Skip to main content
  1. Klucze imbusowe 2 i 2.5 mm
    • Klucze imbusowe 2 i 2.5 mm

    • Szczypce spiczaste

  2. Śruba M3x18 lub M3x25 (2x) Podkładka M3w (2x)
    • Śruba M3x18 lub M3x25 (2x)

    • Podkładka M3w (2x)

    • Nakrętka M3n (2x)

    • Umieść nakrętki M3n w gniazdach we wsporniku zasilacza.

    • Aby umieścić nakrętki w gniazdach, możesz użyć podobnej techniki jak przy montażu ekstrudera. Po więcej informacji cofnij się do 1. Wstęp, Krok 8.

  3. Poprowadź przewody niskiego napięcia z zasilacza pod prętem gwintowanym na drugą stronę ramy tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Przymocuj przewody niskiego napięcia do obydwóch prętów gwintowanych.
    • Poprowadź przewody niskiego napięcia z zasilacza pod prętem gwintowanym na drugą stronę ramy tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Przymocuj przewody niskiego napięcia do obydwóch prętów gwintowanych.

  4. Rozpakuj swój stół podgrzewany i sprawdź, którą wersję posiadasz:
    • Rozpakuj swój stół podgrzewany i sprawdź, którą wersję posiadasz:

  5. Umieść czarny przewód nad złączem z napisem "GND". Upewnij się, że używasz okrągłego konektora. Umieść podkładkę nad złączem przewodu. Wsuń śrubę M3x10 do końca.
    • Umieść czarny przewód nad złączem z napisem "GND". Upewnij się, że używasz okrągłego konektora.

    • Umieść podkładkę nad złączem przewodu.

    • Wsuń śrubę M3x10 do końca.

    • Przytrzymaj śrubę i ostrożnie obróć podgrzewany stół do góry nogami.

    • Umieść nakrętkę M3nN na śrubie M3 i dokręć ją lekko.

  6. Dla następnych kroków przygotuj:
    • Dla następnych kroków przygotuj:

    • Podgrzewany stół MK42 (1x)

    • Owijka tekstylna (1x)

    • Nakrętka M3n (3x)

    • Śruba M3x10 (3x)

  7. Na podgrzewanym stole umieść pokrywę przewodów, tak aby przykryć przylutowane przewody i diodę LED. Dokręć pokrywę do podgrzewanego stołu za pomocą śruby M3x10 i klucza imbusowego. Uważaj, aby nie zagnieść (uszkodzić) żadnego z przewodów stołu.
    • Na podgrzewanym stole umieść pokrywę przewodów, tak aby przykryć przylutowane przewody i diodę LED.

    • Dokręć pokrywę do podgrzewanego stołu za pomocą śruby M3x10 i klucza imbusowego. Uważaj, aby nie zagnieść (uszkodzić) żadnego z przewodów stołu.

    • Jeśli pomiędzy zasilaczem a ramą zostanie szpara, to zlikwiduj ją dociągając śruby.

  8. Owiń przewody podgrzewanego stołu owijką tekstylną. Zacznij od kilku centymetrów przewodu od strony osłony przewodów. Kiedy pierwsza pętla owijki będzie owinięta wokół przewodów, wsuń ją w pokrywę. Upewnij się, że jest wsunięta minimum 5-6 mm.
    • Owiń przewody podgrzewanego stołu owijką tekstylną. Zacznij od kilku centymetrów przewodu od strony osłony przewodów.

    • Kiedy pierwsza pętla owijki będzie owinięta wokół przewodów, wsuń ją w pokrywę. Upewnij się, że jest wsunięta minimum 5-6 mm.

    • Zanim kontynuujesz owijanie reszty przewodów, musisz przymocować owijkę do pokrywy. Przejdź do następnego kroku.

  9. Teraz kontynuuj umieszczanie przewodów w tekstylnej owijce.
    • Teraz kontynuuj umieszczanie przewodów w tekstylnej owijce.

    • Po zakończeniu lekko skręć owijkę (nie przewody w środku). Owijka równomiernie pokryje całą wiązkę przewodów.

    • Pozycja przełącznika powinna pokrywać się z napięciem prądu w Twojej sieci energetycznej. Jeśli Twoja sieć obsługuje napięcie 110/120V (głównie Ameryka), to przełącznik powinien być po lewej stronie, jeśli jest to 220/230V (Europa i reszta świata), to powinien być po prawej stronie.

    • Możesz zmienić pozycję przełącznika przy użyciu płaskiego wkrętaka.

