Skip to main content
  1. Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek
    • Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek

    • 2.5mm inbusový klíč pro šrouby M3

    • 2mm inbusový klíč pro zarovnání matek

    • 1,5mm inbusový klíč pro utažení podávacího kolečka.

  2. Tato kapitola je nejdůležitější a nejnáročnější, dělejte ji proto v klidu a nepospíchejte. Správné sestavení extruderu je zásadní. Pytlík se spojovacím materiálem obsahuje šrouby M3x20 a M3x18. Dejte pozor, ať je neprohodíte! Čtěte pozorně instrukce, ať víte, kdy použít M3x20.
    • Tato kapitola je nejdůležitější a nejnáročnější, dělejte ji proto v klidu a nepospíchejte. Správné sestavení extruderu je zásadní.

    • Pytlík se spojovacím materiálem obsahuje šrouby M3x20 a M3x18. Dejte pozor, ať je neprohodíte! Čtěte pozorně instrukce, ať víte, kdy použít M3x20.

    • Udržujte magnety v dostatečné vzdálenosti od sebe. Mohou se navzájem zlomit!

    • Hotend pro MK3S je osazený kratší PTFE trubičkou v porovnání s MK3S (více informací: zde). Trubička je již uvnitř hotendu a MK3S hotendy jsou označeny žlutou/oranžovou tečkou na heater blocku.

    • 'Věnujte dostatečnou pozornost vedení kabelů' , pokud byste vynechali některý z důležitých kroků, museli byste extruder demontovat.

    • Tento pytlík obsahuje spojovací materiál navíc. Nedělejte si starosti, pokud vám zbyde několik nevyužitých šroubů a matic.

  3. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Extruder-body (1x)

    • Adapter-printer (1x)

    • FS-lever (1x)

    • Seznam pokračuje v dalším kroku.

  4. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Šroub M3x18 (1x)

    • Šroub M3x10 (1x)

    • Matka M3nS (2x)

    • Matka M3n (2x)

    • Kovová kulička (1x)

    • Magnet 10x6x2 (1x)

    • Magnet 20x6x2 (1x)

  5. Vezměte dvě matky M3nS a vložte je do dílu Extruder-body. Ujistěte se, že jsou obě na doraz. Zatlačte je dovnitř. Horní matice se musí "zapustit" do vytištěného dílu. Zkontrolujte správné zarovnání matek pomocí inbusového klíče.
    • Vezměte dvě matky M3nS a vložte je do dílu Extruder-body. Ujistěte se, že jsou obě na doraz. Zatlačte je dovnitř. Horní matice se musí "zapustit" do vytištěného dílu.

    • Zkontrolujte správné zarovnání matek pomocí inbusového klíče.

    • Zajistěte matici pomocí šroubu M3x10. Utáhněte šroub jen nepatrně, později zde ještě budeme umísťovat senzor P.I.N.D.A..

    • Vezměte dvě matky M3n a vložte je do plastového dílu.

    • Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.

    • Vezměte menší magnet (10x6x2) a opatrně ho vložte do dílu FS-lever. Většina magnetu bude schovaná uvnitř tištěného dílu.

  6. Vložte díl FS-lever do Extruder-body. Přišroubujte díl šroubem M3x18. Šroub lehce dotáhněte a ujistěte se, že se FS-lever volně pohybuje.
    • Vložte díl FS-lever do Extruder-body.

    • Přišroubujte díl šroubem M3x18. Šroub lehce dotáhněte a ujistěte se, že se FS-lever volně pohybuje.

    • VAROVÁNÍ: Ujistěte se, že následující postup je proveden správně. Jinak senzor filamentu nebude fungovat!!!

    • Vložte větší magnet (20x6x2) do dílu Extruder-body. Magnet vyčnívá.

    • Správná orintace: magnety se navzájem odpuzují a FS-lever je posunutý doprava.

    • Nesprávná orintace: magnety se navzájem přitahují a FS-lever je posunutý doleva.

  7. Vezměte tištěný díl Adapter-printer a vložte do něj kovovou kuličku. Otáčejte kuličkou do všech stran, abyste ověřili její hladký pohyb.
    • Vezměte tištěný díl Adapter-printer a vložte do něj kovovou kuličku.

    • Otáčejte kuličkou do všech stran, abyste ověřili její hladký pohyb.

    • V případě hrubého povrchu uvnitř dílu vyjměte kovovou kuličku a vyčistěte vnitřek tištěného dílu.

    • Vložte díl Adapter-printer společně s kuličkou do dílu Extruder-body. Povrch obou dílů by měl být téměř zarovnaný.

    • NEPOUŽÍVEJTE žádný šroub pro zajištění dílu Adapter-printer. Měl by držet uvnitř Extruder-body samovolně.

  8. Pro následující kroky si prosím připravte: Motor extruderu (1x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Motor extruderu (1x)

    • Extruder-motor-plate (1x)

    • Šroub M3x10 (2x)

    • UPOZORNĚNÍ: Existují dvě různá ozubená kolečka Bondtech. Ujistěte se, že máte všechny součásti a používáte správné kolečko.

    • Nyní použijte: kolečko Bondtech s utahovacím červíkem. Pokud je červík vyšroubovaný, zašroubujte ho opatrně zpět (ponechte dostatek místa pro vsunutí hřídele).

    • Později použijte: Bondtech kolečko bez utahovacího červíku, ložiska a osičku. Uložte ložiska na bezpečné místo, mají tendenci se odkutálet.

