Skip to main content
  1. Prosím připravte si nářadí k této kapitole:
    • Prosím připravte si nářadí k této kapitole:

    • 2.5mm inbusový klíč pro šrouby M3

    • 2mm inbusový klíč pro zarovnání matek

    • Čelisťové kleště pro zkracování stahovacích pásek

    • Křížový šroubovák na utažení napájecích kabelů

    • 8mm klíč pro utažení QSM spojek

  2. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • mmu2-ele-cover (1x)

    • Šroub M3x6 (3x)

    • Matka M3n (3x)

    • MMU2 řídící deska (1x)

  3. Vložte tři matky M3n do dílu ele-cover. Pro zatlačení případně použijte rovný povrch. Zasuňte dovnitř základní desku MMU2. Ujistěte se, že všechny tři tlačítka jsou skrz tištěný díl a lze je zmáčknout. Zajistěte desku pomocí tří šroubů M3x6. Utahujte je opatrně.
    • Vložte tři matky M3n do dílu ele-cover. Pro zatlačení případně použijte rovný povrch.

    • Zasuňte dovnitř základní desku MMU2. Ujistěte se, že všechny tři tlačítka jsou skrz tištěný díl a lze je zmáčknout.

    • Zajistěte desku pomocí tří šroubů M3x6. Utahujte je opatrně.

    • Tip: pokud matky nemůžete zatlačit dovnitř, použijte šrouby M3x6 z druhé strany pro zatažení matek. Učiňte tak než zasunete MMU2 desku.

  4. Pro následující kroky si prosím připravte: Napájecí kabel pro MK3 (1x) Napájecí kabel pro MK2.5 (1x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Napájecí kabel pro MK3 (1x)

    • Napájecí kabel pro MK2.5 (1x)

    • Použijte napájecí kabel podle typu vaší tiskárny. Pokud daný kabel chybí v balení, prosím kontaktujte naši podporu.

    • Signal (datový) kabel (1x)

    • Všimněte si, že kabel má dva rozdílné konektory! Jeden je hladký bez bezpečnostní pojistky a druhý má pojistku. Použijte konektor s pojistkou pro MMU2 desku.

  5. Připravte si MMU2 jednotku a desku v krytu jako na obrázku. Prohlédněte si správné zapojení kabelů. Datový kabel (použijte konektor s pojistkou)
    • Připravte si MMU2 jednotku a desku v krytu jako na obrázku. Prohlédněte si správné zapojení kabelů.

    • Datový kabel (použijte konektor s pojistkou)

    • Napájecí kabel

    • Kabel F.I.N.D.A. senzoru

    • Kabel Pulley motoru

    • Kabel Selector motoru

    • Kabel Extruder motoru

  6. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Textilní rukáv pro organizaci kabelů (1x)

    • Stahovací páska (4x)

    • Šroub M3x18 (2x)

  7. Připravte si MMU2 jednotku a elektroniku, jako na obrázku. Natočte stranu se dvěma motory nalevo a stejně tak datový kabel. Umístěte elektroniku na jednotku MMU2. Konektory musí směřovat k vám.
    • Připravte si MMU2 jednotku a elektroniku, jako na obrázku. Natočte stranu se dvěma motory nalevo a stejně tak datový kabel.

    • Umístěte elektroniku na jednotku MMU2. Konektory musí směřovat k vám.

    • Zajistěte elektroniku dvojicí šroubů M3x18.

  8. Ujistěte se, že díl selector se senzorem F.I.N.D.A. je zcela na jedné straně, stejně jako na obrázku! S uspořádáním kabeláže začneme od F.I.N.D.A. senzoru a proti směru ručiček. Všimněte si šipek obrázku.
    • Ujistěte se, že díl selector se senzorem F.I.N.D.A. je zcela na jedné straně, stejně jako na obrázku!

    • S uspořádáním kabeláže začneme od F.I.N.D.A. senzoru a proti směru ručiček. Všimněte si šipek obrázku.

    • Kabely utáhněte pevně, ale zároveň s rozumem. Můžete poškodit (zlomit) jednotlivé dráty.