    • Ten krok jest bardzo ważny! Jeśli przełącznik będzie w niewłaściwej pozycji to zasilacz może ulec uszkodzeniu!

  10. Śruba M3x8r (4x)
    • Śruba M3x8r (4x)

    • Stół podgrzewany jest dostarczany z powierzchnią do druku (żółtawa folia), która jest już przyklejona. NIE ZDEJMUJ JEJ i traktuj szczególnie ostrożnie aby nie uszkodzić powierzchni.

    • z przymocowanymi przewodami, przejdź do Krok 21

  11. Przykręć uchwyt paska osi Y do podgrzewanego stołu przy pomocy klucza imbusowego 2.5 mm. Upewnij się, że śruby M3x12 są wkręcone w tulejki w podgrzewanym stole a tulejki przylegają ściśle do wózka osi Y.
    • Przykręć uchwyt paska osi Y do podgrzewanego stołu przy pomocy klucza imbusowego 2.5 mm.

    • Upewnij się, że śruby M3x12 są wkręcone w tulejki w podgrzewanym stole a tulejki przylegają ściśle do wózka osi Y.

    • Dokręcaj śruby z wyczuciem. Gwinty w tulejkach podgrzewanego stołu można łatwo uszkodzić!

    • Jeśli Twój uchwyt paska osi Y ma podłużne otwory, to upewnij się, że śruby znajdują się na środku tak, jak na ilustracji.

    • Podkładka M3w (2x)

    • Nakrętka samokontrująca M3nN (2x)

    • BARDZO WAŻNE JEST' prawidłowe umieszczenie przewodów zasilających. Spójrz na złącza zanim zaczniesz montaż. Lewe złącze, oznaczone jako "GND" musi być połączone z CZARNYM PRZEWODEM.

  12. Umieść nakrętkę M3n w gnieździe.
    • Umieść nakrętkę M3n w gnieździe.

    • Jeśli nie możesz włożyć nakrętki M3n do końca, nie używaj nadmiernej siły. Wkręć dłuższą śrubę M3 z drugiej strony i dokręcaj ją aż dociągniesz nakrętkę do dna gniazda. Uważaj aby nie uszkodzić części drukowanej przez zbyt mocne dokręcenie śruby!

    • Wsuń śrubę M3x10 do końca.

    • Przytrzymaj śrubę i ostrożnie obróć podgrzewany stół do góry nogami.

    • Umieść nakrętkę M3nN na śrubie dokręć lekko.

    • Obróć podgrzewany stół z powrotem na drugą stronę i dokręć śrubę. Będziemy potrzebowali ustawić pozycję przewodów w następnym kroku, więc nie dokręcaj śruby zbyt mocno!.

    • Powtórz powyższą procedurę dla drugiego (czerwonego) przewodu.

  13. Upewnij się, że filament jest skierowany w prawo gdy uchwyt na przewody jest skierowany ku górze (a nakrętka jest widoczna). Sprawdź ponownie, czy przewód termistora nie jest naciągnięty pod podgrzewany stołem i czy wychodzi z pokrywy przewodów razem z przewodem grzałki stołu. Przykręć osłonę do podgrzewanego stołu przy użyciu klucza imbusowego 2 mm. Uważaj, aby nie uszczypnąć (uszkodzić) przewodów podgrzewanego stołu.
    • Upewnij się, że filament jest skierowany w prawo gdy uchwyt na przewody jest skierowany ku górze (a nakrętka jest widoczna).

    • Sprawdź ponownie, czy przewód termistora nie jest naciągnięty pod podgrzewany stołem i czy wychodzi z pokrywy przewodów razem z przewodem grzałki stołu.

    • Przykręć osłonę do podgrzewanego stołu przy użyciu klucza imbusowego 2 mm. Uważaj, aby nie uszczypnąć (uszkodzić) przewodów podgrzewanego stołu.

    • Konstrukcja pokrywy przewodów, która zostanie zamontowana później, wymaga aby złącza były nieznacznie skierowane w swoją stronę. Ściśnij je lekko ku sobie, ale zostaw między nimi odstęp!.

    • Teraz dokręć obydwie śruby używając klucza imbusowego i szczypiec.