  9. Vezměte díl Extruder-motor-plate  a přišroubujte ho dvěma  šrouby M3x10. Pro správnou orientaci motoru vůči plastovému dílu se řiďte vývodem kabelů z motoru. Do třetí díry nedávejte žádný šroub! Nechte to později ;)
    • Vezměte díl Extruder-motor-plate a přišroubujte ho dvěma šrouby M3x10. Pro správnou orientaci motoru vůči plastovému dílu se řiďte vývodem kabelů z motoru.

    • Do třetí díry nedávejte žádný šroub! Nechte to později ;)

    • Natočte hřídel motoru tak jako na obrázku. Plochá strana hřídele musí být ve směru šipky.

    • Nasuňte kolečko na hřídel. Pojistný červík musí mířit kolmo na plochou část hřídele. Opatrně červík dotáhněte.

    • V tištěném dílu je "kanálek" pro filament. Přibližně podle něj zarovnejte ozubení na podávacím kolečku.

    • Červík nyní nedotahujte. Nejdříve jej správně zarovnáme. Viz další krok.

  10. Vezměte si kus přibaleného 1,75mm filamentu (z cívky). Nepoužívejte černou nylonovou strunu, která je moc silná. Srovnejte filament co nejvíc je to možné. Položte filament do kanálku a řádně podle něj kolečko zarovnejte. Filament bude vždy lehce ohnutý. Bude použit pouze pro počáteční zarovnání.
    • Vezměte si kus přibaleného 1,75mm filamentu (z cívky). Nepoužívejte černou nylonovou strunu, která je moc silná. Srovnejte filament co nejvíc je to možné.

    • Položte filament do kanálku a řádně podle něj kolečko zarovnejte.

    • Filament bude vždy lehce ohnutý. Bude použit pouze pro počáteční zarovnání.

    • Pro závěrečnou kontrolu vyměňte filament za inbusový klíč. Mějte na paměti, že klíč má poněkud jinou velikost než vlákno.

    • Jemně utáhněte červík pro dočasné uchycení na hřídelce. Finální kontrolu zarovnání provedeme později. Buďte opatrní, můžete strhnout závit.

    • K zajištění červíku nepoužívejte žádné lepidlo. V případě potřeby byste jej nebyli schopni povolit. V takovém případě byste museli vyměnit celý motor.

  11. Pro tento krok si prosím připravte: Extruder-cover (1x)
    • Pro tento krok si prosím připravte:

    • Extruder-cover (1x)

    • Matka M3nS (1x)

    • Zasuňte matku nadoraz do tištěného dílu.

    • Zkontrolujte správné zasunutí pomocí inbusového klíče.

    • Druhý otvor pro matku ponechte prázdný, použijeme ho později.

  12. Pro následující kroky si prosím připravte: Hotend pro MK3S (1x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Hotend pro MK3S (1x)

    • Šroub M3x40 (3x)

    • Šroub M3x10 (2x)

    • "Hotend určený pro MK3S" je označený žlutou (oranžovou) tečkou na heater blocku. Pokud váš hotend je označený jinak, nebo není označený vůbec, okamžitě kontaktujte naši podporu!

    • Jeden šroub M3x40 použijeme později, ale nechte si jej při ruce.

    • Nestříhejte plastovou stahovací pásku na kabelech hotendu (někdy může být páska nahrazena gumičkou). Usnadní to montáž.

  13. Vezměte dva šrouby M3x10 a vložte je do otvorů podle obrázku. Provedení tohoto kroku nyní usnadní stavbu, ale obě díry jsou mělké a šrouby mohou vypadávat. Pokud k tomu dojde, můžete pokračovat bez nich a vrátit je na místo později (budete upozorněni). Všimněte si, že v několika následujících fotografiích mohou šrouby chybět. Stavba hotendu byla oproti verzi MK3 kompletně přepracována. Díky tomu bude případná budoucí údržba mnohem jednodušší. Umístěte hotend do těla Extruder-body. Řiďte se drážkami v tištěné části, které jsou ve shodě s tvarem hotendu.
    • Vezměte dva šrouby M3x10 a vložte je do otvorů podle obrázku. Provedení tohoto kroku nyní usnadní stavbu, ale obě díry jsou mělké a šrouby mohou vypadávat. Pokud k tomu dojde, můžete pokračovat bez nich a vrátit je na místo později (budete upozorněni). Všimněte si, že v několika následujících fotografiích mohou šrouby chybět.

    • Stavba hotendu byla oproti verzi MK3 kompletně přepracována. Díky tomu bude případná budoucí údržba mnohem jednodušší.

    • Umístěte hotend do těla Extruder-body. Řiďte se drážkami v tištěné části, které jsou ve shodě s tvarem hotendu.

    • Správné umístění hotendu. Kabely by měly směřovat dozadu směrem za ruku. Kabely zarovnáme přesněji v následujícím kroku.

  14. Z důvody ochrany kabelů a zajištění správného natočení hotendu doporučujeme použít krabici. Použijte některou z krabic dodávaných se stavebnicí. Umístěte díl Extruder-body s hotendem na krabici a ujistěte se, že kabely směřují dolů. Prstem dočasně přidržte delší magnet a umístěte sestavu motoru extruderu na díl Extruder-body. Bondtech kolečka mohou během skládání magnet vytáhnout.
    • Z důvody ochrany kabelů a zajištění správného natočení hotendu doporučujeme použít krabici. Použijte některou z krabic dodávaných se stavebnicí.

    • Umístěte díl Extruder-body s hotendem na krabici a ujistěte se, že kabely směřují dolů.

    • Prstem dočasně přidržte delší magnet a umístěte sestavu motoru extruderu na díl Extruder-body. Bondtech kolečka mohou během skládání magnet vytáhnout.