    • Veďte opatrně kabel od F.I.N.D.A. senzoru a spojte jej s kabelem od Selector motoru. Použijte první stahovací pásku.

    • Pokračujte s kabelovým svazkem a přidejte kabel od Pulley motoru. Utáhněte všechny tři kabely pomocí stahovací pásky blízko hrany tištěného dílu (idler-body).

  9. Vezměte datový a napájecí kabel (první dva nalevo). Spojte je k sobě a zabalte přibližně 10 cm jejich délky do textilního opletu. Zasuňte oplet směrem k jednotce MMU2 tak vysoko, jak to jen půjde. Vezměte svazek kabelů od motorů a F.I.N.D.A. senzoru a přidejte nad to textilní oplet. Vše utáhněte třetí stahovací páskou.
    • Vezměte datový a napájecí kabel (první dva nalevo). Spojte je k sobě a zabalte přibližně 10 cm jejich délky do textilního opletu.

    • Zasuňte oplet směrem k jednotce MMU2 tak vysoko, jak to jen půjde.

    • Vezměte svazek kabelů od motorů a F.I.N.D.A. senzoru a přidejte nad to textilní oplet. Vše utáhněte třetí stahovací páskou.

    • Dokončete zabalení kabelů do textilního opletu.

  10. Nyní pomocí levé ruky vezměte kabel z Extruder motoru a opatrně jej natáhněte doleva. Pravou rukou uchopte kabel z F.I.N.D.A. senzoru (černý) a zatáhněte jej opatrně doprava. Použijte čtvrtou stahovací pásku a spojte všechny kabely k sobě.
    • Nyní pomocí levé ruky vezměte kabel z Extruder motoru a opatrně jej natáhněte doleva.

    • Pravou rukou uchopte kabel z F.I.N.D.A. senzoru (černý) a zatáhněte jej opatrně doprava.

    • Použijte čtvrtou stahovací pásku a spojte všechny kabely k sobě.

    • Finální uspořádání kabelů by mělo být podobné poslednímu obrázku.

    • Poznámka: u verze pro tiskárnu MK2.5 budou na konci svazku jiné konektory

  11. Pro následující kroky si prosím připravte: mmu2-rear-PTFE-holder (1x)
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • mmu2-rear-PTFE-holder (1x)

    • Šroub M3x18 (4x)

    • Matka M3n (4x)

    • PTFE trubička 4x2x650 (5x)

    • PTFE trubičky se nasazují jako poslední, aby nedošlo k jejich poškození. Buďte během sestavování opatrní.

  12. Opatrně otočte celou MMU2 jednotku vzhůru nohama.
    • Opatrně otočte celou MMU2 jednotku vzhůru nohama.

    • Zasuňte dovnitř matky M3n a použijte k tomu šroub M3x18. Postačí síla ruky, kladivo není potřeba.

    • Otvor pro každou matku je nepatrně užší na druhém konci. Matka by se měla zaseknout a zůstat na místě.

  13. Vezměte první PTFE trubičku a zasuňte ji do MMU2 jednotky. Všech pět trubiček je ohnutých v jednom směru, ujistěte se, že volný konec směřuje nahoru. Pro každou PTFE trubičku je vyhrazen kruhový otvor a mělo by jít zasunout 0,5 až 1 mm trubičky dovnitř.
    • Vezměte první PTFE trubičku a zasuňte ji do MMU2 jednotky. Všech pět trubiček je ohnutých v jednom směru, ujistěte se, že volný konec směřuje nahoru.

    • Pro každou PTFE trubičku je vyhrazen kruhový otvor a mělo by jít zasunout 0,5 až 1 mm trubičky dovnitř.

    • Pokračujte zasunutím čtveřice PTFE trubiček.