  14. Umieść opaskę zaciskową na pokrywie przewodów podgrzewanego stołu aby zacisnąć przy jej pomocy owijkę spiralną z przewodami. Na pokrywie znajduje się specjalny rowek, w którym powinna zostać umieszczona opaska zaciskowa. Zaciśnij opaskę, ale nie zbyt mocno! Możesz uszkodzić izolację przewodów podgrzewanego stołu. Zaciśnij opaskę również po stronie pokrywy. Odetnij nadmiar opaski zaciskowej i kontynuuj owijanie przewodów.
    • Umieść opaskę zaciskową na pokrywie przewodów podgrzewanego stołu aby zacisnąć przy jej pomocy owijkę spiralną z przewodami. Na pokrywie znajduje się specjalny rowek, w którym powinna zostać umieszczona opaska zaciskowa.

    • Zaciśnij opaskę, ale nie zbyt mocno! Możesz uszkodzić izolację przewodów podgrzewanego stołu. Zaciśnij opaskę również po stronie pokrywy.

    • Odetnij nadmiar opaski zaciskowej i kontynuuj owijanie przewodów.

    • Nakrętka M3n (3x)

    • Śruba M3x10 (3x)

    • Pokrywa przewodów podgrzewanego stołu (1x)

    • W przypadku, gdy przewody zasilające są przymocowane śrubami (nie są lutowane) to pokrywa przewodów różni się nieznacznie od tej przedstawionej na ilustracji, ale procedura montażu jest taka sama.

  15. Zamontuj uchwyt na szpulę na szczycie ramy tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Aby poprawnie zamontować uchwyt na szpulę, umieść górny "ząbek" na ramie i wciśnij uchwyt zgodnie z kierunkiem strzałek (naciskaj w tył i jednocześnie w dół). Nie próbuj mocować uchwytu na szpulę naciskając tylko z góry. Będziesz potrzebować więcej siły i możesz uszkodzić uchwyt.
    • Zamontuj uchwyt na szpulę na szczycie ramy tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Aby poprawnie zamontować uchwyt na szpulę, umieść górny "ząbek" na ramie i wciśnij uchwyt zgodnie z kierunkiem strzałek (naciskaj w tył i jednocześnie w dół).

    • Nie próbuj mocować uchwytu na szpulę naciskając tylko z góry. Będziesz potrzebować więcej siły i możesz uszkodzić uchwyt.

  16. Na podgrzewanym stole umieść pokrywę przewodów tak, aby przykryć przylutowane przewody i diodę LED. Dokręć osłonę do podgrzewanego stołu śrubą M3x10 przy pomocy klucza imbusowego. Uważaj, aby nie uszczypnąć przewodów podgrzewanego stołu.
    • Na podgrzewanym stole umieść pokrywę przewodów tak, aby przykryć przylutowane przewody i diodę LED.

    • Dokręć osłonę do podgrzewanego stołu śrubą M3x10 przy pomocy klucza imbusowego. Uważaj, aby nie uszczypnąć przewodów podgrzewanego stołu.

  17. Nie naciągaj czarnego/białego przewodu termistora - zostaw trochę luzu pod stołem, aby jego ruch nie spowodował naciągnięcia przewodu i wyrwania go. Poprowadź czarny przewód termistora obok przewodu podgrzewanego stołu i zawiń go kilka razy dookoła (patrz ilustracja). Przewód termistora występuje w kolorze czarnym lub białym. Ich funkcjonalność jest taka sama.
    • Nie naciągaj czarnego/białego przewodu termistora - zostaw trochę luzu pod stołem, aby jego ruch nie spowodował naciągnięcia przewodu i wyrwania go.

    • Poprowadź czarny przewód termistora obok przewodu podgrzewanego stołu i zawiń go kilka razy dookoła (patrz ilustracja).

    • Przewód termistora występuje w kolorze czarnym lub białym. Ich funkcjonalność jest taka sama.

  18. Owiń przewody podgrzewanego stołu owijką tekstylną. Zacznij od kilku centymetrów przewodu od strony osłony przewodów. Kiedy pierwsza pętla owijki będzie owinięta wokół przewodów, wsuń ją w pokrywę. Upewnij się, że jest wsunięta minimum 5-6 mm.
    • Owiń przewody podgrzewanego stołu owijką tekstylną. Zacznij od kilku centymetrów przewodu od strony osłony przewodów.

    • Kiedy pierwsza pętla owijki będzie owinięta wokół przewodów, wsuń ją w pokrywę. Upewnij się, że jest wsunięta minimum 5-6 mm.

    • Zanim kontynuujesz owijanie reszty przewodów, musisz przymocować owijkę do pokrywy. Przejdź do następnego kroku.