    • Zkontrolujte, že obě části na sebe lícují.

    • Umístěte díl Extruder-cover na díl Extruder-body. Opět se ujistěte, že všechny tři díly na sebe sedí a lícují.

    • Šrouby M3x40, které jste si dřive připravili, vložte do plastového dílu a opatrně je utáhněte. Buďte opatrní, protože šrouby jsou o něco delší (2-3 mm), než je hloubka celé sestavy.

    • Extruder dejte prozatím stranou. Potřebujeme si připravit další část. Ponechte ho na krabici, aby nedošlo k poškození kabelů.

  15. Pro následující kroky si prosím připravte: X-carriage (1x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • X-carriage (1x)

    • Matka M3n (2x)

    • Matka M3nS (4x)

    • Kabel IR-senzoru (1x)

  16. Pro následující vkládání matic POUŽIJTE ŠROUB. TO JE ROZKAZ!!! Vážně, použijte šroub pro vtažení matic. Obě matky musí být v dílu X-carriage správně usazeny . Vezměte obě matky M3n a pomocí kleští nebo šroubu je zatlačte do plastového dílu X-carriage. Poté vezměte M3 celozávitový šroub libovolné délky a zašroubujte ho nadoraz z druhé strany dílu.
    • Pro následující vkládání matic POUŽIJTE ŠROUB. TO JE ROZKAZ!!! Vážně, použijte šroub pro vtažení matic. Obě matky musí být v dílu X-carriage správně usazeny .

    • Vezměte obě matky M3n a pomocí kleští nebo šroubu je zatlačte do plastového dílu X-carriage. Poté vezměte M3 celozávitový šroub libovolné délky a zašroubujte ho nadoraz z druhé strany dílu.

    • Nezapomeňte šrouby vyšroubovat.

    • Vezměte všechny čtyři matky M3nS a vložte je do plastového dílu. Zkontrolujte správné zarovnání pomocí inbusového klíče.

    • Od této chvíle mějte na paměti, že matice jsou uvnitř. Vyhněte se otáčení dílu X-carriage směrem "dolů", protože matice mohou vypadnout.

  17. Vezměte kabel IR senzoru a najděte si konec s menším konektorem. Vložte kabel do dílu X-carriage a zavlečte ho pod malé tištěné výstupky, aby držel uvnitř.
    • Vezměte kabel IR senzoru a najděte si konec s menším konektorem.

    • Vložte kabel do dílu X-carriage a zavlečte ho pod malé tištěné výstupky, aby držel uvnitř.

    • Vzdálenost mezi konektorem a dílem X-carriage by měla být přibližně 15 mm. Přesnou pozici upravíme později.

    • Veďte kabel skrz slot (drážku) a zapamatujte si toto místo, později tudy povedeme další kabely.

  18. Následující vedení kabelu je ZÁSADNÍ pro SPRÁVNOU FUNKČNOST extruderu! Přečtěte si pozorně pokyny.
    • Následující vedení kabelu je ZÁSADNÍ pro SPRÁVNOU FUNKČNOST extruderu! Přečtěte si pozorně pokyny.

    • Začněte tím, že vytvoříte malou smyčku těsně pod motorem extruderu. Kabel nechte volný asi 2-3 cm Vůle na kabelu může být užitečná pro budoucí snadnější demontáž.

    • Veďte kabel drážkou po celé její délce.

    • Kabel přes hranu mírně ohněte směrem dolů.

    • Připravte si díl X-carriage, oba šrouby M3x10 (pokud jste je již nepoužili) a nejdelší inbusový klíč s kuličkou na konci.

  19. Následující vedení kabelu je ZÁSADNÍ pro SPRÁVNOU FUNKČNOST extruderu! Přečtěte si pozorně pokyny. Před nasazením dílu X-carriage  se ujistěte, že z dílu Extruder-body nevypadly matky, zejména ty v horní části. Uchopte díl X-carriage a umístěte ho na zadní stranu extruderu (viz obrázek).
    • Následující vedení kabelu je ZÁSADNÍ pro SPRÁVNOU FUNKČNOST extruderu! Přečtěte si pozorně pokyny.

    • Před nasazením dílu X-carriage se ujistěte, že z dílu Extruder-body nevypadly matky, zejména ty v horní části.

    • Uchopte díl X-carriage a umístěte ho na zadní stranu extruderu (viz obrázek).

    • Dbejte na to, aby kabel motoru vedl jak drážkou v těle extruderu (Extruder-body), tak v dílu X-carriage. V dílu X-carriage bude kabel motoru procházet stejnou cestou jako kabel IR-senzoru.

    • UJISTĚTE SE, ŽE KABELY NEJSOU NIKDE SKŘÍPNUTÉ! Potom pomocí inbusového klíče s kulovým koncem a M3x10 šroubu sešroubujte oba díly k sobě. Pokud šrouby vkládáte až v tomto okamžiku, budou ze zažátku mírně vykloněné, ale po pár otáčkách se srovnají. Šroub zcela nedotahujte. Potřebujeme ještě nastavit délku IR-sensor kabelu.

    • Extruder si otočte na druhou stranu a v případě potřeby vložte druhý šroub M3x10. Šroub zcela nedotahujte. Potřebujeme ještě nastavit délku IR-sensor kabelu.

    • Dobrá práce! Dejte si jednoho extra medvídka ;)

  20. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Prusa IR-senzor (1x)

    • Šroub M2x8 (1x)

    • BUĎTE OPATRNÍ při manipulaci se senzorem, nedotýkejte se černé desky ani čipů na ní. Desku držte za boční hrany.

