Skip to main content
  1. Dla tego rozdziału przygotuj następujące narzędzia:
    • Dla tego rozdziału przygotuj następujące narzędzia:

    • Klucz imbusowy 2,5 mm do śrub M3

    • Klucz imbusowy 2 mm do wyrównania nakrętek

    • Szczypce do obcinania opasek zaciskowych.

    • Wkrętak krzyżakowy do dokręcenia złącz przewodów zasilających

    • Klucz 8 mm do dokręcenia złączek Festo

  2. Dla następnych kroków przygotuj:
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • mmu2-ele-cover (obudowa elektroniki) (1x)

    • Śruba M3x6 (3x)

    • Nakrętka M3n (3x)

    • Płyta główna MMU2 (1x)

  3. Umieść trzy nakrętki M3n w pokrywie elektroniki. Możesz wspomóc się dociskaniem ich do płaskiej powierzchni. Wsuń płytę główną MMU2 w pokrywę. Upewnij się, że jesteś w stanie wciskać przyciski z drugiej strony. Przymocuj płytę trzema śrubami M3x6. Dokręcaj je z wyczuciem.
    • Umieść trzy nakrętki M3n w pokrywie elektroniki. Możesz wspomóc się dociskaniem ich do płaskiej powierzchni.

    • Wsuń płytę główną MMU2 w pokrywę. Upewnij się, że jesteś w stanie wciskać przyciski z drugiej strony.

    • Przymocuj płytę trzema śrubami M3x6. Dokręcaj je z wyczuciem.

    • Porada: jeśli nie możesz wcisnąć nakrętek, to przed wsunięciem płytki wkręć śrubę M3x6 z drugiej strony aby wciągnąć nakrętki na swoje miejsce.

  4. Dla następnych kroków przygotuj: Przewód zasilający dla MK3 (1x) Przewód zasilający dla MK2.5 (1x)
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • Przewód zasilający dla MK3 (1x)

    • Przewód zasilający dla MK2.5 (1x)

    • Użyj przewodu zasilającego zgodnego z wersją swojej drukarki. Jeśli odpowiedniego przewodu nie ma w zestawie, to skontaktuj się w naszą pomocą techniczną.

    • Przewód sygnałowy (1x)

    • Zauważ, że przewód sygnałowy ma dwa różne złącza! jedno jest gładkie, bez zatrzasku, drugie z zatrzaskiem. To z zatrzaskiem idzie od strony płytki MMU2.

  5. Ułóż jednostkę MMU2 i płytę główną w obudowie tak, jak na ilustracji. Podążaj za przewodami aby właściwie je podłączyć. Przewód sygnałowy (użyj złącza z zabezpieczeniem)
    • Ułóż jednostkę MMU2 i płytę główną w obudowie tak, jak na ilustracji. Podążaj za przewodami aby właściwie je podłączyć.

    • Przewód sygnałowy (użyj złącza z zabezpieczeniem)

    • Przewód zasilający

    • Przewód czujnika F.I.N.D.A.

    • Przewód silnika radełek (Pulley)

    • Przewód silnika wybieraka (Selector)

    • Przewód silnika ekstrudera

  6. Dla następnych kroków przygotuj:
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • Owijka tekstylna (1x)

    • Opaska zaciskowa (4x)

    • Śruba M3x18 (2x)

  7. Ułóż jednostkę MMU2 i płytę główną w obudowie tak, jak na ilustracji. Część z dwoma silnikami powinna być skierowana w lewo, tak samo, jak przewód sygnałowy. Umieść elektronikę na jednostce MMU2. Złącza powinny być skierowane w Twoim kierunku.
    • Ułóż jednostkę MMU2 i płytę główną w obudowie tak, jak na ilustracji. Część z dwoma silnikami powinna być skierowana w lewo, tak samo, jak przewód sygnałowy.

    • Umieść elektronikę na jednostce MMU2. Złącza powinny być skierowane w Twoim kierunku.

    • Zamocuj zmontowaną elektronikę przy pomocy dwóch śrub M3x18.

  8. Upewnij się, że wybierak z czujnikiem F.I.N.D.A. jest przesunięty do końca z drugiej strony, jak na ilustracji! Zaczniemy prowadzenie przewodów od czujnika F.I.N.D.A. i będziemy podążać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Zwróć uwagę na strzałki.
    • Upewnij się, że wybierak z czujnikiem F.I.N.D.A. jest przesunięty do końca z drugiej strony, jak na ilustracji!