  14. Položte díl rear-PTFE-holder na PTFE trubičky. Všimněte si, že má tento díl tlustější stranu, která musí směřovat ven. Zajistěte díl rear-PTFE-holde čtveřicí šroubů M3x18. Šrouby utáhněte napevno pouze ve chvíli, kdy budete mít správně zarovnané trubičky i tištěný díl! Jinak riskujete, že si trubičky přimáčknete a může se během tisku zasekávat filament.
    • Položte díl rear-PTFE-holder na PTFE trubičky. Všimněte si, že má tento díl tlustější stranu, která musí směřovat ven.

    • Zajistěte díl rear-PTFE-holde čtveřicí šroubů M3x18. Šrouby utáhněte napevno pouze ve chvíli, kdy budete mít správně zarovnané trubičky i tištěný díl! Jinak riskujete, že si trubičky přimáčknete a může se během tisku zasekávat filament.

  15. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • mmu2-frame-holder (2x)

    • Šroub M3x12 (4x)

    • S držáky buďte odteď opatrní, pokud je zlomíte, nebudete schopni osadit MMU2 jednotku na rám tiskárny.

  16. Až bude jednotka MMU2 otočená vzhůru nohama, dejte si POZOR na kabel od F.I.N.D.A. senzoru, který se může zlomit, pokud na něj jednotku nakloníte. Otočte jednotku MMU2 vzhůru nohama jako na prvním obrázku. Najděte čtyři otvory pro šrouby M3 a ujistěte se, že je ve všech matka. Umístěte oba díly frame-holder na MMU2 jednotku. Nejdelší nakloněná část musí být ve směru PTFE trubiček.
    • Až bude jednotka MMU2 otočená vzhůru nohama, dejte si POZOR na kabel od F.I.N.D.A. senzoru, který se může zlomit, pokud na něj jednotku nakloníte.

    • Otočte jednotku MMU2 vzhůru nohama jako na prvním obrázku. Najděte čtyři otvory pro šrouby M3 a ujistěte se, že je ve všech matka.

    • Umístěte oba díly frame-holder na MMU2 jednotku. Nejdelší nakloněná část musí být ve směru PTFE trubiček.

    • Znovu zkontrolujte správnou orientaci dílů frame-holder.

    • Zajistěte držáky pomocí čtyř šroubů M3x12.

  17. Skvělá práce, MMU2 jednotka je hotová!
    • Skvělá práce, MMU2 jednotka je hotová!

    • Porovnejte vámi složenou jednotku s obrázkem.

    • NENASAZUJTE MMU2 jednotku na RÁM!!! Vyčkejte na instrukce.

  18. Pro následující krok si prosím připravte: PTFE trubička 4x2x360 (1x)
    • Pro následující krok si prosím připravte:

    • PTFE trubička 4x2x360 (1x)

    • Festo spojka QSM-M5 (2x)

    • Tato trubička může být také bílá. Rozměry a vlastnosti zůstávají stejné.

  19. Vezměte jednu spojku QSM-M5 a zasuňte do ní PTFE trubičku. Měli byste cítit, jak se trubička na konci „zacvaknula“.
    • Vezměte jednu spojku QSM-M5 a zasuňte do ní PTFE trubičku. Měli byste cítit, jak se trubička na konci „zacvaknula“.

    • Opakujte tento postup na druhé straně.

    • Případně můžete nejdříve našroubovat spojky na tiskárnu a poté do nich nasunout oba konce trubičky.

  20. Pro následující kroky si prosím připravte:
    • Pro následující kroky si prosím připravte:

    • Tiskárna Original Prusa i3 MK3S/MK2.5S

    • Jednotka MMU2S

    • Trubička PTFE

    • 8mm klíč

  21. MMU2S jednotka by měla být umístěna na středu horní části rámu (vedle loga Prusa). Položte jednotku na rám a prozatím na ni netlačte.
    • MMU2S jednotka by měla být umístěna na středu horní části rámu (vedle loga Prusa).

    • Položte jednotku na rám a prozatím na ni netlačte.

    • Podívejte se na tiskárnu z druhé strany, všimněte si „čelistí“ na jednotce MMU2S, které musí být nasazené (nacvaknuté) na rámu. S nasazením vyčkejte na další krok!