  21. Usaďte IR-sensor na horní část dílu Extruder-body a přišroubujte ho pomocí šroubu M2x8. Ujistěte se, že černý plast "ve tvaru U" směřuje dolu. Utáhněte šroub M2x8, senzor by se neměl hýbat. Dávejte však pozor. Plošný spoj není nezničitelný ;) Připojte kabel a mějte při tom na paměti správnou orientaci konektoru.
    • Usaďte IR-sensor na horní část dílu Extruder-body a přišroubujte ho pomocí šroubu M2x8. Ujistěte se, že černý plast "ve tvaru U" směřuje dolu.

    • Utáhněte šroub M2x8, senzor by se neměl hýbat. Dávejte však pozor. Plošný spoj není nezničitelný ;)

    • Připojte kabel a mějte při tom na paměti správnou orientaci konektoru.

    • Ponechte kabel trochu volný jako na obrázku. Nedělejte smyčku příliš velkou, protože by kabel mohl narážet do rámu. V případě potřeby upravte délku smyčky opatrným zatažením za kabel.

    • Máte hotovo? Dobře, ještě jednou zkontrolujte, zda žádný z kabelů není skřípnutý a dotáhněte oba šrouby M3x10 , které jsme ponechali nedotažené.

  22. Dokončete montáž senzoru vložením a dotažením šroubu M3x40.
    • Dokončete montáž senzoru vložením a dotažením šroubu M3x40.

    • Ujistěte se, že mezi díly není mezera.

  23. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Ventilátor hotendu Noctua (1x)

    • Šroub M3x14 (3x)

    • Ujistěte se, že používáte správné šrouby.

    • Prozatím ponechte kabel svázaný.

  24. Pro snazší montáž ventitátoru povolte černý vázací drát a uvolněte jednu smyčku kabelu. Poté svažte zbytek kabelu zpět, viz obrázek. Než přejdete k dalšímu kroku, vezměte inbusový klíč a OPATRNĚ ZATLAČTE kabel motoru do drážky, abyste vytvořili prostor pro kabel ventilátoru.
    • Pro snazší montáž ventitátoru povolte černý vázací drát a uvolněte jednu smyčku kabelu. Poté svažte zbytek kabelu zpět, viz obrázek.

    • Než přejdete k dalšímu kroku, vezměte inbusový klíč a OPATRNĚ ZATLAČTE kabel motoru do drážky, abyste vytvořili prostor pro kabel ventilátoru.

  25. Ventilátor má dvě strany, na jedné z nich je nálepka Noctua. Ujistěte se, že tato strana směřuje dovnitř extruderu. Nejprve na kabelu vytvořte smyčku. Ujistěte se, že černý ochranný obal je zarovnaný přibližně s okrajem ventilátoru. Viz obrázek. Umístěte ventilátor na extruder a postupujte následujícím způsobem:
    • Ventilátor má dvě strany, na jedné z nich je nálepka Noctua. Ujistěte se, že tato strana směřuje dovnitř extruderu.

    • Nejprve na kabelu vytvořte smyčku. Ujistěte se, že černý ochranný obal je zarovnaný přibližně s okrajem ventilátoru. Viz obrázek.

    • Umístěte ventilátor na extruder a postupujte následujícím způsobem:

    • Nejprve umístěte kabel ventilátoru do horní drážky

    • Posouvejte ventilátor po dílu X-carriage a OPATRNĚ VTLAČTE kabel do drážky pomocí inbusového klíče. Než zatlačíte ventilátor úplně doleva, umístěte kabel do drážky v dílu X-carriage.

    • FINÁLNÍ KONTROLA! Ventilátor má výstup kabelů orientovaný směrem nahoru. Kabel pak prochází horní drážkou v dílu X-carriage. V dílu X-carriage nezapomeňte použít obě drážky. Ujistěte se, že po cestě NENÍ KABEL SKŘÍPNUTÝ!

  26. Pro upevnění ventilátoru použijte tři šrouby M3x14. Neutajhujte šrouby příliš silně. Můžete poškodit plastovové tělo ventilátoru. Po dotažení zkontrolujte, že se může ventilátor volně otáčet.
    • Pro upevnění ventilátoru použijte tři šrouby M3x14. Neutajhujte šrouby příliš silně. Můžete poškodit plastovové tělo ventilátoru. Po dotažení zkontrolujte, že se může ventilátor volně otáčet.

    • Poznámka: šrouby se samy zaříznou do tištěných dílů extruderu. Nejsou zde žádné matky.

    • Poslední otvor nechte prozatím volný.

  27. Pro následující kroky si prosím připravte: Extruder-idler (1x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Extruder-idler (1x)

    • Kolečko Bondtech BEZ UTAHOVACÍHO ČERVÍKU (1x)

    • Ložisko (2x) mohou být uvnitř podávacího kolečka

    • Osička pro Bondtech (1x)

    • Matka M3n (1x)

    • Šroub M3x40 (2x)

    • Přítlačná pružinka (1x) nasuňte pružinku na šroub

  28. Vložte obě ložiska do ozubeného kolečka. Dejte pozor na to, že vám mohou během montáže vypadnout.
    • Vložte obě ložiska do ozubeného kolečka. Dejte pozor na to, že vám mohou během montáže vypadnout.

  29. Vložte M3n matku do dílu Extruder-idler. Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu. Vložte ozubené kolečko do tištěného dílu jako na obrázku.
    • Vložte M3n matku do dílu Extruder-idler.

    • Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.

    • Vložte ozubené kolečko do tištěného dílu jako na obrázku.