  19. Umieść drugą część pokrywy na końcu owijki tekstylnej. Upewnij się, że przewód termistora znajduje się pośrodku i przechodzi przez wycięcie w drukowanej części!!! W przeciwnym razie będzie zaciśnięty co może go przerwać!!! Umieść dwie śruby M3x10 i dokręć je. Postępuj ostrożnie, równomiernie dokręcając obie śruby.
    • Umieść drugą część pokrywy na końcu owijki tekstylnej.

    • Upewnij się, że przewód termistora znajduje się pośrodku i przechodzi przez wycięcie w drukowanej części!!! W przeciwnym razie będzie zaciśnięty co może go przerwać!!!

    • Umieść dwie śruby M3x10 i dokręć je. Postępuj ostrożnie, równomiernie dokręcając obie śruby.

    • Nie dokręcaj śruby całkowicie tylko po jednej stronie, a potem po drugiej (patrz druga ilustracja)!

    • Twoja dokręcona pokrywa powinna wyglądać tak jak na ostatniej ilustracji.

  20. Teraz kontynuuj umieszczanie przewodów w tekstylnej owijce.
    • Teraz kontynuuj umieszczanie przewodów w tekstylnej owijce.

    • Po zakończeniu lekko skręć owijkę (nie przewody w środku). Owijka równomiernie pokryje całą wiązkę przewodów.

  21. Jeśli na śrubach mocujących uchwyt paska osi Y znajdują się nakrętki, to teraz musisz je odkręcić.
    • Jeśli na śrubach mocujących uchwyt paska osi Y znajdują się nakrętki, to teraz musisz je odkręcić.

    • Odkręć nakrętki M3 zaznaczone na ilustracji.

    • Odkręć tylko nakrętki! Śruby M3x12 powinny pozostać na miejscu. Będziesz ich potrzebować aby przykręcić uchwyt paska do podgrzewanego stołu.

  22. M3x8r screws (4 pcs)
    • M3x8r screws (4 pcs)

    • Heatbed comes with the print surface (yellowish foil) already stuck on so DO NOT REMOVE IT and take extra care to prevent any damage to the surface.

  23. Przykręć stół podgrzewany do wózka osi Y przy użyciu klucza imbusowego 2 mm. Dokręcaj śruby z wyczuciem. Gwinty w tulejkach podgrzewanego stołu można łatwo uszkodzić!
    • Przykręć stół podgrzewany do wózka osi Y przy użyciu klucza imbusowego 2 mm.

    • Dokręcaj śruby z wyczuciem. Gwinty w tulejkach podgrzewanego stołu można łatwo uszkodzić!

    • Śruby powinny bez oporów pasować do gwintów. Jeśli tak nie jest, to wózek osi Y jest do góry nogami. Zobacz Rozdział 2. Y-axis assembly dla wskazówek prawidłowego montażu.

  24. Tighten the Y-belt holder to the heatbed using the supplied 2.5 mm Allen key. Make sure that the M3x12 screws are screwed into the heatbed and no space is left between the nut on the heatbed and the Y-carriage.
    • Tighten the Y-belt holder to the heatbed using the supplied 2.5 mm Allen key.

    • Make sure that the M3x12 screws are screwed into the heatbed and no space is left between the nut on the heatbed and the Y-carriage.

    • Tighten the screws with care. The threads inside the heatbed can be easily damaged!

    • If you have the Y-belt-holder with a slot, make sure that the screws are in the middle as shown in the picture.

  25. In case you have the heatbed cable cover already assembled (heatbed without soldered cable) please skip to Step 31 M3x8r screw (1 pc)
    • In case you have the heatbed cable cover already assembled (heatbed without soldered cable) please skip to Step 31

    • M3x8r screw (1 pc)

    • M3 nut (1 pcs)

    • Lead the black thermistor cable under the heatbed heater cable and wrap it few times around (see the photo).

    • Do not stretch the black thermistor cable, leave some slack under the heatbed, so when the heatbed moves during print, the cable won't get stretched resulting in disconnection from the centre of the heatbed.

    • Note the black cable from the heatbed can be also in white version, however, their function is the same (see the second photo).

  26. Insert M3n nut in place.
    • Insert M3n nut in place.

  27. Take the piece of filament that came with the parts ( length around 30 cm ). Push it all the way down in the filament holder hole in the heat bed cable cover. If you experience difficulties when inserting the filament use pliers to make a sharp tip on the filament. The filament is for whole harness support. Don't cut it, it'll go all the way with the wires to the electronics.
    • Take the piece of filament that came with the parts ( length around 30 cm ).

