Skip to main content
  1. Klucz imbusowy 2,5 mm
    • Klucz imbusowy 2,5 mm

    • Szczypce spiczaste

  2. Obudowa płytki RAMBo (nowa wersja) Obudowa płytki RAMBo (poprzednia wersja)
    • Obudowa płytki RAMBo (nowa wersja)

    • Obudowa płytki RAMBo (poprzednia wersja)

    • Pokrywa obudowy RAMBo

    • Górny zawias pokrywy RAMBo

    • Dolny zawias pokrywy RAMBo

    • Wygląd elementów może różnić się nieznacznie od tych na fotografii.

  3. Umieść nakrętkę M3nS w otworze. Wsuń ją do samego końca. Aby wsunąć nakrętkę użyj wkrętaka.
    • Umieść nakrętkę M3nS w otworze. Wsuń ją do samego końca.

    • Aby wsunąć nakrętkę użyj wkrętaka.

  4. Śruba M3x10 (2x) Użyj zaznaczonych otworów.
    • Śruba M3x10 (2x)

    • Użyj zaznaczonych otworów.

  5. W następnym kroku użyj zaznaczonego otworu. Przykręć dolny zawias pokrywy obudowy RAMBo do ramy za pomocą jednej śruby M3x10 i klucza imbusowego 2.5 mm. Umieść klapkę obudowy RAMBo na zawiasie.
    • W następnym kroku użyj zaznaczonego otworu.

    • Przykręć dolny zawias pokrywy obudowy RAMBo do ramy za pomocą jednej śruby M3x10 i klucza imbusowego 2.5 mm.

    • Umieść klapkę obudowy RAMBo na zawiasie.

  6. Śruba M3x10 (1x) Górny zawias pokrywy obudowy RAMBo Umieść śrubę M3x30 w zawiasie.
    • Śruba M3x10 (1x)

    • Górny zawias pokrywy obudowy RAMBo

    • Umieść śrubę M3x30 w zawiasie.

    • Przesuń wózek osi Y z podgrzewanym stołem do końca w kierunku wyświetlacza LCD dla lepszego dostępu.

    • Umieść pokrywę obudowy RAMBo na dolnym zawiasie przykręconym do ramy i wsuń górny zawias w otwór w pokrywie.

    • Przykręć górny zawias pokrywy obudowy RAMBo do zaznaczonego otworu.

    • Przykręć górny zawias do ramy.

  7. Upewnij się, że obydwa zawiasy są umieszczone pionowo i równolegle do krawędzi ramy.
    • Upewnij się, że obydwa zawiasy są umieszczone pionowo i równolegle do krawędzi ramy.

  8. Obudowa RAMBo występuje w dwóch wersjach: Zmodernizowana wersja bez otworów wentylacyjnych z tyłu. Umieść nakrętki M3n (4x) w gniazdach.
    • Obudowa RAMBo występuje w dwóch wersjach:

    • Zmodernizowana wersja bez otworów wentylacyjnych z tyłu. Umieść nakrętki M3n (4x) w gniazdach.

    • Poprzednia wersja z otworami wentylacyjnymi z tyłu. Umieść nakrętki M3n (4x) w gniazdach.

    • W następnych krokach pokazujemy poprzednią wersję, jednak funkcjonalność jest taka sama.

  9. Śruba M3x10 (4x) Wsuń płytę RAMBo do obudowy i dokręć czterema śrubami M3x10.
    • Śruba M3x10 (4x)

    • Wsuń płytę RAMBo do obudowy i dokręć czterema śrubami M3x10.

    • Użyj szczypiec, aby pomóc sobie w ustawieniu śrub.

  10. Wciśnij obudowę RAMBo na przygotowaną śrubę. Wsuń przewody osi X (silnika i krańcówki) przez otwór w obudowie RAMBo. Dokręć śrubę przy użyciu klucza imbusowego 2.5 mm.
    • Wciśnij obudowę RAMBo na przygotowaną śrubę.

    • Wsuń przewody osi X (silnika i krańcówki) przez otwór w obudowie RAMBo.

    • Dokręć śrubę przy użyciu klucza imbusowego 2.5 mm.

  11. Wsuń przewody osi X w owijce do obudowy podczas wciskania obudowy na drugą śrubę przykręconą do ramy tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Przed dokręceniem obudowy upewnij się, że przewody z silnika i krańcówki sięgają górnej krawędzi płytki RAMBo. Owijka spiralna musi wejść do obudowy RAMBo żeby mogła być przytrzymana na miejscu po zaciśnięciu opsaki.
    • Wsuń przewody osi X w owijce do obudowy podczas wciskania obudowy na drugą śrubę przykręconą do ramy tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

    • Przed dokręceniem obudowy upewnij się, że przewody z silnika i krańcówki sięgają górnej krawędzi płytki RAMBo.

    • Owijka spiralna musi wejść do obudowy RAMBo żeby mogła być przytrzymana na miejscu po zaciśnięciu opsaki.

    • Przykręć obudowę RAMBo do ramy przy użyciu klucza imbusowego 2.5 mm. W obudowie jest specjalne wcięcie pod klucz imbusowy.

  12. Silnik osi X Silnik osi Y Silniki osi Z (kolejność nie ma znaczenia)
    • Silnik osi X

    • Silnik osi Y

    • Silniki osi Z (kolejność nie ma znaczenia)

    • Wyłącznik krańcowy osi X

    • Wyłącznik krańcowy osi Y

    • Przewody niskiego napięcia (idące z PSU, ich kolejność nie ma znaczenia).