    • Vsuňte osičku skrze obě součástky. Použijte přiměřenou sílu, jinak ZLOMÍTE tištěný díl. Osička by měla být zarovnána s plochou vytištěného dílu.

    • Položte prst na ložisko a ujistěte se, že s ním můžete volně otáčet.

  30. Využijte této příležitosti k opětovnému ověření správného zarovnání podávacího kolečka vůči filamentu.
    • Využijte této příležitosti k opětovnému ověření správného zarovnání podávacího kolečka vůči filamentu.

    • Shora zasuňte filament do PTFE trubičky přes Bondtech kolečko.

    • Zkontrolujte zarovnání a v případě potřeby upravte pozici kolečka.

    • Utáhněte červík, ale buďte opatrní, závit můžete snadno poškodit.

    • 'VYJMĚTE filament.

  31. Vložte díl Extruder-idler na místo a zajistěte ho šroubem M3x40. Utáhněte šroub velmi lehce a s citem. Slouží jako hřídel pro idler (kladku). Po utažení zkontrolujte, že se idler může volně pohybovat.
    • Vložte díl Extruder-idler na místo a zajistěte ho šroubem M3x40.

    • Utáhněte šroub velmi lehce a s citem. Slouží jako hřídel pro idler (kladku). Po utažení zkontrolujte, že se idler může volně pohybovat.

  32. Použijte šroub M3x40 s pružinkou, který vytvoří přítlak extruder idleru. Na druhé straně si přidržte díl Extruder-idler, dokud se šroub nechytne v matce.
    • Použijte šroub M3x40 s pružinkou, který vytvoří přítlak extruder idleru.

    • Na druhé straně si přidržte díl Extruder-idler, dokud se šroub nechytne v matce.

    • Vzhledem k tomu, že je použit pouze jeden přitlačný šroub, musíte jím vytvořit dostatečný přítlak. Hlava šroubu by měla být zarovnaná s plastovým dílem nebo mírně pod povrchem.

  33. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Print-fan-support (1x)

    • Šroub M3x10 (1x)

    • Matka M3n (1x)

  34. Vezměte matku M3n a zatlačte ji až nadoraz do podpory .  Je to důležité! Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.
    • Vezměte matku M3n a zatlačte ji až nadoraz do podpory . Je to důležité!

    • Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.

    • Umístěte podporu na extruder a při tom dbejte na to, aby nakloněná část podpory směřovala "dolů" (směrem k trysce).

    • Přišroubujte podporu šroubem M3x10.

  35. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Fan-shroud (1x)

    • Šroub M3x20 (1x)(všimněte si poznámky níže)

    • Matka M3nS (1x)

    • Díl fan-shroud byl původně navržen pro šroub M3x18, ale na základě zpětné vazby a z důvodu usnadnění montáže používejte šroub M3x20. Pokud vaš pytlík se spojovacím materiálem pro extruder obsahuje pouze dva šrouby M3x20, použijte prosím šroub z náhradního pytlíku.

  36. Matku M3nS vložte nadoraz do dílu Fan-shroud. Zkontrolujte správné usazení matky pomocí inbusového klíče.
    • Matku M3nS vložte nadoraz do dílu Fan-shroud.

    • Zkontrolujte správné usazení matky pomocí inbusového klíče.

    • Umístěte díl Fan-shroud na extruder a přišroubujte ho šroubem M3x20. Šroub dotahujte opatrně a s citem, protože může dojít k prasknutí plastového dílu. Zkontrolujte, že se ventilátor může volně otáčet.

  37. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Tiskový ventilátor (1x)

    • Šroub M3x20 (2x)

    • Matka M3n (1x)

    • Budete potřebovat šroub M3x20. Pokud jste ho náhodou použili někde jinde, vezměte si jiný z pytlíku s náhradními šrouby ;)

  38. Nejprve zasuňte tiskový ventilátor do dílu Fan-shroud a zkontrolujte, že správně zapadl do dílu. Následně přišroubujte ventilátor jedním šroubem M3x20. Šroub dotahujte opatrně a s citem, jinak můžete ventilátor poškodit. Otočte extruder a vložte do něj matku M3n. Matici není třeba vtlačovat nadoraz. Šroub si matici přitáhne.
    • Nejprve zasuňte tiskový ventilátor do dílu Fan-shroud a zkontrolujte, že správně zapadl do dílu.

    • Následně přišroubujte ventilátor jedním šroubem M3x20. Šroub dotahujte opatrně a s citem, jinak můžete ventilátor poškodit.

    • Otočte extruder a vložte do něj matku M3n. Matici není třeba vtlačovat nadoraz. Šroub si matici přitáhne.

    • Z druhé strany vložte zbývající šroub M3x20 a opatrně ho dotáhněte. Jinak můžete ventilátor poškodit.

    • Veďte kabel podle znázornění na obrázku změrem ke slotu (drážce). Kabel mírně ohněte směrem k extruderu. NETAHEJTE za kabel!

  39. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • P.I.N.D.A. senzor (1x)

    • Vzhled senzoru se může mírně lišit.

    • Ujistěte se, že jsou v konektoru čtyři drátky, pokud ne, neprodleně kontaktujte naší podporu.

  40. Vložte senzor P.I.N.D.A. do držáku. Na umístění nyní nezáleži. Přesná pozice bude upravena později.
    • Vložte senzor P.I.N.D.A. do držáku. Na umístění nyní nezáleži. Přesná pozice bude upravena později.

    • Šroub M3x10 lehce dotáhněte.

    • Na kabelu od senzoru udělejte smyčku.

    • Vtlačte kabel do drážky společně s kabelem od ventilátoru.