    • Zaczniemy prowadzenie przewodów od czujnika F.I.N.D.A. i będziemy podążać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Zwróć uwagę na strzałki.

    • Ściśnij przewody pewnie, ale z wyczuciem, aby ich nie uszkodzić.

    • Ostrożnie poprowadź przewód czujnika F.I.N.D.A. i zepnij go z przewodem z silnika wybieraka (Selector). Użyj do tego pierwszej opaski zaciskowej.

    • Podążaj za wiązką przewodów i dodaj przewód z silnika radełek (Pulley). Zepnij przewody razem przy pomocy drugiej opaski blisko krawędzi korpusu dociskowego.

  9. Weź przewód sygnałowy i zasilający (pierwsze dwa od lewej), następnie zepnij je razem i owiń około 10 cm (3.94 cala) w owijkę tekstylną. Przesuń owijkę tekstylną w stronę MMU2 tak blisko, jak pozwolą na to przewody. Weź wiązkę przewodów z silników i czujnika F.I.N.D.A., umieść je w owijce i zepnij przy pomocy trzeciej opaski.
    • Weź przewód sygnałowy i zasilający (pierwsze dwa od lewej), następnie zepnij je razem i owiń około 10 cm (3.94 cala) w owijkę tekstylną.

    • Przesuń owijkę tekstylną w stronę MMU2 tak blisko, jak pozwolą na to przewody.

    • Weź wiązkę przewodów z silników i czujnika F.I.N.D.A., umieść je w owijce i zepnij przy pomocy trzeciej opaski.

    • Zakończ owijanie przewodów owijką tekstylną.

  10. Teraz lewą ręką weź przewód z silnika ekstrudera i odciągnij go delikatnie w lewo. Prawą ręką weź przewód z czujnika F.I.N.D.A. (czarny) i odciągnij go delikatnie w prawo. Przypnij przewody do siebie przy użyciu czwartej opaski zaciskowej.
    • Teraz lewą ręką weź przewód z silnika ekstrudera i odciągnij go delikatnie w lewo.

    • Prawą ręką weź przewód z czujnika F.I.N.D.A. (czarny) i odciągnij go delikatnie w prawo.

    • Przypnij przewody do siebie przy użyciu czwartej opaski zaciskowej.

    • Wygląd organizacji przewodów powinien być podobny do tego z ostatniej ilustracji.

    • Uwaga: dla MK2.5 przewody są zakończone innymi złączami.

  11. Dla następnych kroków przygotuj: mmu2-rear-PTFE-holder (tylny uchwyt rurek PTFE) (1x)
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • mmu2-rear-PTFE-holder (tylny uchwyt rurek PTFE) (1x)

    • Śruba M3x18 (4x)

    • Nakrętka M3n (4x)

    • Rurka teflonowa 4x2x650 (5x)

    • Rurki PTFE są montowane na końcu aby uniknąć uszkodzenia ich. Zachowaj ostrożność przy montażu ;)

  12. Ostrożnie obróć całą jednostkę MMU2 do góry nogami.
    • Ostrożnie obróć całą jednostkę MMU2 do góry nogami.

    • Umieść nakrętki M3n w gniazdach. Użyj śruby M3x18 aby je wcisnąć. Zrób to ręcznie - młotek nie jest wymagany.

    • Gniazda zwężają się przy dnie, więc nakrętki powinny pasować dość ciasno.

  13. Weź pierwszą rurkę PTFE i wsuń ją w otwór w jednostce MMU2. Wszystkie rurki są wygięte w tym samym kierunku - upewnij się, że jej luźny koniec jest skierowany w górę. W korpusie jest otwór dla każdej rurki PTFE. Co najmniej 0.5-1 mm rurki (0.02-0.04 cala) powinno znaleźć się w otworze.
    • Weź pierwszą rurkę PTFE i wsuń ją w otwór w jednostce MMU2. Wszystkie rurki są wygięte w tym samym kierunku - upewnij się, że jej luźny koniec jest skierowany w górę.

    • W korpusie jest otwór dla każdej rurki PTFE. Co najmniej 0.5-1 mm rurki (0.02-0.04 cala) powinno znaleźć się w otworze.

    • Kontynuuj przez wciśnięcie pozostałych czterech rurek PTFE.

