují z těla extruderu. Buďte opatrní, neboť je můžete během následujících kroků omylem ohnout!!! Připojte podporu k tělu extruderu pomocí šroubu M3x10. Pozor na správnou orientaci viz obrázek.
    • Zatlačte matku M3n až nadoraz do podpory, téměř nebude vidět. Pokud to bude potřeba, použijte šroub z druhé strany a matku zatáhněte dovnitř, poté šroub vyjměte.

    • POZOR: piny filament sensoru přesahují z těla extruderu. Buďte opatrní, neboť je můžete během následujících kroků omylem ohnout!!!

    • Připojte podporu k tělu extruderu pomocí šroubu M3x10. Pozor na správnou orientaci viz obrázek.

    • Nakloněná část podpory musí směřovat do extruderu.

    • Umístěte ventilátor na extruder a upevněte jej pomocí šroubu M3×10.

  27. Zasuňte přední tiskový ventilátor do dílu nozzle-fan.
    • Zasuňte přední tiskový ventilátor do dílu nozzle-fan.

    • Zajistěte ventilátor pomocí šroubu M3x18.

  28. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Autokalibrační sonda (1x)

    • Šroub M3x10 (1x)

    • Matka M3nS (1x)

    • Sonda je citlivé zařízení, při instalaci s ní prosím zacházejte opatrně!

    • Kabel senzoru P.I.N.D.A. může být v černém nebo šedivém provedení, jejich vlastnosti jsou stejné.

    • Ujistěte se, že jsou v konektoru ČTYŘI drátky, pokud ne, přerušte skládání a neprodleně kontaktujte naší podporu.

  29. Nejprve veďte kabel předního tiskového ventilátoru skrz háček na těle Extruderu (viz obrázek). Opatrně prostrčte sondu P.I.N.D.A. skrz držák. Pokud je otvor příliš úzký, tak jej nepatrně roztáhněte, nicméně buďte velmi opatrní, neboť jej můžete zlomit! Vytvořte na kabelu ze sondy smyčku a poté kabel umístěte pod háček na těle Extruderu.
    • Nejprve veďte kabel předního tiskového ventilátoru skrz háček na těle Extruderu (viz obrázek).

    • Opatrně prostrčte sondu P.I.N.D.A. skrz držák. Pokud je otvor příliš úzký, tak jej nepatrně roztáhněte, nicméně buďte velmi opatrní, neboť jej můžete zlomit!

    • Vytvořte na kabelu ze sondy smyčku a poté kabel umístěte pod háček na těle Extruderu.

    • Vložte matku M3nS do slotu a sondu mírně utáhněte šroubem M3x10.

    • Přesná pozice P.I.N.D.A. sondy bude upravena později (v kapitole 9, Finále), takže ji zatím přesně nenastavujte ani nedotahujte.

  30. Položte Extruder na Y-carriage, jako na obrázku. Pozor na správnou orientaci tiskárny, kratší extruze musí být směrem k vám. Zkontrolujte, že vidíte celý díl X-carriage, případně sjeďte níže s osou X. Potřebujete ji takto pro další krok. Vezměte kabely od senzoru P.I.N.D.A. a předního tiskového ventilátoru, prostrčte je mezi spodní hlazenou tyčí a řemenem.
    • Položte Extruder na Y-carriage, jako na obrázku. Pozor na správnou orientaci tiskárny, kratší extruze musí být směrem k vám.

    • Zkontrolujte, že vidíte celý díl X-carriage, případně sjeďte níže s osou X. Potřebujete ji takto pro další krok.

    • Vezměte kabely od senzoru P.I.N.D.A. a předního tiskového ventilátoru, prostrčte je mezi spodní hlazenou tyčí a řemenem.

    • Vezměte kabely z motoru extruderu a levého ventilátoru, prostrčte je mezi spodní hlazenou tyčí a řemenem.

    • POZOR, postupujte dle instrukcí. Správná poloha kabelů z Extruderu je zásadní! Opětovně vše zkontrolujte.

    • Kabely z hotendu prochází pod spodní hlazenou tyčí. K nim se dostaneme později.