  41. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • FS-cover (1x)

    • Šroub M3x10 (1x)

  42. Položte díl FS-cover na extruder a zarovnejte ho podle obrázku. Zkosené hrany krytu musí směřovat k vám.
    • Položte díl FS-cover na extruder a zarovnejte ho podle obrázku. Zkosené hrany krytu musí směřovat k vám.

    • Vložte šroub (pozor na správný otvor) a utáhněte ho.

    • Tip: Pokud nemůžete na matku dosáhnout, zkuste ji zarovnat inbusovým klíčem a nebo použít delší šroub se závitem po celé délce (z pytlíku s náhradními šrouby).

  43. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Stahovací páska (2x)

  44. Vložte stahovací pásky do dílu X-carriage dle obrázku. Posuňte osu X přibližně do 1/3 od horní části. Otočte tiskárnu s motorem osy X a krátkými extruzemi směrem k vám. Zarovnejte ložiska tak, jak je na obrázku. Pozice spodního ložiska je prozatím přibližná.
    • Vložte stahovací pásky do dílu X-carriage dle obrázku.

    • Posuňte osu X přibližně do 1/3 od horní části.

    • Otočte tiskárnu s motorem osy X a krátkými extruzemi směrem k vám. Zarovnejte ložiska tak, jak je na obrázku. Pozice spodního ložiska je prozatím přibližná.

    • Nasaďte extruder na ložiska. Vrchní ložiska musí perfektně sedět. Ujistěte se, že díl X-carriage směřuje směrem k vám (společně s krátkými extruzemi).

    • Pozici spodního ložiska upravíme později.

    • Utáhněte stahovací pásky a zastřihněte je.

  45. Veďte kabel od senzoru P.I.N.D.A. nad spodní hlazenou tyčí a zatlačte ho do drážky. Veďte kabely na straně hotendového ventilátoru nad spodní hlazenou tyčí a zatlačte je do drážky.
    • Veďte kabel od senzoru P.I.N.D.A. nad spodní hlazenou tyčí a zatlačte ho do drážky.

    • Veďte kabely na straně hotendového ventilátoru nad spodní hlazenou tyčí a zatlačte je do drážky.

    • Zarovnejte ložisko tak, aby zapadlo do dílu X-carriage.

  46. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Řemen osy X (850 mm)

  47. Vložte řemen osy X do dílu X-carriage plochou stranou nahoru. Viz obrázek.
    • Vložte řemen osy X do dílu X-carriage plochou stranou nahoru. Viz obrázek.

    • Pro zasunutí řemenu použijte inbusový klíč nebo plochý šroubovák.

  48. Protáhněte řemen skrz tištěný díl X-end-idler, okolo kladky 623h a zpět. Pokračujte protažením řemenu skrz díl X-carriage. Veďte řemen skrz díl X-end-motor, okolo řemeničky GT2-16 a zpět.
    • Protáhněte řemen skrz tištěný díl X-end-idler, okolo kladky 623h a zpět.

    • Pokračujte protažením řemenu skrz díl X-carriage.

    • Veďte řemen skrz díl X-end-motor, okolo řemeničky GT2-16 a zpět.

  49. Než bude pokračovat s vedením řemene, prosím povolte a povytáhněte dva vyznačené šrouby na dílu X-end-motor. Natočte motor dle šipky, tedy směrem k rámu.
    • Než bude pokračovat s vedením řemene, prosím povolte a povytáhněte dva vyznačené šrouby na dílu X-end-motor.

    • Natočte motor dle šipky, tedy směrem k rámu.

    • Vložte řemen do X-carriage jako na druhém obrázku.

    • Pro zasunutí řemenu použijte inbusový klíč nebo plochý šroubovák.

    • Řemen je delší a bude přesahovat, zatím JEJ NEZKRACUJTE.

  50. Pravou rukou otočte motorem do původní polohy a podržte jej (dojde k napnutí řemene). Prsty levé ruky zmáčkněte řemen směrem k sobě. K prohnutí by mělo být zapotřebí malé síly, ALE řemen by neměl být před zmáčknutím prověšený, musí být rovný.
    • Pravou rukou otočte motorem do původní polohy a podržte jej (dojde k napnutí řemene).

    • Prsty levé ruky zmáčkněte řemen směrem k sobě. K prohnutí by mělo být zapotřebí malé síly, ALE řemen by neměl být před zmáčknutím prověšený, musí být rovný.

    • Pokud motorem nelze otočit, je řemen již příliš napnutý.

    • Podle toho, zdali je řemen příliš napnutý nebo naopak volný , upravte jeho délku v X-carriage.

    • Až budete mít hotovo, otočte motorem do výchozí pozice a opět utáhněte šrouby M3.

  51. Spodní a vrchní část řemene by měly být rovnoběžné (nad sebou).
    • Spodní a vrchní část řemene by měly být rovnoběžné (nad sebou).

    • Pro úpravu polohy řemene povolte červíky na řemeničce (pulley) a mírně s ní posouvejte do doby, než dosáhnete optimální polohy.

    • Dotáhněte oba červíky na řemeničce (pulley).

  52. Níže popsanou techniku použijte pro kontrolu správnosti napnutí řemene:
    • Níže popsanou techniku použijte pro kontrolu správnosti napnutí řemene:

    • Kleštěmi uchopte hřídel motoru osy X.

    • Pohněte s extruderem směrem k motoru osy X. Nepoužívejte nepřiměřenou sílu.

    • Pokud je řemen správně napnutý, ucítíte odpor a extruder se prakticky nepohne. Pokud je řemen příliš volný, dojde k jeho deformaci (vytvoří se "vlnka") a přeskočí o zub na řemeničce.