    • Push it all the way down in the filament holder hole in the heat bed cable cover. If you experience difficulties when inserting the filament use pliers to make a sharp tip on the filament.

    • The filament is for whole harness support. Don't cut it, it'll go all the way with the wires to the electronics.

  28. Make sure the filament is pointing to the right while the cable holder is oriented  upwards (see the nut) Ensure again your thermistor cable is not stretched under the heatbed and is going along the heatbed heater cable through the heatbed cover. Tighten the part to the heatbed using 2 mm Allen key. Be careful not to pinch (break) any wires from the heatbed!
    • Make sure the filament is pointing to the right while the cable holder is oriented upwards (see the nut)

    • Ensure again your thermistor cable is not stretched under the heatbed and is going along the heatbed heater cable through the heatbed cover.

    • Tighten the part to the heatbed using 2 mm Allen key. Be careful not to pinch (break) any wires from the heatbed!

  29. Użyj owijki spiralnej i umieść w niej przewody stołu wraz z filamentem nylonowym. Zacznij od jednej lub dwóch pętli około 1 cm za pokrywą przewodów. Kiedy pierwsza pętla owijki będzie owinięta wokół przewodów, wsuń ją w pokrywę.
    • Użyj owijki spiralnej i umieść w niej przewody stołu wraz z filamentem nylonowym. Zacznij od jednej lub dwóch pętli około 1 cm za pokrywą przewodów.

    • Kiedy pierwsza pętla owijki będzie owinięta wokół przewodów, wsuń ją w pokrywę.

    • NIE UCINAJ filamentu, będziesz potrzebować go w całości.

  30. Place a zip tie around the heatbed holder to tighten the spiral wrap with cables. There is a channel around the cover designed for the zip tie. Tighten the zip tie, but do not overtighten it! You might pinch (break) the heatbed wires. Also, tighten the zip tie on the side of the cover. Cut the remaining part of the zip tie and continue with wrapping the spiral wrap.
    • Place a zip tie around the heatbed holder to tighten the spiral wrap with cables. There is a channel around the cover designed for the zip tie.

    • Tighten the zip tie, but do not overtighten it! You might pinch (break) the heatbed wires. Also, tighten the zip tie on the side of the cover.

    • Cut the remaining part of the zip tie and continue with wrapping the spiral wrap.

  31. Spójrz na drukarkę z góry i upewnij się, że linie na podgrzewanym stole są idealnie równoległe do prętów liniowych osi X tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Jeśli nie są do siebie równoległe, to użyj klucza 17 mm aby zmienić pozycję ramy osi Z regulując nakrętki M10. Reguluj jedynie nakrętki bliżej lewego silnika osi Z (po stronie przeciwnej do zasilacza).
    • Spójrz na drukarkę z góry i upewnij się, że linie na podgrzewanym stole są idealnie równoległe do prętów liniowych osi X tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Jeśli nie są do siebie równoległe, to użyj klucza 17 mm aby zmienić pozycję ramy osi Z regulując nakrętki M10. Reguluj jedynie nakrętki bliżej lewego silnika osi Z (po stronie przeciwnej do zasilacza).

    • Jest to niezwykle ważne - jeśli nie są równoległe, to kalibracja drukarki na późniejszym etapie będzie utrudniona!

    • Jeśli regulujesz nakrętki, to upewnij się, że pręt gwintowany M10 opiera się o dno wycięcia w ramie osi Z.

  32. Assemble the spool holders to the top of the frame as shown in the picture. To properly assemble the spool holder, let the "tooth" sit on the frame and then press in the direction of the arrows (rotate backwards, while slightly pressing downwards). Don't try to assemble spool holder by pushing it only from the top. More force is needed and you may damage the holder.
    • Assemble the spool holders to the top of the frame as shown in the picture.

    • To properly assemble the spool holder, let the "tooth" sit on the frame and then press in the direction of the arrows (rotate backwards, while slightly pressing downwards).

    • Don't try to assemble spool holder by pushing it only from the top. More force is needed and you may damage the holder.

    • Almost there! You're one step away from finishing! Continue by connecting the electronics in the next chapter - 8. Montaż elektroniki

Finish Line

3 other people completed this guide.

Josef Prusa

Member since: 01/05/2015

142 Guides authored

Team

Prusa Research Member of Prusa Research

Community

3 Members

374 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 0

Past 7 Days: 8

Past 30 Days: 15

All Time: 760