Skip to main content
  1. This guide will take you through the entire process of how to disassemble the MK3/MK2.5 extruder, replace the PTFE tube and assemble the extruder back. This guide doesn't work for the MK3S, MK2.5S or MMU2S type of extruder !!! Please follow: How to replace PTFE tube on the MK3S/MK2.5S/MMU2S
  2. Prosím připravte si nářadí k této kapitole:
    • Prosím připravte si nářadí k této kapitole:

    • 2,5mm inbusový klíč pro šrouby M3

    • Čelisťové kleště pro stahovací pásky

    • Kromě výše uvedených nástrojů doporučujeme si obstarat misku nebo krabici na matky a šrouby. Některé budete potřebovat pro opětovné složení tiskárny.

  3. Ensure the filament is not loaded in the hotend. Remove it before proceeding further. Make sure the printer is cooled down properly!
    • Ensure the filament is not loaded in the hotend. Remove it before proceeding further.

    • Make sure the printer is cooled down properly!

    • For the following steps, please prepare:

    • PTFE tube for MK3/MK2.5 (1x)

    • Zip tie 2.5x100 mm (2x)

    • The length of the zip tie can be slightly different. The width 2.5 mm is recommended due to the printer's design.

  4. Povolte vyznačené šrouby M3. Odstraňte díl fan-nozzle.
    • Povolte vyznačené šrouby M3.

    • Odstraňte díl fan-nozzle.

    • Opatrně vložte přední tiskový ventilátor mezi řemen na ose X.

  5. Povolte a vyjměte všechny čtyři šrouby M3x18 na levém ventilátoru hotendu. Povolte a vyjměte oba šrouby M3x25, poté opatrně odstraňte díl extruder-cover. Uspořádejte extruder a ventilátory tak, jako tomu je na posledním obrázku.
    • Povolte a vyjměte všechny čtyři šrouby M3x18 na levém ventilátoru hotendu.

    • Povolte a vyjměte oba šrouby M3x25, poté opatrně odstraňte díl extruder-cover.

    • Uspořádejte extruder a ventilátory tak, jako tomu je na posledním obrázku.

  6. Otočte tiskárnu a přestřihněte dvě stahovací pásky vedoucí z hotendu. Během střihání buďte velmi opatrní!
    • Otočte tiskárnu a přestřihněte dvě stahovací pásky vedoucí z hotendu. Během střihání buďte velmi opatrní!

  7. POZOR: Vyjmutí hotendu z extruderu vyžaduje „speciální“ techniku, kterou lze tento díl vyjmout poměrně jednoduše. Nepoužívejte přílišnou sílu, nebo si nenávratně poškodíte některé díly!!! Hotend je nutné vyndat současným nakloněním a vytažením. Podívejte se na první obrázek, který ukazuje ŠPATNÝ náklon. Tento hotend je příliš nakloněn dopředu a není mezera mezi tělem hotendu a extruderem. Hotend je částečně uvnitř nebude možné jej vysunout. Druhý obrázek ukazuje SPRÁVNÝ náklon. Hotend je nakloněný, ale mezi ním a extruderem zůstává mezera. V této poloze bude možné jej vyjmout.
    • POZOR: Vyjmutí hotendu z extruderu vyžaduje „speciální“ techniku, kterou lze tento díl vyjmout poměrně jednoduše. Nepoužívejte přílišnou sílu, nebo si nenávratně poškodíte některé díly!!!

    • Hotend je nutné vyndat současným nakloněním a vytažením. Podívejte se na první obrázek, který ukazuje ŠPATNÝ náklon. Tento hotend je příliš nakloněn dopředu a není mezera mezi tělem hotendu a extruderem. Hotend je částečně uvnitř nebude možné jej vysunout.

    • Druhý obrázek ukazuje SPRÁVNÝ náklon. Hotend je nakloněný, ale mezi ním a extruderem zůstává mezera. V této poloze bude možné jej vyjmout.

    • Nyní pojďme vyjmout hotend správným postupem. Vezměte do druhé ruky kleště, chyťte hotend nad žebry heatsinku, zatáhněte směrem dolu a částečně i směrem k vám. Hotend by měl „vyskočit“ ven. Dejte si pozor, ať nenapnete příliš kabely, mohly by se poškodit.

  8. Zmáčkněte černý plastový prstenec (collet).
    • Zmáčkněte černý plastový prstenec (collet).

    • Vyjměte PTFE trubičku z hotendu.

    • Starou PTFE trubičku okamžitě vyhoďte do nejbližšího koše, ať ji omylem nevrátíte zpět místo nové ;)

  9. Now it is time to insert the new PTFE tube. Note there are two different ends. One end of the tube has "rounded" outer edge. This end must be inside the hotend.
    • Now it is time to insert the new PTFE tube. Note there are two different ends.

    • One end of the tube has "rounded" outer edge. This end must be inside the hotend.

    • Look at the other end, where the tube is drilled inside, shape of the edge is "conical". This is the side, where filament enters the tube. This part must be outside the hotend.

    • Push the black collet in. Slide the tube all the way in and hold it!

    • Using second hand pull the collet out and only then release the tube!!! THIS IS CRUCIAL for the hotend to work properly.

    • After you finish inserting the new PTFE tube, check all the parts are properly tightened and nothing got loose during the process.

  10. Hotend opatrně zasuňte zpět do dílu extruder-body
    • Hotend opatrně zasuňte zpět do dílu extruder-body

  11. Vložte stahovací pásky do slotů na dílu cable-holder.
    • Vložte stahovací pásky do slotů na dílu cable-holder.

    • POZOR! Před utažením pásek přidejte kabely z hotendu.

  12. Přesuňte se zpět k přední části tiskárny. Buďte opatrní při skládání extruderu! Ujistěte se, že jste neskřípli žádný kabel (např. kabel P.I.N.D.A. senzoru).
    • Přesuňte se zpět k přední části tiskárny.

    • Buďte opatrní při skládání extruderu! Ujistěte se, že jste neskřípli žádný kabel (např. kabel P.I.N.D.A. senzoru).

    • Nasaďte zpět extruder-cover a utáhněte oba šrouby M3x25.

    • Zaveďte kabel od motoru zpět do slotu.

  13. Vraťte zpět Levý ventilátor hotendu a utáhněte čtveřici šroubů M3x18. Během utahování buďte opatrní, neboť můžete zlomit plastový rám ventilátoru. Vraťte zpět Přední tiskový ventilátor a díl fan-nozzle. Utáhněte všechny tři šrouby. Během utahování buďte opatrní, neboť můžete zlomit plastový kryt ventilátoru.
    • Vraťte zpět Levý ventilátor hotendu a utáhněte čtveřici šroubů M3x18. Během utahování buďte opatrní, neboť můžete zlomit plastový rám ventilátoru.

    • Vraťte zpět Přední tiskový ventilátor a díl fan-nozzle. Utáhněte všechny tři šrouby. Během utahování buďte opatrní, neboť můžete zlomit plastový kryt ventilátoru.

  14. Great job!
    • Great job!

    • Heat up the printer and try it out ;)

Finish Line

One other person completed this guide.

Dozuki System

Member since: 09/24/2009

768 Guides authored

0 Comments

Add Comment

View Statistics:

Past 24 Hours: 6

Past 7 Days: 34

Past 30 Days: 162

All Time: 1,586