    • Je řemen stále příliš volný? Vraťte se do kroku 49 a opakujte kroky až po současný krok. Natočte motor a upravte napnutí řemenu v X-carriage. Zkrácení délky řemene posunutím o jeden až dva zuby by mělo postačit.

  53. Pro následující krok doporučujeme použít bílý fix,  ale zkrácení  řemene zvládnete i bez něj. Odměřte část, kterou je potřeba ustřihnout a opatrně odtáhněte řemen od dílu X-carriage, avšak ponechte alespoň 3-4 zuby z řemene v X-carriage, neboť nechcete ztratit získané napnutí. Pokud to je možné, udělejte si v místě zkrácení značku. Ujistěte se, že je vaše značka na správném místě a pás je stále napnutý.
    • Pro následující krok doporučujeme použít bílý fix, ale zkrácení řemene zvládnete i bez něj.

    • Odměřte část, kterou je potřeba ustřihnout a opatrně odtáhněte řemen od dílu X-carriage, avšak ponechte alespoň 3-4 zuby z řemene v X-carriage, neboť nechcete ztratit získané napnutí. Pokud to je možné, udělejte si v místě zkrácení značku.

    • Ujistěte se, že je vaše značka na správném místě a pás je stále napnutý.

    • Pomocí kleští zastřihněte řemen a vložte jej do dílu X-carriage. Pokud je to nutné, použijte šroubovák nebo inbusový klíč.

  54. V tomto kroku provedeme finální napnutí řemene. Prosím přečtěte  si nejprve všechny instrukce. Řemen již může být dostatečně napnutý, pak už není potřeba upravovat polohu napínacího šroubu. Nejprve částečně povolte všechny šrouby, které drží motor, nebo nebude napínání fungovat (motor musí mít možnost se pohnout). POZOR !!! BUĎTE VELMI OPATRNÍ PŘI UTAHOVÁNÍ ŠROUBU. DÍL TOTIŽ MŮŽETE ZLOMIT, POKUD ŠROUB PŘETÁHNETE.
    • V tomto kroku provedeme finální napnutí řemene. Prosím přečtěte si nejprve všechny instrukce. Řemen již může být dostatečně napnutý, pak už není potřeba upravovat polohu napínacího šroubu.

    • Nejprve částečně povolte všechny šrouby, které drží motor, nebo nebude napínání fungovat (motor musí mít možnost se pohnout).

    • POZOR !!! BUĎTE VELMI OPATRNÍ PŘI UTAHOVÁNÍ ŠROUBU. DÍL TOTIŽ MŮŽETE ZLOMIT, POKUD ŠROUB PŘETÁHNETE.

    • Pomocí inbusové klíče začněte s dotahováním šroubu M3x18 umístěného v dílu X-end-motor, nicméně po každé jedné až dvou otočkách zkontrolujte napětí v řemenu.

    • Pro správné fungování tiskárny musí být řemen napnutý tak, že pro jeho stlačení prsty k sobě je nutné vyvinout větší sílu. Posuňte extruder až k dílu X-end-idler a napnutí řemene vyzkoušejte uprostřed osy X.

    • Jakmile dosáhnete optimálního napnutí řemene, opět utáhněte šrouby.

    • V případě, že bude kalibrace tiskárny neúspěšná kvůli ose X nebo budete mít během tisku uskočené vrstvy v téže ose, můžete zkusit upravit míru utažení šroubu. Utahováním šroubu napínáte řemen, povolení šroubu způsobí opak. Před každou úpravou si však nejdříve povolte šrouby na motoru.

  55. Při úpravě nylonové struny doporučujeme použít ochranné brýle. Pro následující kroky si prosím připravte: Černá nylonová struna délky 50 cm (1x)
    • Při úpravě nylonové struny doporučujeme použít ochranné brýle.

    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Černá nylonová struna délky 50 cm (1x)

    • Pomocí kleští zastřihněte konec nylonové struny a vytvořte špičku.

    • Zkontrolujte tvar a velikost špičky oproti třetímu obrázku.

  56. Najděte otvor na nylonovou strunu a pomocí nejmenšího inbusového klíče zkontrolujte, že neobsahuje žádné překážky. Pomocí kleští zasuňte a otočte nylonovou strunu do otvoru. Zároveň držte extruder druhou rukou. BUĎTE NESMÍRNĚ OPATRNÍ! Kleště mají tendenci sjíždět po filamentu a můžete si poškodit kabeláž!!!
    • Najděte otvor na nylonovou strunu a pomocí nejmenšího inbusového klíče zkontrolujte, že neobsahuje žádné překážky.

    • Pomocí kleští zasuňte a otočte nylonovou strunu do otvoru. Zároveň držte extruder druhou rukou.

    • BUĎTE NESMÍRNĚ OPATRNÍ! Kleště mají tendenci sjíždět po filamentu a můžete si poškodit kabeláž!!!

    • Pro kontrolu, zdali je nylonová struna správně zasunutá, za ni jemně zatáhněte. Osa X by se měla mírně prohnout, ale struna musí zůstat uchycená.

    • Pokud máte potíže, zkuste upravit špičku filamentu.

  57. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • X-carriage-back (1x)

    • Cable-holder (1x)

    • Šroub M3x40 (1x)

    • Matka M3n (1x)

  58. Vezměte si šroub M3x40 a díl cable-holder z předchozího kroku. Zašroubujte šroub skrze vytištěný díl.
    • Vezměte si šroub M3x40 a díl cable-holder z předchozího kroku.

    • Zašroubujte šroub skrze vytištěný díl.