    • Podłącz przewody i poprowadź je tak, jak na ilustracji. Upewnij się, że wszystkie konektory są prawidłowo podłączone!

    • Wszystkie przewody silników mają oznaczenia dla łatwiejszego montażu.

  13. Wprowadź przewody podgrzewanego stołu przez dolny otwór w obudowie RAMBo. Uwaga: z owijką tekstylną nie występuje filament nylonowy, po prostu pomiń ten krok. Wsuń filament do końca w otwór w uchwycie przewodów w obudowie RAMBo.
    • Wprowadź przewody podgrzewanego stołu przez dolny otwór w obudowie RAMBo.

    • Uwaga: z owijką tekstylną nie występuje filament nylonowy, po prostu pomiń ten krok.

    • Wsuń filament do końca w otwór w uchwycie przewodów w obudowie RAMBo.

    • Termistor podgrzewanego stołu

    • Zasilanie grzałki podgrzewanego stołu

    • Biały przewód termistora podgrzewanego stołu może występować również w czarnej wersji, jednak ich funkcjonalność jest taka sama (zobacz Rozdział 7, krok 13).

  14. Przymocuj przewody ekstrudera i owijkę spiralną do obudowy RAMBo przy pomocy opaski zaciskowej. Sprawdź dokładnie czy opaska zaciskowa jest dobrze zaciśnięta. Sprawdź dokładnie czy opaska zaciskowa jest dobrze zaciśnięta.
    • Przymocuj przewody ekstrudera i owijkę spiralną do obudowy RAMBo przy pomocy opaski zaciskowej.

    • Sprawdź dokładnie czy opaska zaciskowa jest dobrze zaciśnięta.

  15. Wprowadź przewody ekstrudera przez górny otwór w obudowie RAMBo. Wsuń filament do końca w otwór w uchwycie przewodów w obudowie RAMBo. Wciśnij ostatnią pętlę owijki spiralnej w otwór w obudowie RAMBo.
    • Wprowadź przewody ekstrudera przez górny otwór w obudowie RAMBo.

    • Wsuń filament do końca w otwór w uchwycie przewodów w obudowie RAMBo.

    • Wciśnij ostatnią pętlę owijki spiralnej w otwór w obudowie RAMBo.

  16. Przymocuj przewody ekstrudera i owijkę spiralną do obudowy RAMBo przy pomocy opaski zaciskowej. Dla opaski zaciskowej przygotowany jest kanałek - po prostu wsuń opaskę. Zaciśnij opaskę i odetnij pozostałą część.
    • Przymocuj przewody ekstrudera i owijkę spiralną do obudowy RAMBo przy pomocy opaski zaciskowej.

    • Dla opaski zaciskowej przygotowany jest kanałek - po prostu wsuń opaskę.

    • Zaciśnij opaskę i odetnij pozostałą część.

  17. Sonda P.I.N.D.A. Silnik ekstrudera Zasilanie grzałki podgrzewanego stołu
    • Sonda P.I.N.D.A.

    • Silnik ekstrudera

    • Zasilanie grzałki podgrzewanego stołu

    • Grzałka ekstrudera

    • SPRAWDŹ DWA RAZY wszystkie połączenia! Bardzo ważne jest prawidłowe wpięcie konektorów.

  18. Termistor ekstrudera (żółta/zielona koszulka termokurczliwa, kierunek nie ma znaczenia) Termistor podgrzewanego stołu (biały lub czarny przewód biegnący z podgrzewanego stołu)
    • Termistor ekstrudera (żółta/zielona koszulka termokurczliwa, kierunek nie ma znaczenia)

    • Termistor podgrzewanego stołu (biały lub czarny przewód biegnący z podgrzewanego stołu)

    • Przedni wentylator wydruku (przewód idący z ekstrudera - czerwona koszulka termokurczliwa) [upewnij się, że czerwony przewód jest bliżej złącza termistora ekstrudera]

    • Lewy wentylator hotendu (przewód idący z ekstrudera oznaczony NIEBIESKĄ koszulką termokurczliwą)

    • SPRAWDŹ DWA RAZY wszystkie połączenia! Bardzo ważne jest prawidłowe wpięcie konektorów.

  19. Przewód wyświetlacza LCD z JEDNYM paskiem (konektor P1) Przewód wyświetlacza LCD z DWOMA paskami (złącze P2) Upewnij się, że "klucz" na złączu pasuje do "zamka" w gnieździe na płycie.
    • Przewód wyświetlacza LCD z JEDNYM paskiem (konektor P1)

    • Przewód wyświetlacza LCD z DWOMA paskami (złącze P2)

    • Upewnij się, że "klucz" na złączu pasuje do "zamka" w gnieździe na płycie.

    • Różowy pasek na przewodach LCD powinien być skierowany ku górze.

  20. Porównaj swoje podłączenie z załączoną ilustracją. Porównaj swoje podłączenie z załączoną ilustracją.
    • Porównaj swoje podłączenie z załączoną ilustracją.

  21. Śruba M3x40 (1x) Zamknij pokrywę obudowy RAMBo.
    • Śruba M3x40 (1x)

    • Zamknij pokrywę obudowy RAMBo.

    • Upewnij się, że żaden przewód nie jest przytrzaśnięty!

    • Dokręć śrubę M3x40.

  22. Gratulacje! Właśnie udało Ci się złożyć drukarkę 3D Original Prusa i3 MK2S!
Finish Line

4 other people completed this guide.

Josef Prusa

Member since: 01/05/2015

142 Guides authored

Team

Prusa Research Member of Prusa Research

Community

3 Members

364 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 0

Past 7 Days: 2

Past 30 Days: 9

All Time: 895