  22. Ujistěte se, že je jednotka uprostřed rámu, jakmile „zacvakneme“ podpory, už s ní nebude možné hýbat! Zatlačte rovnoměrně oběma rukama na horní část MMU2S jednotky. Tlačte dolu a částečně k rámu tiskárny. Tlačte, dokud se obě čelisti „nezacvaknou“ do rámu. Zkontrolujte na přední straně rámu, že jsou obě západky plně zacvaknuté.
    • Ujistěte se, že je jednotka uprostřed rámu, jakmile „zacvakneme“ podpory, už s ní nebude možné hýbat!

    • Zatlačte rovnoměrně oběma rukama na horní část MMU2S jednotky. Tlačte dolu a částečně k rámu tiskárny. Tlačte, dokud se obě čelisti „nezacvaknou“ do rámu.

    • Zkontrolujte na přední straně rámu, že jsou obě západky plně zacvaknuté.

    • Tak a MMU2S jednotku máme hotovou!

  23. Vezměte PTFE trubičku, kterou jste si připravili a spojte ji s extruderem. Oba konce trubičky jsou stejné. Pro utažení použijte prsty. Vezměte druhý konec trubičky a spojte jej s MMU2S jednotkou. Opět utáhněte prsty. Ujistěte se, že jsou obě spojky kolmo k povrchu na extrudéru i MMU2S jednotce. PTFE trubička nesmí být zdeformovaná nebo zkroucená.
    • Vezměte PTFE trubičku, kterou jste si připravili a spojte ji s extruderem. Oba konce trubičky jsou stejné. Pro utažení použijte prsty.

    • Vezměte druhý konec trubičky a spojte jej s MMU2S jednotkou. Opět utáhněte prsty.

    • Ujistěte se, že jsou obě spojky kolmo k povrchu na extrudéru i MMU2S jednotce. PTFE trubička nesmí být zdeformovaná nebo zkroucená.

    • Utáhněte oba konce pomocí 8mm klíče. Během utahování buďte velmi opatrní a nepoužívejte nepřiměřenou sílu!

  24. POZOR: Následující krok vyžaduje ustřižení plastového dílu. Použijte prosím ochranné prostředky na ochranu zraku! Opatrně ustřihněte roh dvířek pomocí kleští. Potřebujete vytvořit prostup pro kabeláž z MMU2S jednotky. Opatrně ustřihněte roh dvířek pomocí kleští. Potřebujete vytvořit prostup pro kabeláž z MMU2 jednotky.
    • POZOR: Následující krok vyžaduje ustřižení plastového dílu. Použijte prosím ochranné prostředky na ochranu zraku!

    • Opatrně ustřihněte roh dvířek pomocí kleští. Potřebujete vytvořit prostup pro kabeláž z MMU2S jednotky.

    • Opatrně ustřihněte roh dvířek pomocí kleští. Potřebujete vytvořit prostup pro kabeláž z MMU2 jednotky.

    • Porovnání mezi upravenými dvířky (vlevo) a původním tvarem (vpravo)

  25. Vraťte dveře zpět. Nasuňte zpět pant. Utáhněte šroub M3x10.
    • Vraťte dveře zpět.

    • Nasuňte zpět pant.

    • Utáhněte šroub M3x10.

    • Vložte kabelový svazek z MMU2S jednotky.

    • Vraťte zpátky držák svazku extruderových kabelů a přišroubujte ho.

  26. Připojení MMU2S jednotky k tiskárně se liší podle tiskárny, kterou máte. Pokud máte MK3S, použijte tento krok. Pokud máte MK2.5S, přeskočte na další krok. Datový kabel (horní řada pinů, hnědý drát v konektoru musí být vlevo) Kabel IR-senzoru (bílý kabel je vlevo)
    • Připojení MMU2S jednotky k tiskárně se liší podle tiskárny, kterou máte. Pokud máte MK3S, použijte tento krok. Pokud máte MK2.5S, přeskočte na další krok.