  31. Pro následující krok si prosím připravte: Šroub M3x40 (1x) Šroub M3x30 (1x)
    • Pro následující krok si prosím připravte:

    • Šroub M3x40 (1x)

    • Šroub M3x30 (1x)

    • Šroub M3x18 (1x)

    • Připevněte extruder na X-carriage a ujistěte se, že žádný z kabelů není skřípnutý. Na dílu X-carriage je připraven slot (drážka) pro kabel z motoru, viz obrázek. Kabel z motoru ohněte, ale kabel od ventilátoru nechte rovně.

    • Připevněte extruder na X-carriage pomocí výše uvedených šroubů. Utáhněte je pouze částečně, nejdříve musíme uspořádat kabeláž, tentokrát v zadní části.

    • Veďte kabely připravenými sloty (kanály) na obou stranách extruderu. Na levé straně se jedná o kabel předního tiskového ventilátoru a autokalibrační sondy, na pravé straně o motor extruderu a Levý ventilátor hotendu.

    • Ujistěte se, že jsou kabely umístěny ve slotech, nejsou skřípnuté mezi tištěnými díly a zároveň ani nepřesahují ven. Nyní dotáhněte všechny šrouby naplno, ale utahujte je souměrně.

  32. V balení najděte kabel pro senzor filamentu. Na kabelu jsou dva typy konektorů:
    • V balení najděte kabel pro senzor filamentu.

    • Na kabelu jsou dva typy konektorů:

    • 4pinový konektor senzoru (použijeme nyní)

    • 5pinový konektor pro desku EINSY (použijeme později)

  33. Použijte kabel z předchozího kroku a opatrně jej zapojte do senzoru filamentu. Konektor má dvě různé strany. Strana s pojistkou musí být nalevo (bílý drát směřuje nahoru a červený dolu). Opatrně otočte kabelem (proti směru ručiček) a vytvořte malou smyčku, viz druhý obrázek.
    • Použijte kabel z předchozího kroku a opatrně jej zapojte do senzoru filamentu.

    • Konektor má dvě různé strany. Strana s pojistkou musí být nalevo (bílý drát směřuje nahoru a červený dolu).

    • Opatrně otočte kabelem (proti směru ručiček) a vytvořte malou smyčku, viz druhý obrázek.

    • Zatlačte kabel do slotu na X-carriage.

  34. Od poloviny února 2018 je součástí balení již pouze 50cm nylonová struna. V balení naleznete dvě nylonové struny s délkami 50 a 30 cm. Obě mají průměr 3 mm. Pro tento krok prosím použijte delší a NEZKRACUJTE žádnou z nich! Pomocí kleští zastřihněte konec filamentu a vytvořte špičku.
    • Od poloviny února 2018 je součástí balení již pouze 50cm nylonová struna.

    • V balení naleznete dvě nylonové struny s délkami 50 a 30 cm. Obě mají průměr 3 mm. Pro tento krok prosím použijte delší a NEZKRACUJTE žádnou z nich!

    • Pomocí kleští zastřihněte konec filamentu a vytvořte špičku.

    • Zkontrolujte tvar a velikost špičky oproti třetímu obrázku.

  35. Najděte otvor na nylonovou strunu a pomocí nejmenšího inbusového klíče zkontrolujte, že neobsahuje žádné překážky. Pomocí kleští zasuňte a otočte nylonovou strunu do otvoru. Zároveň držte extruder druhou rukou. BUĎTE NESMÍRNĚ OPATRNÍ! Kleště mají tendenci sjíždět po filamentu a můžete si poškodit kabeláž!!!
    • Najděte otvor na nylonovou strunu a pomocí nejmenšího inbusového klíče zkontrolujte, že neobsahuje žádné překážky.

    • Pomocí kleští zasuňte a otočte nylonovou strunu do otvoru. Zároveň držte extruder druhou rukou.

    • BUĎTE NESMÍRNĚ OPATRNÍ! Kleště mají tendenci sjíždět po filamentu a můžete si poškodit kabeláž!!!

    • Pro kontrolu, zdali je nylonová struna správně zasunutá, za ni jemně zatáhněte. Osa X by se měla mírně prohnout, ale struna musí zůstat uchycená.

    • Pokud máte potíže, zkuste upravit špičku filamentu.