  14. Umieść tylny uchwyt rurek PTFE na wierzchu. Zauważ, że część drukowana ma grubszą stronę, która powinna być skierowana na zewnątrz. Przymocuj tylny uchwyt rurek PTFE przy pomocy czterech śrub M3x18. Przed dokręceniem śrub upewnij się, że rurki są na swoich miejscach a wszystkie elementy pasują do siebie! W przeciwnym przypadku ryzykujesz zmiażdżeniem rurek, co może skutkować zacinaniu się filamentu.
    • Umieść tylny uchwyt rurek PTFE na wierzchu. Zauważ, że część drukowana ma grubszą stronę, która powinna być skierowana na zewnątrz.

    • Przymocuj tylny uchwyt rurek PTFE przy pomocy czterech śrub M3x18. Przed dokręceniem śrub upewnij się, że rurki są na swoich miejscach a wszystkie elementy pasują do siebie! W przeciwnym przypadku ryzykujesz zmiażdżeniem rurek, co może skutkować zacinaniu się filamentu.

  15. Dla następnych kroków przygotuj:
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • mmu2-frame-holder (uchwyt ramy) (2x)

    • Śruba M3x12 (4x)

    • Od teraz postępuj z uchwytami bardzo ostrożnie. Jeśli któryś uszkodzisz, to możesz nie być w stanie zamontować jednostki MMU2 na ramie.

  16. Zachowaj szczególną ostrożność gdy MMU2 jest obrócone do góry nogami, ponieważ możesz uszkodzić przewód czujnika F.I.N.D.A. jeśli oprzesz na nim ciężar jednostki. Obróć MMU2 do góry nogami w sposób pokazany na pierwszej ilustracji. Znajdź cztery otwory pod śruby M3 i upewnij się, że w środku są nakrętki. Umieść obydwa uchwyty na jednostce MMU2. Najdłuższa, pochylona część powinna być skierowana na rurki PTFE.
    • Zachowaj szczególną ostrożność gdy MMU2 jest obrócone do góry nogami, ponieważ możesz uszkodzić przewód czujnika F.I.N.D.A. jeśli oprzesz na nim ciężar jednostki.

    • Obróć MMU2 do góry nogami w sposób pokazany na pierwszej ilustracji. Znajdź cztery otwory pod śruby M3 i upewnij się, że w środku są nakrętki.

    • Umieść obydwa uchwyty na jednostce MMU2. Najdłuższa, pochylona część powinna być skierowana na rurki PTFE.

    • Ponownie sprawdź poprawny kierunek montażu uchwytów na ramę.

    • Przykręć uchwyty przy pomocy czterech śrub M3x12.

  17. Świetna robota - jednostka MMU2 zmontowana!
    • Świetna robota - jednostka MMU2 zmontowana!

    • Porównaj ilustrację ze swoją jednostką.

    • NIE MONTUJ jednostki MMU2 na "RAMIE!!!''' Poczekaj na instrukcje.

  18. Dla następnego kroku przygotuj: Rurka teflonowa 4x2x360 (1x)
    • Dla następnego kroku przygotuj:

    • Rurka teflonowa 4x2x360 (1x)

    • Szybkozłączka QSM-M5 (2x) (tzw. "Festo")

    • Ta rurka może być również biała. Ich wymiary i właściwości są takie same.

  19. Weź jedną szybkozłączkę QSM-M5 i wsuń w nią rurkę teflonową. Rurka powinna "zatrzasnąć" się w środku.
    • Weź jedną szybkozłączkę QSM-M5 i wsuń w nią rurkę teflonową. Rurka powinna "zatrzasnąć" się w środku.

    • Powtórz tę procedurę na drugim końcu.

    • Możesz również najpierw wkręcić szybkozłączki w drukarkę a następnie wsunąć rurkę.

  20. Dla następnych kroków przygotuj:
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • Drukarka 3D Original Prusa i3 MK3S/MK2.5S

    • Jednostka MMU2

    • Rurka teflonowa (PTFE)

    • Klucz płaski 8 mm

  21. Dodatek MMU2S powinien zostać umieszczony na środku górnej części ramy aluminiowej (obok logo Prusa). Umieść MMU2 na ramie, ale nie mocuj go jeszcze na stałe.
    • Dodatek MMU2S powinien zostać umieszczony na środku górnej części ramy aluminiowej (obok logo Prusa).

    • Umieść MMU2 na ramie, ale nie mocuj go jeszcze na stałe.

    • Spójrz na drukarkę od tyłu - uchwyty MMU2S mają "klamry", które muszą zablokować się na ramie. Nie rób tego teraz, poczekaj na kolejny krok!