    • Datový kabel (horní řada pinů, hnědý drát v konektoru musí být vlevo)

    • Kabel IR-senzoru (bílý kabel je vlevo)

    • Ujistěte se, že je datový kabel zapojen do všech pinů!

    • Napájecí kabel (zapojte do první dvojice svorek, kabely z PSU nechte zapojené). Červený drát je kladný a patří do první svorky, černý kabel je zá!!%@ý a patří do druhé.

    • Napájecí konektory jsou ve tvaru vidličky se zahnutými konci. Dbejte na to, aby směřovaly nahoru (viz obrázek).

    • Ujistěte se, že jsou napájecí kabely pevně utažené!

    • Pro povolení šroubů na desce EINSY použijte křížový šroubovák.

  27. Pokud jste upgradovali z tiskárny MK3, musíte znovu zapojit celý extruder:
    • Pokud jste upgradovali z tiskárny MK3, musíte znovu zapojit celý extruder:

    • Napájení topení na trysce (červený kabel | č. 1)

    • Ventilátor hotendu (černý kabel | č .2)

    • Tiskový ventilátor (červená bužírka | č. 3)

    • Motor Extruderu (žlutý štítek s písmenem "E" | č. 5)

    • Termistor Extruderu (zeleno žlutá bužírka | č. 6)

    • Kabel senzoru P.I.N.D.A. (č. 7)

    • Poznámka: Na obrázku není znázorněný datový kabel z MMU2S.

  28. Tento krok je pouze pro majitele MK2.5S. Pokud máte MK3S, prosím přeskočte na další krok. Datový kabel (horní řada pinů, hnědý drát v konektoru musí být vlevo) Kabel IR-senzoru (bílý kabel je vlevo)
    • Tento krok je pouze pro majitele MK2.5S. Pokud máte MK3S, prosím přeskočte na další krok.

    • Datový kabel (horní řada pinů, hnědý drát v konektoru musí být vlevo)

    • Kabel IR-senzoru (bílý kabel je vlevo)

    • Ujistěte se, že je datový kabel zapojen do všech pinů! Pro zarovnání můžete použít konektor pro filament senzor.

    • Následujte kabely ze zdroje a odpojte jeden konektor z desky RAMBo (oba jsou stejné).

    • Zapojte napájecí kabel ze zdroje do napájecího kabelu z MMU2S jednotky (viz obrázek). Ujistěte se, že je konektor zapojen nadoraz.

    • Zapojte napájecí kabel z MMU2S jednotky do desky, kde byl předtím zapojen kabel ze zdroje.

    • Ujistěte se, že jsou napájecí kabely pevně zapojené.

  29. Pokud jste upgradovali z tiskárny MK2.5, musíte znovu zapojit celý extruder: Kabel senzoru P.I.N.D.A. (v-cable, 4 dráty)
    • Pokud jste upgradovali z tiskárny MK2.5, musíte znovu zapojit celý extruder:

    • Kabel senzoru P.I.N.D.A. (v-cable, 4 dráty)

    • Levý ventilátor hotendu (v-cable, 3 dráty)

    • Motor extruderu (žlutý štítek s písmenem "E")

    • Napájení extruderu

    • Termistor extruderu (žluto/zelená smršťovací bužírka, na orientaci nezáleží)

    • Přední tiskový ventilátor (červená smršťovací bužírka, dbejte na to, aby byl červený drát blíže konektoru termistoru extruderu)

  30. Zavřete dvířka a ujistěte se, že není přivřen žádný kabel.
    • Zavřete dvířka a ujistěte se, že není přivřen žádný kabel.

    • Utáhněte šroub M3x40.

  31. Sladkou odměnu si zasloužíte, tato část byla náročná!
    • Sladkou odměnu si zasloužíte, tato část byla náročná!

    • Složení elektroniky je poslední kapitola s vyšší náročností, snězte 25 %.

  32. Gratulujeme, nejtěžší část stavby je za vámi!
Finish Line

10 other people completed this guide.

Dozuki System

Member since: 09/24/2009

726 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 3

Past 7 Days: 49

Past 30 Days: 297

All Time: 2,562