  36. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • X-carriage-back (1x)

    • Cable-holder (1x)

    • Matka M3n (1x)

    • Šroub M3x10 (1x)

    • Šroub M3x10 bude použit pouze dočasně, použijte kus z náhradního pytlíku.

    • Šroub M3x40 (1x)

  37. Vložte šroub M3x10 do dílu X-carriage-back a zcela jej utáhněte. Otočte vytištěný díl a na šroub umístěte matku M3n. Utahujte šroub M3x10 do doby, než se matka nezasune do vytištěného dílu.  Pozor na tvar otvoru pro matku, pokud to bude potřeba upravte (otočte) matku.
    • Vložte šroub M3x10 do dílu X-carriage-back a zcela jej utáhněte.

    • Otočte vytištěný díl a na šroub umístěte matku M3n.

    • Utahujte šroub M3x10 do doby, než se matka nezasune do vytištěného dílu. Pozor na tvar otvoru pro matku, pokud to bude potřeba upravte (otočte) matku.

    • Vyšroubujte šroub M3x10 a vraťte jej zpět.

  38. Vezměte si šroub M3x40 a díl cable-holder z předchozího kroku. Zašroubujte šroub skrze vytištěný díl.
    • Vezměte si šroub M3x40 a díl cable-holder z předchozího kroku.

    • Zašroubujte šroub skrze vytištěný díl.

    • Na jedné straně vytištěného dílu je připraveno vybrání (zapuštění) pro hlavičku šroubu.

  39. Položte díl X-carriage-back tak, jako na obrázku. Musíte vidět označení MK3. Utáhněte k sobě šroubem díly X-carriage-back a cable-holder. Zkontrolujte, zdali je kanál tvaru U zarovnán na obou dílech.
    • Položte díl X-carriage-back tak, jako na obrázku. Musíte vidět označení MK3.

    • Utáhněte k sobě šroubem díly X-carriage-back a cable-holder.

    • Zkontrolujte, zdali je kanál tvaru U zarovnán na obou dílech.

  40. Prostrčte kabely z Extruderu SKRZ díl X-carriage-back. Začněte s motorem Extruderu a levým ventilátorem hotendu. V dalším kroku přidejte kabely od předního tiskového ventilátoru a autokalibrační sondy. Kabely z hotendu a senzoru filamentu NEPROCHÁZÍ skrz X-carriage-back!
    • Prostrčte kabely z Extruderu SKRZ díl X-carriage-back. Začněte s motorem Extruderu a levým ventilátorem hotendu.

    • V dalším kroku přidejte kabely od předního tiskového ventilátoru a autokalibrační sondy.

    • Kabely z hotendu a senzoru filamentu NEPROCHÁZÍ skrz X-carriage-back!

    • Opatrně vložte nylonovou strunu a poté posuňte díl X-carriage-back směrem k ose X.

  41. Dříve než přitlačíte díl X-carriage-back na osu X se ujistěte, že kabel od senzoru prochází skrze slot. Viz oba obrázky. Ujistěte se, že jste neskřípli žádný kabel mezi díl X-carriage-back a osu X!!!
    • Dříve než přitlačíte díl X-carriage-back na osu X se ujistěte, že kabel od senzoru prochází skrze slot. Viz oba obrázky.

    • Ujistěte se, že jste neskřípli žádný kabel mezi díl X-carriage-back a osu X!!!

  42. Pomocí pěti šroubů M3x10 upevněte díl a to v následujícím pořadí: Začněte šroubem uprostřed a díl zarovnejte.
    • Pomocí pěti šroubů M3x10 upevněte díl a to v následujícím pořadí:

    • Začněte šroubem uprostřed a díl zarovnejte.

    • Pokračujte v rozích, všechny šrouby utáhněte stejnoměrně.

    • Po dotažení šroubů, veďte kabel od senzoru filamentu skrze slot (drážku) v dílu X-carriage-back a přidejte jej k dalším kabelům.

  43. Pro následující kroky si prosím připravte: Stahovací páska (5x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Stahovací páska (5x)

    • Textilní rukáv 13×490 mm (1×)

    • V balení jsou celkem tři textilní rukávy, nyní použijte ten největší (průměrově i délkově).