  22. Upewnij się, że jednostka jest umieszczona na środku ramy - gdy wciśniesz uchwyty na miejsce, to nie będziesz już w stanie zmienić ich pozycji! Obydwoma rękoma naciśnij na MMU2S od góry, przykładając równomierną siłę z obydwóch stron. Naciskaj w dół i jednocześnie lekko w przód - w stronę ramy. Naciskaj aż nie poczujesz, że uchwyty zatrzasnęły się na ramie. Sprawdź z przodu czy obydwa uchwyty zatrzasnęły się na ramie.
    • Upewnij się, że jednostka jest umieszczona na środku ramy - gdy wciśniesz uchwyty na miejsce, to nie będziesz już w stanie zmienić ich pozycji!

    • Obydwoma rękoma naciśnij na MMU2S od góry, przykładając równomierną siłę z obydwóch stron. Naciskaj w dół i jednocześnie lekko w przód - w stronę ramy. Naciskaj aż nie poczujesz, że uchwyty zatrzasnęły się na ramie.

    • Sprawdź z przodu czy obydwa uchwyty zatrzasnęły się na ramie.

    • To tyle jeśli chodzi o jednostkę MMU2S ;)

  23. Weź przygotowaną wcześniej rurkę PTFE i podłącz ją do ekstrudera. Obydwa jej końce są takie same. Wkręć szybkozłączkę ręką. Weź drugi koniec rurki i podłącz go do MMU2S. Wkręć szybkozłączkę ręką. Sprawdź czy obydwie szybkozłączki są prostopadłe do powierzchni ekstrudera z jednej strony i jednostki MMUS z drugiej. Upewnij się również, czy rurka nie jest zagięta lub skręcona.
    • Weź przygotowaną wcześniej rurkę PTFE i podłącz ją do ekstrudera. Obydwa jej końce są takie same. Wkręć szybkozłączkę ręką.

    • Weź drugi koniec rurki i podłącz go do MMU2S. Wkręć szybkozłączkę ręką.

    • Sprawdź czy obydwie szybkozłączki są prostopadłe do powierzchni ekstrudera z jednej strony i jednostki MMUS z drugiej. Upewnij się również, czy rurka nie jest zagięta lub skręcona.

    • Dokręć obydwie szybkozłączki kluczem 8 mm, ale zrób to ostrożnie i z wyczuciem - nie używaj nadmiernej siły!

  24. UWAGA: musimy wyciąć kawałek plastiku. Załóż okulary ochronne! Odkręć i wyciągnij śrubę M3x10 z górnego zawiasu. Następnie zdemontuj zawias wraz z drzwiczkami. Używając szczypiec, ostrożnie obetnij narożnik pokrywy. W ten sposób musimy zrobić miejsce na wiązkę przewodów z MMU2.
    • UWAGA: musimy wyciąć kawałek plastiku. Załóż okulary ochronne!

    • Odkręć i wyciągnij śrubę M3x10 z górnego zawiasu. Następnie zdemontuj zawias wraz z drzwiczkami.

    • Używając szczypiec, ostrożnie obetnij narożnik pokrywy. W ten sposób musimy zrobić miejsce na wiązkę przewodów z MMU2.

    • Porównanie przyciętej pokrywy (po lewej) z tą przed przycięciem (po prawej).

  25. Umieść pokrywę z powrotem na swoim miejscu. Zamontuj zawias z powrotem. Dokręć śrubę M3x10.
    • Umieść pokrywę z powrotem na swoim miejscu.

    • Zamontuj zawias z powrotem.

    • Dokręć śrubę M3x10.

    • Umieść wiązkę przewodów z MMU2S na miejscu.

    • Umieść obejmę z powrotem na miejscu i dokręć ją.

    • Teraz podłączmy przewody do płyty głównej. Wybierz kolejne instrukcje zgodnie z wersją swojej drukarki.

  26. Podłączenie MMU2S do drukarki różni się w zależności od rodzaju Twojej drukarki. Jeśli masz MK3S, to instrukcja znajduje się w tym etapie. Dla MK2.5, przejdź do następnego. Przewód sygnałowy - górny rząd pinów, brązowy przewód powinien znaleźć się po lewej stronie. Przewód czujnika IR (IR-sensor) (biały przewód powinien być po lewej stronie)
    • Podłączenie MMU2S do drukarki różni się w zależności od rodzaju Twojej drukarki. Jeśli masz MK3S, to instrukcja znajduje się w tym etapie. Dla MK2.5, przejdź do następnego.

    • Przewód sygnałowy - górny rząd pinów, brązowy przewód powinien znaleźć się po lewej stronie.