    • Na jedné straně vytištěného dílu je připraveno vybrání (zapuštění) pro hlavičku šroubu.

  59. Vezměte matku M3n a vložte ji do tištěného dílu až nadoraz. Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu. Otočte díl X-carriage-back a přišroubujte k němu díl cable-holder.
    • Vezměte matku M3n a vložte ji do tištěného dílu až nadoraz.

    • Použijte techniku vtahování matek pomocí šroubu.

    • Otočte díl X-carriage-back a přišroubujte k němu díl cable-holder.

    • Zkontrolujte, zdali je kanál tvaru U zarovnán na obou dílech.

  60. Prostrčte kabely z Extruderu  SKRZ  díl X-carriage-back. Začněte s kabelem IR-senzoru, poté prostrčte kabel od motoru Extruderu a následně kabel od levého ventilátoru hotendu. Dále přidejte kabely od předního tiskového ventilátoru a senzoru P.I.N.D.A.. Kabely z hotendu NEPROCHÁZÍ skrz X-carriage-back!
    • Prostrčte kabely z Extruderu SKRZ díl X-carriage-back. Začněte s kabelem IR-senzoru, poté prostrčte kabel od motoru Extruderu a následně kabel od levého ventilátoru hotendu.

    • Dále přidejte kabely od předního tiskového ventilátoru a senzoru P.I.N.D.A..

    • Kabely z hotendu NEPROCHÁZÍ skrz X-carriage-back!

    • Opatrně vložte nylonovou strunu a poté posuňte díl X-carriage-back směrem k ose X.

  61. Pro tento krok si prosím připravte: Šroub M3x10 (4x)
    • Pro tento krok si prosím připravte:

    • Šroub M3x10 (4x)

    • Dříve než utáhnete díl X-carriage-back, srovnejte všechny kabely a ujistěte se, že žádný z nich není skřípnutý.

    • Použijte všechny čtyři šrouby k uchycení dílu X-carriage-back.

    • Šrouby utáhněte rozumnou silou. Ujistěte se, že nedojde k deformaci / zmáčknutí ložisek mezi tištěnými díly.

  62. Pro následující kroky si prosím připravte: Stahovací páska (5x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Stahovací páska (5x)

    • Textilní rukáv 13×490 mm (1×)

    • V balení jsou celkem tři textilní rukávy, nyní použijte ten největší (průměrově i délkově).

  63. Otevřete jeden z konců textilního rukávu a nasaďte jej na svazek kabelů z extruderu včetně nylonu. Kabely z Hotendu prozatím ponechte stranou. Délka zabalené části by měla být o kousek delší než držák kabelu (cable-holder), cca 5 cm stačí.
    • Otevřete jeden z konců textilního rukávu a nasaďte jej na svazek kabelů z extruderu včetně nylonu.

    • Kabely z Hotendu prozatím ponechte stranou.

    • Délka zabalené části by měla být o kousek delší než držák kabelu (cable-holder), cca 5 cm stačí.

    • Jemně zakruťte rukávem, abyste zmenšili jeho průměr okolo kabelů, šev rukávu směřujte dolů a poté jej zasuňte směrem k extruderu.

    • Vezměte 3 stahovací pásky a prostrčte je skrze spodní řadu děr na držáku (cable-holder).

    • Zakruťte mírně prsty s rukávem (aniž byste zkroutili kabely uvnitř) a utáhněte stahovací pásky.

    • DŮLEŽITÉ: Ustřihněte přesahující část stahovacích pásek pomocí kleští a to co nejblíže hlavičkám. Všimněte si správné polohy jednotlivých hlaviček (lehce mimo střed nalevo).

  64. Postrčte dvě stahovací pásky skrz horní sloty na dílu cable-holder. POZOR! Před utažením stahovacích pásek přidejte kabely z hotendu. Použijte drážku v tištěném dílu pro uspořádání kabeláže. Jakmile přidáte kabely, utáhněte pásky a ustřihněte přesahující části.
    • Postrčte dvě stahovací pásky skrz horní sloty na dílu cable-holder.

    • POZOR! Před utažením stahovacích pásek přidejte kabely z hotendu. Použijte drážku v tištěném dílu pro uspořádání kabeláže.

    • Jakmile přidáte kabely, utáhněte pásky a ustřihněte přesahující části.

    • Otevřete textilní rukáv a vložte kabely od hotendu.

    • Porovnejte vzhled kabeláže s posledním obrázkem.

    • Uspořádání stahovacích pásek bylo otestováno na dvojitém držáku cívek (vstřikolis) (je dodán v kitu a bude nasazen později). Pokud plánujete použít na rámu jiný typ držáku, ujistěte se, že do něj stahovací pásky nenarazí, což by mohlo způsobit chybu při tisku.

  65. Kloubok dolů! Jednalo se o nejtěžší kapitolu v historii tiskáren Original Prusa i3. Dejte si 20 % medvídku a odpočiňte si na chvíli ;)
    • Kloubok dolů! Jednalo se o nejtěžší kapitolu v historii tiskáren Original Prusa i3. Dejte si 20 % medvídku a odpočiňte si na chvíli ;)

  66. Už máme hotovo? Skoro! Zkontrolujte výsledný vzhled s obrázkem.
    • Už máme hotovo? Skoro!

    • Zkontrolujte výsledný vzhled s obrázkem.

    • Máte vše zkontrolované? Posuňme se ke kapitole: 6. LCD

Finish Line

12 other people completed this guide.

Dozuki System

Member since: 09/24/2009

726 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 25

Past 7 Days: 153

Past 30 Days: 614

All Time: 4,247