  44. Otevřete jeden z konců textilního rukávu a nasaďte jej na svazek kabelů z extruderu včetně nylonu. Kabely z Hotendu prozatím ponechte stranou. Délka zabalené části by měla být o kousek delší než držák kabelu (cable-holder), cca 5 cm stačí.
    • Otevřete jeden z konců textilního rukávu a nasaďte jej na svazek kabelů z extruderu včetně nylonu.

    • Kabely z Hotendu prozatím ponechte stranou.

    • Délka zabalené části by měla být o kousek delší než držák kabelu (cable-holder), cca 5 cm stačí.

    • Jemně zakruťte rukávem, abyste zmenšili jeho průměr okolo kabelů a poté jej zasuňte směrem k extruderu.

    • Vezměte 3 stahovací pásky a prostrčte je skrze spodní řadu děr na držáku (cable-holder).

    • Zakruťte mírně prsty s rukávem (aniž byste zkroutili kabely uvnitř) a utáhněte stahovací pásky.

    • DŮLEŽITÉ: Ustřihněte přesahující část stahovacích pásek pomocí kleští a to co nejblíže hlavičkám. Všimněte si správné polohy jednotlivých hlaviček (lehce mimo střed nalevo).

  45. Postrčte dvě stahovací pásky skrz horní sloty na dílu cable-holder. POZOR! Před utažením pásek přidejte kabely z hotendu. Jakmile přidáte kabely, utáhněte pásky a ustřihněte přesahující části.
    • Postrčte dvě stahovací pásky skrz horní sloty na dílu cable-holder.

    • POZOR! Před utažením pásek přidejte kabely z hotendu.

    • Jakmile přidáte kabely, utáhněte pásky a ustřihněte přesahující části.

    • Otevřete textilní rukáv a vložte kabely od hotendu.

    • Porovnejte vzhled kabeláže s posledním obrázkem.

    • Uspořádání stahovacích pásek bylo otestováno na dvojitém držáku cívek (vstřikolis) (je dodán v kitu a bude nasazen později). Pokud plánujete použít na rámu jiný typ držáku, ujistěte se, že do něj stahovací pásky nenarazí, což by mohlo způsobit chybu při tisku.

  46. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Idler-plug (1x)

    • Filament-sensor-cover (1x)

    • Trubička PTFE 4x2x13 mm (1x)

    • Šroub M3x10 (2x)

    • V případě, že vám chybí šroub M3x10, použijte prosím jeden z náhradního pytlíku.

  47. Vložte krátkou PTFE trubičku do dílu zespodu. Na orientaci trubičky nezáleží, oba konce jsou stejné. Najděte největší kruhový otvor na horní části Extruderu.
    • Vložte krátkou PTFE trubičku do dílu zespodu. Na orientaci trubičky nezáleží, oba konce jsou stejné.

    • Najděte největší kruhový otvor na horní části Extruderu.

  48. Opatrně nasuňte díl filament-sensor-cover na extruder. Kryt přišroubujte dvěma šrouby M3x10.
    • Opatrně nasuňte díl filament-sensor-cover na extruder.

    • Kryt přišroubujte dvěma šrouby M3x10.

  49. Najděte místo, kde je drážka v idleru (je zde vidět dřík šroubu M3). Nasaďte díl idler-plug a ujistěte se, že je drží na místě, jinak  může během tisknu vypadnout.
    • Najděte místo, kde je drážka v idleru (je zde vidět dřík šroubu M3).

    • Nasaďte díl idler-plug a ujistěte se, že je drží na místě, jinak může během tisknu vypadnout.

  50. Máme již složeno? Téměř ano! Právě jste dokončili nejsložitější část tiskárny. Skvělá práce!
    • Máme již složeno? Téměř ano! Právě jste dokončili nejsložitější část tiskárny. Skvělá práce!

    • Zkontrolujte výsledný vzhled s obrázkem. V případě dílů B7/R3 bude extruder vypadat jinak.

    • Vše je v pořádku? Pokročme k: 6. LCD

Finish Line

13 other people completed this guide.

Dozuki System

Member since: 09/24/2009

724 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 1

Past 7 Days: 8

Past 30 Days: 22

All Time: 2,413