    • Przewód czujnika IR (IR-sensor) (biały przewód powinien być po lewej stronie)

    • Upewnij się, że przewód sygnałowy jest podłączony do wszystkich pinów!

    • Przewód zasilający - użyj dwóch złączy od lewej, pozostaw przewody z zasilacza podłączone. Czerwony przewód jest dodatni - podłącz go do złącza pierwszego od lewej, czarny przewód jest ujemny - podłącz go do złącza drugiego od lewej.

    • Złącze przewodu zasilającego ma "widełki" z wygiętymi końcówkami. Upewnij się, że są skierowane w górę, jak na ilustracji.

    • Upewnij się, że przewody zasilające są porządnie dokręcone!

    • Użyj wkrętaka krzyżakowego, aby odkręcić śruby na płycie EINSY.

  27. Jeśli aktualizujesz MK3, to musisz podłączyć z powrotem cały ekstruder:
    • Jeśli aktualizujesz MK3, to musisz podłączyć z powrotem cały ekstruder:

    • Grzałka ekstrudera (czerwony przewód | Nr 1)

    • Wentylator hotendu (czarny przewód | Nr 2)

    • Wentylator chłodzenia wydruku (czerwona etykieta | Nr 3)

    • Silnik ekstrudera (żółta etykieta z literą "E" | Nr 5)

    • Termistor ekstrudera (zielona/żółta etykieta | Nr 6)

    • Przewód sondy P.I.N.D.A. (Nr 7)

    • Zauważ, że na ilustracjach nie ma przewodu sygnałowego z MMU2S.

  28. Ten etap dotyczy właścicieli MK2.5S, jeśli masz MK3S, to przejdź do następnego. Przewód sygnałowy - górny rząd pinów, brązowy przewód powinien znaleźć się po lewej stronie. Przewód czujnika IR (IR-sensor) (biały przewód powinien być po lewej stronie)
    • Ten etap dotyczy właścicieli MK2.5S, jeśli masz MK3S, to przejdź do następnego.

    • Przewód sygnałowy - górny rząd pinów, brązowy przewód powinien znaleźć się po lewej stronie.

    • Przewód czujnika IR (IR-sensor) (biały przewód powinien być po lewej stronie)

    • Upewnij się, że przewód sygnałowy jest podłączony do wszystkich pinów! Możesz użyć złącza czujnika filamentu aby porównać podłączenie.

    • Podążaj za przewodami z zasilacza i odepnij jedno złącze z płytki RAMBo (obydwa są takie same).

    • Podłącz przewód z zasilacza do przewodu zasilającego MMU2S. Porównaj z ilustracją i upewnij się, że złącze jest wpięte do końca.

    • Podłącz przewód zasilający z MMU2S do płyty głównej do złącza, do którego poprzednio był podłączony przewód z zasilacza.

    • Upewnij się, że złącza przewodów zasilających są dobrze dociśnięte!

  29. Jeśli aktualizujesz MK2.5, to musisz podłączyć z powrotem cały ekstruder: Sonda P.I.N.D.A. (rozgałęźnik - 4 przewody)
    • Jeśli aktualizujesz MK2.5, to musisz podłączyć z powrotem cały ekstruder:

    • Sonda P.I.N.D.A. (rozgałęźnik - 4 przewody)

    • Lewy wentylator hotendu (rozgałęźnik - 3 przewody)

    • Silnik ekstrudera (żółta etykieta z literą "E")

    • Grzałka ekstrudera

    • Termistor ekstrudera (żółta/zielona koszulka termokurczliwa, kierunek nie ma znaczenia)

    • Przedni wentylator wydruku (czerwona koszulka termokurczliwa - upewnij się, że czerwony przewód jest bliżej złącza termistora ekstrudera)

  30. Zamknij pokrywę upewniając się, że żaden z przewodów nie jest przytrzaśnięty.
    • Zamknij pokrywę upewniając się, że żaden z przewodów nie jest przytrzaśnięty.

    • Dokręć śrubę M3x40.

  31. Należą Ci się słodycze - to był trudny etap!
    • Należą Ci się słodycze - to był trudny etap!

    • Montaż elektroniki jest ostatnim etapem o wysokim stopniu trudności. Zjedz co najmniej 25%.

  32. Gratulacje! Udało Ci się przebrnąć przez najtrudniejszą część budowy!
Finish Line

2 other people completed this guide.

Dozuki System

Member since: 09/24/2009

726 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 1

Past 7 Days: 6

Past 30 Days: 42

All Time: 349